Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 94)
source date: [0955 January] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno quadragesimo secundo regnante domno Constantino magno imperatore, et .XVI°. anno principatus domni Landulfi gloriosi principis, et .XII°. anno principatus domni Pandulfi filii eius, mense ianuario, .XIIIa. indiccione. Ideoque nos Alfanus et Aldemari, germani filii quondam Aldemari, qui fuit comes, et Audoaldus castaldeus, filius quondam Aldemari, et Landulfus castaldeus, filius bone memorie Potoni, sicut nobis aptum et congruum est, bona etenim nostra voluntate, et pro firma stabilitate interesse idoneos subscriptos testes, per hanc quoque cartulam unanimiter et pari consensu donavimus tibi Leoni, venerabili abbati monasterii Sancti Vincencii, situm super fluvium Vulturnum, integram ipsam curtem nostram de finibus Benafro propinquo ecclesia Sancti Nycandri, ubi dicitur Preta Lata, cum omnibus suis pertinenciis, que fuit domnica, quam quidam Aldemari thesaurarius bisavius noster, concessam habuit a parte sacri palacii, per preceptum ab anulis bonorum preceptorum utraque parte sigillatum, cum omnia et in omnibus ad eandem curtem pertinentibus. In primis ipsum campum qui dicitur de Balzemundu, habet fines: de uno latere [.....], unde per tempus aqua decurrit, que dicitur Fermina; alio latere fossatu; unum caput tenet in silice; aliud caput in villa, que nominatur Cacafolline; alium campum ibique, habet fines: de una parte silice, que venit de Benafro, et pergit circa Sanctam Cristinam; alia parte via, que venit da Benafro, et pergit ad Sanctam Mariam; tercia parte in ipsa Fermina; quarta parte terra predicti vestri monasterii. Infra hos vero fines exinde nec nobis, nec quarte partis uxorum nostrorum, nec cuique alteri habendum nullam reservavimus, sed in integrum eandem curtem cum omnibus suis pertinenciis et territoriis ad predictam curtem pertinentibus in finibus Benafro, una cum inferius et superius, et cum viis et anditis suis, et cum omnibus suis pertinenciis, tibi iam dicto Leoni abbati ad partem eiusdem monasterii, eiusque rectoribus donavimus habendum et possidendum. unde pro confirmandam hanc nostram donacionem recepimus a te, nomine Leone abbate, iuxta legem launegild camiso uno. Similiter donavimus tibi, ad partem eiusdem vestri monasterii, supradictum preceptum concessionis ex ipsa curte, per supra susceptum launegild, ea racione, ut amodo et semper tu iam dictus Leo abbas, et pars eiusdem vestri monasterii eandem nostram donacionem habere et possidere valeatis securiter, inde faciendum vos et posteri vestri omnia que volueritis, sine contradiccione nostra et de nostris heredibus, et sine cuiuscumque requisicione. Quod si aliquo tempore nos vel nostri heredes tecum, aut cum posteris tuis, seu cum parte eiusdem monasterii, per qualicumque inventa occasione causare aut contendere quesierimus de supradicta nostra donacione, volendo illam de vestra tollere proprietate et dominacione, vel si illud retornare aut removere quesierimus, centum solidos bizanteos tibi Leoni abbati, et ad posteros tuos, vel ad partem eiusdem monasterii pena nos, et nostros heredes componere obligamus, et in antea omni tempore per invitis taciti maneamus, et hec cartula omni tempore firma et stabilis permaneat. Quod te Sichelpotum clericum et notarium taliter scribere rogavimus. Actum in Benevento, feliciter feliciter feliciter.

CV II, n. 94, pp. 69-70

Marazzi 2013: 186-187; Di Muro 2008: 117