Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 96)
source date: [949 July] [Anno dell'impero (d'Oriente)] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno tricesimo sexto regnante domino Constantino magno imperatore, et decimo anno principatus domni Landulfi gloriosi principis, et anno sexto principatus domni Pandulfi filii eius, mense iulio, septima indiccione. Memoratorium factum a me Leone, abbate monasterii Sancti Vincencii, et Adelferi referendario abbocatore meo de hoc, quod in sacratissimo Beneventano palacio, in presencia domni Landulfi excellentissimi principis, ubi coram eo residebat domnus Iohannes, pontiphex Sancte Beneventane Sedis, atque coram eis astante Raimelfrid castaldeo et iudice, per iudicium supradicte potestatis vuadiatus sum cum Alfano castaldeo, pro parte supradicti palacii, et cum Iohanne diacono et abbate advocatore predicti episcopii, tali tenore, ut ad dies duodecim facerem ego eorum talem consignacionem, iuxta legem, cum tercia persona, ita ut singuli separatim dicant: “Scio quia monasterium Sancti Salvatoris de Alife liberum fuit factum da episcopo Beneventano, et palacium illum subdidit Sancto Vincencio, ut talem dominacionem haberet ibi, qualem abbas debet habere in monasterio; et postea ipsi cum quinque scariones predicti nostri monasterii firmarent per sacramentum ipsam consignacionem. Unde ipsi a parte sua de taliter recipiendum mediatorem nobis posuerunt Sadipertum stolfaiz, et nos eorum mediatorem posuimus. Hoc breve, ex iussione supradicte potestatis, scripsi ego Madelfrit clericus et notarius.

CV II, n. 96, pp. 74