Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 35)
source date: [815 September]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi. Temporibus domni nostri viri precellentissimi Grimoaldi, Dei providencia, Beneventane provincie principis, decimo anno principatus eius, mense septembris, VIIII indictione. Ideoque ego Alahis, filius bone memorie Arichis, pro redepmcione anime mee, per hanc meam chartulam offercionis, offero in monasterio Beati Vincencii levite et martyris, ubi Deo favente domnus Iosue abbas preest, omnes res et substancias meas, quas habeo intus vel foras civitate Benafro, hoc est casas meas fabrittas, cum suis curtibus, que sunt posite super fontem fluvii qui dicitur Sexto; quam et ecclesiam nostram vocabulo Sancte Marie, que constructa est iuxta ipsum fluvium, cum suo ortale; quam et terras meas quas habeo in finibus Benafro, in loco qui dicitur Maczano, que sunt due pecie: prima pecia, ubi ecclesia vocabulo Sancte Marie constructa est, et casa fabritta, que in eadem terra posita est, que habet fines iam dicta prima pecia qualiter exfinant terre et montes, que domnus Arichis, bone memorie princeps, concessas habet per suum preceptum in iam dicto monasterio, secunda parte riagine que dicitur Ravennola, unde per tempus aqua decurrit, tercia parte fossato, et terras Iohannis Radoaldi, et terras Emelgrimi, et terras Paldoni, et terras Truppoaldi, quarta vero parte riagine; secunda pecia ibidem, que habet fines: prima parte fluvio Vulturno, de secunda parte riagine, que exfinat inter hec terra et terra Arichis principis, tercia parte iam dicta riagine, quarta parte fines habet terram Medanci; quam et offero in iam dicto monasterio inclitum molendinum meum, quem habeo in iam dicto fluvio Sexto, cum clusuris, ripis, aquis, et cum suo cursu et viis ibidem intrandi et exiendi; iterum offero in eodem monasterio servos et ancillas nostras, qui in iam dictis terris habitant, quorum nomina hec sunt: Theodericus cum Pota uxore sua, Dominicus cum Rosa uxore sua, Ursulus cum Formica uxore sua, Petrulus cum Angela uxore sua, cum filiis, nuribus, nepotibus, et cum omnibus suis cespitibus. Hec omnia in integrum offero ad possidendum eidem monasterio Sancti Vincencii in perpetuum.

CV I, n. 35, pp. 251-252