septem. Sexagesima prima pecia finis habet: de unu latu et unum caput terra suprascripti Pauli; aliud latu terra Petri sclavi; aliud caput terra Magistri Militi; habet per singula latera passus .XXX., et per singula capita passus decem: ad mensuram de predicto passo Landoni seniori castaldei tote predicte terre mensurate sunt. Ideo nos supranominati Pandolfus et Landolfus, Domini gracia principes, integra supradicta trecenta modia de iam dicta terra, que commune habemus cum filiis et nepotes domini Atenulfi principi, in finibus Patria, per passus mensuratos, ut diximus, habentes per unumquemque modium racionabiliter per singula latera passus .XXX., et per singula capita passus .XXX., ad mensuram de supradicto passo mensurato, seu et integra supradicta quartam partem. De superius dicte quinquaginta et sex pecie de terris, que commune habemus cum Neapolitanis, sicut supradiximus, insimul cum integra supradicta medietatem de iam dicte sexaginta et una pecia de terris, qualiter superius per fines indicate et mensurate sunt, una cum viis, et aquis, et semitis suis, cum sepis, et limitibus, et cum pertinenciis suis, et cum omnia inferiora et superiora sua, cunctum et integrum ipsos in prefato sancto monasterio Sancti Vincencii offeruimus ad possessionem eiusdem monasteri, et de eius abbatibus, atque rectoribus, habendi, et possidendi, et faciendum exinde omnia que eorum placuerint. Unde nec nobis, nec uxoribus nostris, nec alii cuilibet nullam reservavimus, set cunctum et integrum ipsos in prefato monasterio offeruimus, sicut supradiximus. Et obligamus nos, qui supra Pandolfus et Landolfus, Domini gracia principes nos, et nostris heredibus ad partem predicti monasterii, et ad eius abbatibus atque rectoribus integra supradicta offerciones defendere, et antestare semper a parte uxoribus nostris, et ab omnibus illis hominibus et partibus, qui pro parte vel datum nostrum per veracem scripcionem exinde aliquod tollere, vel diminuare voluerint, eo quod in tali tenore et racione ipsos in predicto monasterio offeruimus. Unde obligavimus nos, qui supra Pandolfus [.....] Domini gracia principes, nos et nostris heredibus, ad partem suprascripti monasterii, et ad eius abbatibus, atque rectoribus, tali tenore, ut si quocumque adveniente tempore nos aut nostris heredibus hanc nostram offercionis cartulam, per qualecumque ingenium, dirrumpere, aut removere quesierimus; et si non fecerimus, et non compleverimus exinde in eodem monasterio, et ad eius abbatibus atque rectoribus ea omnia, sicut supradiximus, tunc ubi hec cartula nobis, et ad nostris heredibus hostensa et relecta fuerit in publico iudicio usque at terciam et quartam vicem, et nos in ea antea causando perseverare voluerimus, centum bizanteos solidos pena nos, et nostris heredibus in iam dicto sancto et venerabili monasterio, et ad eius abbatibus atque rectoribus, componere obligavimus, et omnia supradicta ibidem nos et nostris heredibus compleamus, et hec cartula nostre offercionis in omnibus, sicut continet, firma et stabilis permaneat in perpetuum. Et taliter nos, qui supra Pandolfus et Landolfus, Domini gracia principes, pro mercede animarum nostrarum fecimus; et ita tibi Adenolfo notario scribere precepimus. Capua. Ego Adelmundus iudex. Ego Madelmo imperialis protospatharius. Ego Petrus notarius. Ego Iaquintus notarius.

CV II, n. 140, pp. 216-233