Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 86)
source date: [916 July 10] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Landulfus divina ordinante providencia, et Atenulfus Longobardorum gentis antipatus patricius et patricius. Cum antipatricii excellencia peticione dilecti sui, iuste petenti clementer favet. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presencium scilicet ac futurorum sagacitas, Maionem dilectissimum nostrum obsecrasse nostram clemenciam, quatenus concederemus in monasterio Beati Vincencii levite, et martyris domini nostri Iesu Christi, ubi statim Godelpertus abbas regimen tenere videtur, quod edificatum est super Vulturni fluminis fontem, omnes res et possessiones iam fati cenobii, que esse videntur in finibus Benafranis, sicuti per precepta antecessorum nostrorum, videlicet imperatorum, regum, et principum, ac ducum, nec non offerciones, et scripciones quorumdam Deo devotorum concessas, et confirmatas ante nos. Cuius peticioni ob reverenciam iam dicti abbatis, omniumque venerabilum fratrum, qui in iam fato cenobio degunt, libenter assensum prebuimus, rata et congrua nobis suggerentes, pro salutis remedium anime nostre, hos nostre munificencie apices exinde fieri iussimus, per quos omnino concedimus, et confirmamus, et perpetualiter omnibus temporibus possidendum in iam fato monasterio Sancti Vincencii Christi martyris ipsas res in prefato loco Benafrano per hos videlicet fines incipiente a fluvio, qui dicitur Sangro; inde per montes puplicos, usque in montem, qui dicitur Azze, et sic revolvente monte eodem, usque in fluvio, qui dicitur Melfa; et quemammodum decurrit ipsa Melfa, usque ubi coniungit se cum parvo fluvio, qui dicitur Mellarinus, et ab hinc in vertice montis, qui dicitur Balbola , et sic per cilium eiusdem montis, usque in montem Archanum, et montem Marthe, montemque Casale, eosque videlicet montes extrinsecus circumdantes, in ortum usque riaginis, qui nominatur Ravennola; et a capite eiusdem riaginis iuxta montes puplicos venientes, usque in montem, qui est super Benafranam urbem; eodem vero revolvente monte, usque in cilium montis, qui est super terram, que vocatur Arcora, que est hereditas ecclesie Sancte Dei genitricis Marie, que Olivetum vocatur, subiecta prefati cenobii; et ecclesie similiter hereditas Sancte Christine cum inclitis terris suis, et cum reliquis finibus ipsa hereditas circumdata usque in fluvio Vulturno; nam iterum ex alia parte incipiente a primo fine per iam dicto fluvio Sangro, ipsoque relinquente fluvio quomodo decernit apparu colle, et pergens usque in rivum, qui dicitur Foruli; eodemque decurrente rivio usque in fluvio Vantra, et quomodo decurrit ipsum flumen in alio flumine qui Vulturnus dicitur, et quemammodum decurrit ipsum flumen iuxta terras eiusdem monasterii usque in predictis finibus et terris ecclesie Sancte Marie, insuper concedimus et confirmamus in prefato cenobio omnia precepta antecessorum nostrorum, videlicet Karoli, Ludovici, atque Lotharii, ducum, et principum, seu omnes legales scripciones, eo scilicet ordine hec omnia in prefato monasterio concedimus, quo superius legitur, habendi et possidendi sine ullius comitis, castaldei vel iudicis, aut cuiuscumque magne seu parve persone contradiccione, vel inquietudine, sed quieto ordine habeat, et possideat omnia, que prelegitur, iam dictum monasterium in eo ordine, sicut superius legitur in perpetuum nullo aliquando contrario ingerente. Ut autem hec nostra concessio et confirmacio ab omnibus verius observetur, manu propria scripsimus, et anulo nostro subter iussimus sigillari. Data .VI°. idus iulias, anno .XVI°. principatus domni Landulfi, et .VII°. anno principatus domni Atenulfi, indiccione .IIII.a. Actum in Capua.

CV II, n. 86, pp. 37-39

Marazzi 2012: 40