Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 97)
source date: [950 January] [Anno dell'impero (d'Oriente)] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno tricesimo septimo regnante domno Constantino magno imperatore, et undecimo anno principatus domni Landolfi gloriosi principis, et septimo anno principatus domni Pandolfi filio eius, mense ianuario, octava indiccione. Ideoque nos Iohannes, gracia Dei episcopus Sancte Sedis Beneventane, declaramus quia domnus Leo venerabilis abbas monasterii Sancti Vincencii, situs supra Vulturni fonte, venit Beneventum, ante superius dictus domnus Landolfus gloriosissima princeps causavit contra nos pro pars predicti nostri episcopii, et contra Alfanum gastaldeum pro pars sacri palacii, qui causam eiusdem sacri palacii peragebat de monasterio Domini Salvatoris, quod edificatum fuit in Alife, de quo dicebat ipse qui supra domnus Leo venerabilis abbas, ut predictum monasterium Domini Salvatoris liberum factum esset ab episcopo Beneventano, et palacio illum subdidisset in iam dicto suo monasterio Sancti Vincencii, ut talem dominacionem haberet ibi, qualiter abbas debet habere in monasterio. Unde nos diximus verum non esset. Et ille nobis guadiam de comprobandum talia, secundum legem per testes datam habuit, et positum mediatorem. sed dum ipse qui supra domnus Leo venerabilis abbas cum testes et sacramentales suos, pro pars iam dicti sui monasterii, secundum legem parati erant, volendo nobis complere, sicut guadiam nobis dedit, et positum mediatorem, ut diximus, nolentes nos testimonia et sacramenta ipsa ab eis recipere, per colloquia bonorum hominum venimus ad hanc convenienciam, ut semper qui supra domnus Leo venerabilis abbas et successores eius et pars iam dicti sui monasterii Sancti Vincencii potestatem et licenciam habeat in iam dicto monasterio Domini Salvatoris ponere, et ordinare monachum prepositum suum, sicut abbas debet ordinare, et sicut beatus Benedictus in sua regula instituit.

CV II, n. 97, pp. 75-76