In nomine domini nostri Iesu Christi. Vicesimo primo [.....] principatus domni Pandulfi, quam et septimo anno principatus domni Landolfi gloriosis principibus, mense magio, septima indiccione. Ideoque supra nominati Pandolfus et Landolfus, Domini gracia Langobardorum gentis princeps, et filii bone memorie domni Landolfi gloriosi principis, compulsi sumus Dei omnipotentis misericordia pro mercede anime nostre, ut hic et in eterna vita de peccatis nostris requiem inveniamus, per hanc cartulam offeruimus in monasterio Sancti Vincencii, situs super fontem Vulturni fluminis, ubi nunc domnus Paulus venerabilis abbas preest, hoc trecenta modia de terra, de ipsa terra nostra, que commune habemus filiis et nepotibus domni Atenolfi principis, in finibus Patrie, habente per singulum modium racionabiliter in longitudine passus triginta, et per singula capita per traversum passus triginta, ad mensuram de passu Landoni seniori castaldei mensuratos. Quam et pro nostra anima offeruimus in eodem sancto monasterio, idest quartam partem de quinquaginta et septem pede de terris, que commune habemus cum Neapolitanis, in finibus Liburie. Una pecia in loco Piru: finis habet de unu latu terra Boniti; aliud latu et unu capu tenet in terra Leoni; aliud capud in via; habet per singula latera passus viginti et octo, et per singula capita habet passus quattuor. Alia pecia, ibique: de unu latu et unum capud terra nostri Leoni; aliud latu tenet in terra de homines de Plance; aliud capu tenet in terra Ursi Iubini; habet in longitudine per singula latera passus viginti, et per singula capita habet passus sex. Tercia pecia, ibique; de unu latu terra de ipsi homines de Planke; aliud latu tenit in subscripta terra, et terra Petri Neapolitani; unu capu tenet in terra de Neapolitanis; aliud capu tenet de Mauro presbitero; habet per singula latera passus septuaginta et septem, et per singula capita habet passus quadraginta duo. Quarta pecia, ibique: de unu latu et unu capu terra Sancti Archangeli; aliud latu tenet in suprascripta terra, et Petri Neapolitani; aliud capu tenet in terra Mauri; habet per singula latera passus septuaginta et novem, et per singula capita passus novem. Quinta pecia: de unu latu et unu capu vie; aliud latu in subscripta terra nostra, et Petri Neapolitani, aliud capu tenet in terra nostri Mauri, habet per singula latera passus octoginta et sex, et per singula capita passus decem. Sexta, ibique, in fundo: de unu latu terra subscripta, et Petri Neapolitani; aliud latu tenet in terra Benedicti; unu capu tenet in via; aliud capu tenet in subscripta terra nostra, et Petri Neapolitani; habet per singula latera passus octoginta et quinque, et per singula capita habet passus undecim, septima pecia finis habet: de ambo latera terra Iohanni Boniti, et Mauri; habet per singula latera passus centum quinquaginta; unum capud terra Iohanni, et Gemmoaldi, et Iohanni Rattecausi, et Angeli de Garilianu; habet exinde per traversum passus quadraginta quattuor; aliud capu tenet in via, et inde habet passus quinquaginta et duo. Octava pecia: de unu latu terra Boniti; aliud latu terra Iohanni; unu capu tenet in terra Mauri; aliud capu tenet in limite; habet per singula latera passus quinquaginta et duo, et per singula capita passus triginta et tres. Nona pecia: de unu latu terra Iohanni; aliud latu terra de homines de Teborola; habet per singula latera passus sexaginta et tres; unu capu tenet in ipso limite; habet exinde passus decem et novem; aliud capu tenet in terra de homines de Paternu; et inde abet passus viginti. Decima pecia finis habet: de unu latu via; aliu latu in terra Donati, et Decorati de Apranu; unu capu tenet in terra Iohanni; aliud capu in terra de homines de Apranu, et in subscripta pecia; habet passus quadraginta et novem et per singula capita abet passus quadraginta et duo. Undecima pecia, ibique: de unu latu via; aliud latu et unu capu tenet in terra de hominis de Aprunu; aliud capu tenet in nostra pecia; habet per singula latera passus septuaginta quinque, et per singula capita passus viginti. Duodecima petia: de unu latu subscripta terra, et terra Sancte Marie, et terra de Neapolitanis; aliud latu tenit in subscripta terra nostra, et Sergi et Petri Neapolitani; unu capu tenit in terra Aliperti et Leoni; aliud capu tenet in via; habet per singula latera passus centum decem et octo, et per singula capita passus triginta et unum. Terciadecima pecia: de unu latu terra nostri Leoni, et Aliperti; aliud latu tenet in subscripta terra nostra, et Petri Neapolitani unu capu tenit in terra de homines de Casaluci; aliud capu tenet in terra nostri Leoni; habet per singula latera passus quadraginta et sex, et per singula capita passus decem et septem. Quartadecima pecia finis habet: de unu latu subscripta terra nostra, et de Neapolitanis; aliud latu terra Iohanni Iubini; unu capu tenet in via; aliud capu terra nostri Aliperti, et de fratribus eius; habet per singula latera passus octoginta et tres, et per singula capita passus viginti. Quintadecima pecia habet finis; de unu latu ipsa terra nostra, et nostri Petri Neapolitani; aliu latu terra predicte ecclesie Sancti Archangeli; unu capu tenet in via; aliud capu tenet in subscripta terra nostra, et Sancte Marie, sextadecima pecia, in loco, commune inter nos et ecclesia Sancte Marie, habet fines: de amba latera terra Mauri; unum capud in subscripta terra, que est fundo; aliud capud de Mauro presbitero; habet per singula latera passus septuaginta et septem, et per singula capita passus undecim. Septimadecima pecia: de unu latu terra Ursi Iubini; aliud latu tenet in via; habet per singula latera passus quinquaginta quattuor; unum capud tenet in ipsa terra nostra, et suprascripti Petri Neapolitani, aliud capu tenet in via, et per singula capita passus decem et octo. octavadecima pecia, ibique, fines habet: de unu latu terra Ursi, suprascripti Iohanni Iubini, et terra suprascripta ecclesie Sancte Marie; aliu latu tenet in ipsa terra nostra, et suprascripti Petri Neapolitani; unu capu tenet in via; aliu capu tenet in suprascripta terra; habet per singula latera passus octoginta quinque, et per singula capita passus tredecim. Nonadecima pecia, ibique: de unu latu terra suprascripte ecclesiae Sancti Archangeli, et in suprascripta terra nostra, et subscripta terra nostra, et Petri Neapolitani, aliud latu terra Aliperti; habet per singula latera passus centum et sex; unum capud tenet in terra Leoni; habet exinde passus quattuordecim; aliud capud tenet in suprascripta terra, et inde habet passus undecim. Vicesima pecia, ibique: de unu latu terra Mauri, et Leoni, et suprascripti Iohanni Iubini; aliud latu tenet in suprascripta terra; unum capud tenet iterum suprascripta pecia de terra; aliud capud tenet in via; habet per singula latera passus centum decem et octo, et per singula capita passus undecim. Vicesima prima petia, in iam dicto loco Pira, habet finis: de unu latu terra Leoni; aliud latu in supradicta terra de Stephano; unum capud tenet in via; aliud capud tenet in supradicta terra Sancte Marie, et terra nostra; habet per singula latera passus triginta et octo, et per singula capita passus triginta et septem. Vicesima secunda pecia, ibique: de unu latu tenet in supradicta terra de Stephano; aliud latu tenet in terra suprascripte ecclesie Sancti Archangeli; unum capud tenet in terra, que tenet Urso, et Iohannes Iubini; aliud capud tenet in via; habet per singula latera passus centum duodecim, et per singula capita passus .XX. et duo. Vicesima tercia pecia, ibique: de unu latu terra ipsorum Leoni, et Ursi; aliud latu tenet in terra eiusdem Ursi; unum capud tenet in terra Sancti Angeli; aliud capud tenet [.....] suprascripti Leoni; habet per singula latera passus sexaginta et sex, et per singula capita passus duodecim. Vicesima quarta pecia, ibique, habet finis: de unu latu terra nostri Aliperti, et iam dicte ecclesie Sancti Angeli; aliud latu tenet in predicta terra de Stephano; unum capud tenet in terra de homines de Casaluci; aliud capud tenet in terra suprascripti Leoni; habet per singula latera passus quadraginta et sex, et per singula capita passus decem et septem. Vicesima quinta pecia, ibique, habet finis: de unu latu suprascripta terra de Stephano; aliud latu terra suprascripti Aliperti; unum capud tenet in via; aliud capud in terra suprascripti Aliperti, et de fratribus eius; habet per singula latera passus octoginta et tres, et per singula capita passus .XX. Vicesima sexta pecia, ibique, habet finis: de unu latu in supradicta terra de Stephano; aliud latu tenet in terra suprascripti Ursi, et Iohanni Iubini; unum capud in terra [.....] Neapolitanis; aliud capud in terra de Mauro presbitero; habet per singula latera passus septuaginta et sex, et per singula capita passus quindecim. Vicesima septima pecia, ibique: de unu latu supradicta terra de Stephanu; aliud latu et unu capu tenet in terra Mauri; aliud capud tenet in terra predicte ecclesie Sancti Archangeli; habet per singula latera passus septuaginta et novem, et per singula capita passus novem. Vicesima octava pecia: de unu latu terra Sancti Archangeli; aliud latu tenet in terra de Stephanu; unum capud tenet in via; aliud capud tenet in terra Mauri; habet per singula latera passus octoginta et sex, et per singula capita passus decem. Vicesima nona pecia: de unu latu et unu capu vie; de aliu latu terra Mauri et Boniti; aliud capu tenet in terra suprascripta nostra, et Sancte Marie; habet per singula latera passus viginti et duo, et per singula capita passus decem et octo. Tricesima pecia, fundo: de unu latu in predicta terra de Stephanu; aliud latu in suprascripta terra nostra, et Sancte Marie; unum capud tenet in via; aliud capud in terra suprascripta Mauri; habet per singula latera passus octoginta quinque et per singula capita passus decem et septem. Tricesima prima pecia de Ciuttolo, dicitur ipsa terra Longa, finis abet: de ambo latera terra Sadiperti, et Ursi Ricci, et Mauri; habet per singula latera passus triginta et sex; unum capud tenet in via; habet exinde passus duodecim; aliud capud tenet in terra ipsorum Sadiperti, et Ursi Ricci, et Mauri, et inde habet passus tredecim. Tricesima secunda pecia, habet finis: de unu latu terra de filii Arzafi; aliud latu tenet in terra Sancte Marie de Cappella; unum capud tenet in terra suprascripti Sadiperti, et Ursi Ricci, et Maurini; aliud capu in terra de homini de Mairanu; habet per singula latera passus octoginta et octo, et per singula capita passus octo. Tricesima tercia pecia, finis habet; de unu latu terra de Apranisi; de aliu latu terra de filii Andari; unum capud tenet in Fabrica terra nostra de Petri Gemolo; aliud capud in terra Trasoli; habet per singula latera passus viginti et sex, et per singula capita passus sedecim. Tricesima quarta pecia, ibique: de unu latu et unu capu terra Sellicti, et Arzafi; aliud latu in terra de filii Mauri; aliud capu in suprascripta pecia; habet per singula latera passus sedecim, et per singula capita passus duodecim. Tricesima quinta pecia de Agimundo, in loco Proprie de Sancto Marcellino, finis habet: de unu latu terra de Neapolitanis; aliud latu terra Sigenolfi; unum capud tenet in fundo Fuscari; aliud capu tenet in terra Fuscari de Sancto Marcello; habet per singula latera passus quinquaginta et unum, et per singula capita passus novem. Tricesima sexta pecia, habet finis: de unu latu terra Ursi Pennampede; de aliud latu fine subscripta terra nostra de Tauro; unum capud tenet in terra de filii Boni; aliud capu in terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus viginti et duo, et per singula capita passus sedecim. Tricesima septima pecia: de unu latu terra, que tenet Petritoccolo; aliud latu subscripta terra nostra de Tauro; unum capud tenet in terra heredum Boni; aliud capud terra Iohanni de Ferrunianu Pittuli; habet per singula latera passus quadraginta et novem, et per singula capita habet passus quattuordecim. Tricesima octava pecia: de unu latu terra heredum Boni; de aliud latu terra suprascripti Sigenolfi; unum capud tenit in terra suprascripti Iohanni; aliud capud terra suprascripti Ursi Pennempede; habet per singula latera passus triginta et sex, et per singula capita passus novem. Tricesima nona pecia: de unu latu terra suprascripti Ursi; de aliud latu terra, que fuit Martinoli; unum capud terra heredum Boni; aliud capud terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus viginti et duo, et per singula capita passus quattuordecim. Quadragesima pecia, habet finis: de unu latu terra, que fuit Martinoli; aliud latu et unu capu tenet in terra suprascripti Ursi; aliud capu terra Sancti Nazarii; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus tredecim. Quadragesima prima pecia: de unu latu terra Desiderii; aliud latu tenet in supradicta terra nostra, et de Neapolitanis; unum capud tenet in terra de filii Ruti; aliud capud in terra Sancti Nazarii; habet per singula latera passus quadraginta duo, e per singula capita passus duodecim. Quadragesima secunda pecia, de Agimundo, in loco Polbeca, finis habet: de unu latu via; de aliu latu terra Liuprandi; unum capud terra Leoni clerici; aliud capud tenet in terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus duodecim. Quadragesima tercia pecia: de unu latu in subscripta terra nostra de ipsa filiastra Sparanelli; aliud latu in subscripta terra; habet per singula latera passus decem; unum capud tenet in via; aliud capud in terra subscripta de Petro Gemmolo; habet per singula capita passus octo. Quadragesima quarta pecia, ibique: de unu latu terra Sancti Petri apostoli; aliud latu tenet in terra Liuprandi; unum capud in terra Cimini; aliud capud in terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus triginta et novem, et per singula capita passus sex. Quadragesima quinta pecia fuit de Ciuttolo, finis habet: de unu latu et unu capu terra Decibili; aliud latu tenet in terra Leoni Alperti; aliud capu terra de homines de Aprami; habet per singula latera passus nonaginta, et per singula capita habet passus duodecim. Quadragesima sexta pecia, ibique: de unu latu et unu capu terra suprascripti Leoni Alperti; aliud latu terra de homines de filii et nepotes domini Atenulfi principi; aliud capu tenet in via; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus sex. quadragesima septima pecia: de unu latu et unu capu terra de homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; aliud latu terra de filii Landeradi clerici, et de homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; aliud capu tenet in via; habet per singula latera passus septuaginta, et per singula capita passus tredecim. Quadragesima octava pecia: de amba latera terra Leoni, et de consorti eius; unum capud tenit in via; aliud capud in terra de Mairanisi; habet per singula latera passus centum quinquaginta, et per singula capita passus decem. Quadragesima nona pecia in Ferrunianu, habet finis: de unu latu terra Sancti Benedicti; aliud latu terra, que fuit Sadiperti clerici; unum capud tenet in terra Ciceni; aliud capud in via; habet per singula latera passus triginta et sex, et per singula capita passus quattuordecim. Quinquagesima pecia de Petro Gemmulo, finis habet: de unu latu terra Liuprandi; aliud latu terra suprascripti Ursi Pennampede; unum capud terra Dunoli; aliud capud terra Leoni clerici; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus quattuordecim. Quinquagesima prima pecia dicitur ad Cirasa: de unu latu terra Domini Salvatoris; aliud latu terra Iohanni Neapolitani; unum capud tenet in terra suprascripti Ursi; uliud capud tenit in suprascripta terra de Agimundo; habet per singula latera passus quadraginta et unum, et per singula capita passus octo. Quinquagesima secunda pecia, ibique: de unu latu et unu capu tenit in terra de Neapolitanis: aliud latu in suprascripta terra de Agimundo; aliud capud in via; habet per singula latera passus viginti, et per singula capita passus octo. Quinquagesima tercia pecia, ad Limite: de unu latu terra de homines de Ferrunianu Pittalum; aliud latu terra supradicti Ursi; unum capud tenit in via publica; aliud capu tenet terra de homines de Ferrunianu Maiore; habet per singula latera passus nonaginta et octo, et per singula capita passus decem et novem. Quinquagesima quarta pecia, ibique; de unu latu terra Petri Bonischi; aliud latu terra Leoni Arniperti; amba capita tenit in terra de homines Sancte Marie; habet per singula latera passus nonaginta et quattuor, et per singula capita passus quindecim. Quinquagesima quinta pecia, habet finis: de unu latu terra de homines de Apranu; aliud latu terra de filii Andari; unum capud tenet in via; aliud capud in supradicta terra de Ciuttolo; habet per singula latera passus viginti et sex, et per singula capita passus decem et octo. Quinquagesima sexta pecia: de unu latu terra Sparani; aliud latu terra Barusi; unu capud in limite; aliud capud in terra Landolfi, et de fratribus eius; habet per singula latera passus nonaginta et septem, et per singula capita passus triginta et octo. Igitur et pro nostra anima offeruimus in prefato monasterio medietatem de sexaginta et una pecia de terrae nostre, que habemus in ipsis finibus Liburie: una pecia dicitur in Scorupitu, finis habet: de unu latu terra de filii Sparani et Carrocci et terra de filii Landenolfi, et Gemmoaldi, et terra de Neapolitanis; aliud latu tenet in terra de homines de Apranu; unum capud tenet in via; aliud capud tenet in terra de filii Ermegarde; habet per singula latera passus ducentos viginti et septem, et per singula capita passus viginti. Alia pecia de predicto Carroczolo, in Ferruniano habet finis: de unu latu terra Paulo; aliud latu terra de filii, et nepotes domini Atenulfi principi; unum capud tenit in limite; aliud capud tenet in terra de homines de Linianu; habet per singula latera passus quinquaginta quattuor, et per singula capita passus sex. Tercia pecia nomina ad Croce, habet finis: de unu latu terra Pepini presbiteri; aliud latu tenit in terra Riconi presbiteri; unum capud tenit in terra de homines de Mairanu; aliud capud in via; habet per singula latera passus nonaginta, et per singula capita passus decem. Quarta pecia, finis habet: de unu latu terra de homines de filii domini Atenulfi; aliud latu tenet in subscripta terra; unum capud terra suprascripti Pauli; aliud capud in terra Sicoli; habet per singula latera passus viginti et unum; et per singula capita passus quattuordecim. Quinta pecia, ibique: de unu latu suprascripta quarta pecia, et terra suprascripti Sicoli; aliud latu terra Pergoaldi; unum capud tenit in supradicta terra; aliud capud terra de Bonisco; habet per singula latera passus septuaginta duo, et per singula capita passus decem. Sexta pecia finis habet: de unu latu ipsa terra de Carroczolo; aliud latu tenet in terra de homines de Mairanu; unum capud in terra Pergoaldi et de confratribus eius; aliud capud tenit in terra Antiperti; habet per singula latera passus nonaginta et quattuor, et per singula capita passus quattuordecim. Octava pecia: de unu latu ipsa terra de Carroczolo; aliud latu et unu capu terra suprascripti Pauli; aliud caput in via tenet; habet per singula latera octoginta et duo, et per singula capita passus decem. Nona pecia habet finis: de unu latu et unu capud in ipsa terra de Carazzoli; aliud latu tenet in terra suprascripti Pauli; aliud capud tenit in terra de filii Aldiperti. Decima pecia, finis habet: de unu latu in ipsa terra de Mauro; aliud latu tenet in supradicta terra de Agimundo, et de confratribus eius; unum caput tenet in via: aliud capud in terra suprascripti Pauli; habet per singula latera passus triginta et septem, et per singula capita passus octo. Undecima pecia: de unu latu terra Adelperti; aliud latu in terra de Bonisco; unum caput terra [.....] Agimundo; aliud caput tenet in terra Cotunii; habet per singula latera passus triginta et unum, et per singula capita passus viginti et tres. Duodecima pecia, finis habet: de unu latu et unum caput terra de filii Leoni Deliciosi; aliud latu tenet in ipsa terra de Agimundo; aliud caput tenet in terra Iohanni magistri; habet per singula latera passus decem et octo, et per singula capita passus octo. Terciadecima pecia, habet finis: de unu latu ipsa terra de Agimundo; aliud latu terra suprascripti Liuprandi; unum capud in terra Adelperti; aliud caput terra Caccioppoli; habet per singula latera passus septuaginta et sex, et per singula capita passus novem. Quartadecima pecia de Agimundo, finis habet: de unu latu terra Sparani; de alio latu Sergi Neapolitani; unum caput tenet in via; aliud capud in terra Iohanni Pandoni; habet per singula [.....] passus triginta et octo, e per singula capita passus undecim. Quintadecima pecia, nomina ad Parete: de unu latu terra de homines de Zizanu; aliud latu tenet in terra de homines de filii Rodiperti; unum capud tenet in terra Petri Sclavi; aliud caput in terra Petri Alici; habet per singula latera passus sexaginta et octo, et per singula capita passus viginti et octo. Sextadecima pecia in Ferrunianu Maiore, habet finis: de unu latu terra Sigenolfi; aliud latu terra Ruti; unum caput tenet in via; aliud caput terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus quinquaginta et duos, et per singula capita passus quinque. Septimadecima pecia, ad ipsa Monumenta, finis habet: de amba latera terra de Neapolitanis; unum caput terra Petri Neapolitani; aliud caput tenet in terra de homines de ipsi filii, nepotes domini Atenulfi; habet per singula latera passus sedecim, et per singula capita passus octo. Octavadecima pecia, ibique: de unu latu terra suprascripti Petri Neapolitani; aliud latu terra de ipsi homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; unum caput tenet in terra suprascripti Pergoaldi; aliud capud tenet in terra de filii Andari; habet per singula latera, et per singula capita passus quattuordecim. Nonadecima pecia: de unu latu terra Leoni Arniperti; aliud latu tenet in via; unum caput tenet in terra de homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; aliud caput tenet in terra Anuperti; habet per singula latera passus sexaginta et sex, et per singula capita passus triginta et duo. Vicesima pecia fuit de filia Carroczoli, habet finis; de unu latu terra Desiderii; de aliu latu terra suprascripti Pauli; amba capita tenet in terra de homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; habet per singula latera passus centum et octo, et per singula capita passus viginti. Vicesimaprima pecia: de unu latu terra Leoni; aliud latu in suprascripta terra; unum capud tenit in terra Pergoaldi; aliud caput tenet in suprascripta terra; habet per singula latera passus quadraginta et sex, et per singula capita passus quattuordecim. Vicesimasecunda pecia: de unu latu terra iam dicta de Leussolo; aliud latu tenet in terra suprascripti Pergoaldi; unum caput terra Sparani; aliud caput in via; habet per singula latera passus centum viginti et tres, et per singula capita passus sedecim. Vicesimatercia pecia, habet finis: de unu latu terra Leoni; aliud latu in subscripta terra; unum caput tenet in via; aliud caput terra de filii Aldiperti; habet per singula latera passus nonaginta et sex, et per singula capita passus sedecim. Vicesimaquarta pecia, ibique: de unu latu tenet in suprascripta vicesimatercia pecia; aliud latu tenet in suprascripta terra de Tauro; unum caput tenet iterum in alia subscripta terra; aliud caput tenet in via; habet per singula latera passus quadraginta et octo, et per singula capita passus sedecim. Vicesimaquinta pecia de Urso Greco, finis habet: de unu latu terra Leoni Adelperti, et de confratribus eius; aliud latu tenet in terra de homines de filii domni Atenulfi; habet per singula latera passus triginta et quattuor; et unum caput tenet in via publica; aliud caput in terra de homines, qui ibi adfines habunt; et per singula capita habet passus viginti et duo. Vicesimasexta pecia, ibique: de unu latu et unu caput terra Sellicti; aliud latu tenet in terra Antiperti; aliud caput tenit in terra de filii Landeradi clerici; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita habet passus duodecim. Vicesimaseptima pecia de Pardi, nomina ea in Pertusa, habet finis: de unu latu et unu capu terra Sigenolfi; aliud latu et aliud caput tenet in terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus triginta quattuor, et per singula capita passus triginta. Vicesimaoctava pecia, ibique: de unu latu et unum caput terra de Neapolitanis; aliud latu et aliud caput terra Fuscari; habet per singula latera passus triginta et per singula capita passus novem. Vicesimanona pecia, ibique: de unu latu via; de aliu latu et amba capita terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus triginta et sex, et per singula capita passus quinque. Tricesima pecia, ibi propinquo, finis habet: de unu latu terra Sigenolfi; de aliu latu et unu capu terra de Neapolitanis; aliud caput tenet in terra heredum Arniperti; habet per singula latera passus .XX. et duo, et per singula capita habet passus tredecim. Tricesimaprima pecia: de unu latu terra Iohanni Cuntardi; de aliu latu terra Petri Fuscari; unum caput in terra Stephanu; aliud capu tenit in terra Sigenolfi; habet per singula latera passus viginti et unum, et per: singula capita passus undecim. tricesimasecunda pecia: de unu latu et unum caput terra de Neapolitanis; aliud latu et aliud capu in terra de filii, et nepotes domni Atenulfi; habet per singula latera passus septuaginta, et per singula capita passus novem. Tricesimatercia pecia, finis habet: de unu latu terra de Neapolitanis; aliud latu tenit in via; habet per singula latera passus viginti et unum; unum caput tenet in terra Sigenolfi; aliud capu in terra de Neapolitanis, et per singula capita habet passus sedecim. Tricesimaquarta pecia, ibique: de unu latu terra Sigenolfi; de aliu latu et unu capu terra de Neapolitanis; aliud caput tenet in terra Stephanu Calbusu; habet per singula latera passus quattuordecim, et per singula capita passus octo. Tricesimaquinta pecia: de unu latu et amba capita tenet in terra de Neapolitanis; aliud latu in terra suprascripti Sigenolfi; habet per singula latera passus sexaginta et duo, et per singula capita passus quinque. Tricesimaxesta pecia de Leussolo, finis habet: de unu latu terra suprascripti Pauli; de aliu latu et unu capu terra de Neapolitanis; aliud capu tenit in terra Sichelfrid; habet per singula latera passus triginta et unum, et per singula capita passus decem. Tricesimaseptima pecia de ipso Leussolo; de unu latu et amba capita terra de Neapolitanis; aliud latu tenet in terra suprascripti Pauli; habet per singula latera passus quinquaginta, et per singula capita passus quattuordecim. Tricesimaoctava pecia de Tauro, in loco Macerato, finis habet: de unu latu Petritoccoli; de aliu latu terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus sexaginta et octo; unum caput tenet in subscripta terra et terra de filii, et nepotes domini Atenulfi; habet exinde per traversum passus triginta et quattuor; aliud capud tenet in subscripta terra de Agimundo, et inde habet passus viginti et duo. Tricesimanona pecia, ibique: de unu latu terra de homines de filii, et nepotes domini Atenulfi; aliud latu tenet in terra de homines Sancte Marie; habet per singula latera passus quinquaginta quattuor; unum caput tenet in supradicta pecia, et terra Petritocculi; habet exinde passus viginti et sex; aliud caput tenet in via, et inde habet passus viginti quattuor. Quadragesima pecia, ibique: de unu latu terra de homines de ipsi filii domini Atenulfi; aliud latu in terra de Neapolitanis; unum caput in suprascripta terra; habet per singula latera passus quinquaginta quattuor, et per singula capita passus octo. Quadragesima prima pecia de ipsa filiastra Sparanelli; habet finis de unu latu terra de filii Leoni Deliciosi; aliud latu et unu capu terra de Neapolitanis; aliud caput via; habet per singula latera passus quinquaginta sex, et per singula capita passus octo. Quadragesima secunda pecia: de unu latu terra Leoni clerici; aliud latu et unu caput terra suprascripti Ursi Pennampede; aliud caput tenet in via; habet per singula latera passus triginta et octo, et per singula capita passus sedecim. Quadragesima tercia pecia: de unu latu et unum caput terra suprascripti Ursi; aliud latu terra suprascripti Pauli; aliud caput tenet in via; habet per singula latera passus quadraginta et novem, et per singula capita passus quattuor. Quadragesima quarta pecia, ibique: de unu latu et unum caput via; aliud latu terra monasterii Domini Salvatori; aliud caput in terra Leoni; habet per singula latera passus quadraginta et sex, et per singula capita passus quadraginta et duo. Quadragesima quinta pecia, ad Polbeca: de unu latu et unum caput tenet in terra predicti monasterii Domini Salvatoris; aliud latu terra de homines Sancte Marie; aliud caput in via; habet per singula latera passus triginta duo, et per singula capita habet passus octo. Quadragesima sexta pecia, ad ipsa Monumenta, finis habet: de unu latu terra de ipsi Leoni Deliciosi; aliud latu in terra Dominici; unum caput terra de Neapolitanis; aliud caput terra Leoni et Grimoli; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus decem. quadragesima septima pecia: de amba latera terra suprascripti Pauli; unum caput tenet in via; alium caput terra Magistri Militi; habet per singula latera passus triginta, et per singula capita passus sex. Quadragesima octava pecia, in casa Ferrea: de unu latu terra suprascripti Pauli; aliud latu terra Liuprandi et Cimini; unum caput terra de Neapolitanis; aliud capu terra de homines de casa Ferrea; habet per singula latera passus viginti et octo, et per singula capita passus quinque. Quadragesima nona pecia de Agimundo, finis habet: de unu latu terra Sparani; aliud latu terra suprascripti monasterii Domini Salvatoris; amba capita tenet in vie; habet per singula latera passus triginta et quattuor, et per singula capita passus octo. Quinquagesima pecia, in casa Ferrea: de unu latu terra de Neapolitanis; aliud latu et unu capu tenet in subscripta pecia, et terra Cimini; aliud capu terra suprascripti Ursi Pennampede; habet per singula latera passus vigintiocto, et per singula capita passus viginti quattuor. Quinquagesima prima pecia: de unu latu et unu capu terra suprascripti Cimini; aliud latu terra Sancti Rufi; aliud caput in terra suprascripti Ursi; habet per singula latera passus triginta quattuor, et per singula capita passus quattuor. Quinquagesima secunda pecia, ibique: de unu latu et unu caput terra suprascripti Cimini; aliud latu terra suprascripti Ursi; aliud caput in suprascripta pecia; habet per singula latera passus triginta duo, et per singula capita passus duodecim. Quinquagesima tercia pecia, ibique: de unu latu terra Cimini; de aliu latu terra, que fuit Guisenolfi; unum caput in via; aliud caput in suprascripta terra; habet per singula latera passus quinquaginta et sex, et per singula capita passus sedecim. Quinquagesima quarta pecia, ibique: de unu latu terra suprascripti Ursi; aliud latu terra Leoni de Modo; unum caput in suprascripta terra; aliud caput terra de Neapolitanis; habet per singula latera passus quinquaginta et sex, et per singula capita passus septem. Quinquagesima quinta pecia, ibique: de unu latu terra suprascripti Ursi; aliud latu in terra Leoni de Modo; unum caput terra de Neapolitanis; aliud latu in terra de homines de Fecita; habet per singula latera passus quinquaginta, et per singula capita passus quinque. Quinquagesima sexta pecia, ibique: de unu latu terra Liuprandi; aliud latu terra Sancti Petri; unum caput in terra Landolfi Guiselgardi; aliud caput in terra de homines de Fecciata; habet per singula latera passus quinquaginta duo, et per singula capita passus quindecim. Quinquagesima septima pecia, ad ipsa Monumenta: de unu latu terra de filii Leoni Deliciosi; aliud latu terra de homines de Feciata; unum caput terra de Neapolitanis; aliud caput terra Sancti Petri; habet per singula latera passus sexaginta quattuor, et per singula capita passus tres. Quinquagesima octava pecia, ibique: de unu latu terra Grimoli; aliud latu terra Petri; unum caput terra de Neapolitanis; aliud caput terra Sparanu; habet per singula latera passus quadraginta et sex, et per singula capita passus octo. Quinquagesima nona pecia, ibique: de unu latu terra Sadiperti; aliud latu et unum caput terra de monachi de Cappella; aliud caput terra Audoaldi; habet per singula latera passus sexaginta duo, et per singula capita passus quinque. Sexagesima pecia de Leussolo, ibique, finis habet: de unu latu terra Alfani; de aliu latu terra suprascripti Pauli; unum caput tenet in via; aliud caput terra Gennari; habet per singula latera passus viginti octo, et per singula capita passus 