Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 204)
source date: [1059 March 2] [Spoleto (Perugia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nicolaus episcopus servus servorum Dei dilecto filio Iohanni abbati venerabilis monasterii Christi martyris Vincencii super ipsum fontem Vulturni fluminis constructi, et per eum cunctis successoribus eius ibidem regulariter ad regimen promovendis in perpetuum. Et si omnibus sollicitudinem nostram, et Apostolice Sedis munimentum animarum pretendere debemus, piis tamen locis, et precipue religionis monastica pollentibus habundancius quicquid pietatis et utilitatis possumus, quatenus ex pia provisione cenobitarum in futuro plenam mercedem cum eis, et pro eis Deo miserante mereamus. Proinde benivola condescensione annuentes peticionibus tuis, karissime fili et abba Iohannes, per hanc apostolice auctoritatis decretalem paginam, secundum quod tuis antecessoribus nostri fecisse noscuntur, concedimus et confirmamus tibi, tuisque successoribus post te regulariter promovendis in perpetuum prefatum monasterium Beati Vincencii martyris, situm super ipsum fontem Vulturni, in territorio Beneventano, in partibus Samnie cum omnibus suis pertinenciis, et cellis: videlicet monasterium Beati Petri apostoli, positum iuxta fluvium Sabbati; monasterium quoque Sancti Adeodati intra Beneventum; et ecclesiam Sancti Stephani; cellam Sancte Marie in Loco Sano; cellam Sancti Georgii intro civitatem Salernitanam, cum omnibus suis pertinenciis; cellam Sancti Iohannis de Lucere; cellam Sancti Iohannis de Lisine, cum omnibus suis pertinenciis; cellam Sancte Marie de Planisi; cellam Sancte Marie in Castanieto; cellam Sancti Petri de Vipera, cum casale Leoni; cellam Sancti Vincencii de Tocco, cum cappellis, et pertinenciis, cum castellis, villis, casis, mansis, massariciis, colonis, redicionibus, nec non cum omnibus ad eum iure pertinentibus; cellam Sancti Appollinaris, positam in Boiano, et ecclesiam Sancte Lucie; cellam Sancti Salvatoris in Alife, cum omnibus suis pertinenciis; cellam Sancti Vincencii in Neapolim; cellam Sancti Sossii in Liburia, in loco qui dicitur Pantano, cum ipso gualdo integro, sicut suis antiquis terminibus clauditur; cellam Sancti Vincencii de Cume; cellam Sancti Vincencii de Capua, cum omnibus suis pertinenciis; et Sanctum Petrum in Oliveto; cellam Omnium Sanctorum; in Calvo ecclesiam Sancte Iulianes et Sancti Vitaliani; in Calinole ecclesiam Sancte Marie; et Sanctorum Cosme et Damiani; cellam Sancti Ylarii; cellam Sancte Crucis; cellam Sancti Martini in monte Marsico; ecclesiam Sancte Marie in Fauciano; in Suessa cellam Sancti Vincencii; in Tiano cellam Sancte Marie in Foro, et aliam ecclesiam Sancte Marie in ipsa civitate cellam; Sancti Petri et Sancti Viti in Bairano, cum toto gualdo, cum servis et ancillis; cellam Sancti Vincencii in Telese; cellam Sancte Agathe et Sancti Petri in Torcino; cellam Sancte Marie in Oliveto et Sancte Christine; cellam Sancti Eleutherii in Fundiliano; cellam Sancte Columbe in Sora; cellam Sancti Donati in Comino; cellam Sancti Mauri in Anglone; cellam Sancti Petri de Tontole; cellam Sancti Vincencii de Tremoiola; in Marsi: cellam Sancte Marie in loco qui dicitur Apinianici, cum servis et ancillis et cum omnibus suis pertinenciis; ecclesiam Sancti Sebastiani in Aquirano; cellam Sancte Marie in Bettorrita; in comitatu Balvense: cellam Sancti Ruphini, ecclesiam Sancti Felicis et Sancti Comicii; et Sancti Petri in Accole; et Sancti Leopardi; et Sancti Vincencii et Sancti Liberatoris; cellam Sancti Petri de Trite, cum servis et ancillis et cum omnibus pertinenciis suis; in territorio Pinnense: cellam Sancte Marie de Musano, cum servis et ancillis et cum omnibus pertinenciis suis; iuxta fluvium Sangri cellam Sancte Marie, que dicitur Duas Basilicas; in comitatu Teatino: cellam Sancti Angeli in Salavento, cum omnibus rebus et servis vel ancillis et substanciis suis; cellam Sancti Bartholomei; et ecclesiam Sancti Donati in Monte Golfari; cellam Sancte Marie iuxta fluvium Trinium; cellam Sancte Marie in Casale Plano; in alveolo cellam Sancti Andree; ecclesiam Sancti Marci; et Sancti Angeli, cellam Sancti Valentini in fluvio Bisentino; cellam Sancti Vincencii in fluvio Tusciano; cellam Sancti Vincencii in fluvio Tensa; cum omnibus suis pertinenciis. Concedimus atque confirmamus, ut sub dicione iuris nostre Sancte, cui Deo auctore deservimus Ecclesie, nobis prefatum monasterium detinendum, ut nullius alterius ecclesie dicioni submittantur. Pro qua re quiete monastice religionis faventes, hac nostra anctoritate concedimus licenciam vobis vestrorumque posteros ad altaria consecranda et clericos in quolibet gradu ordinandos invitare quem volueritis episcopum. Interdicimus eciam, ne quis episcoporum ex eodem monasterio abbatem vel monachum audeat ad suam sinodum provocare vel excommunicare. Iubemus quoque concedendo vobis cuiuscumque ecclesie clericum, si venerit ad conversionem, ut recipiatis secundum monasticam disciplinam prostratum et probatum, chrisma eciam, et oleum sanctum acquiratis a beneplacito vobis episcopo, nec in prefato monasterio quamlibet dicione habere cuiuslibet ecclesie sacerdotem preter Sedem Apostolicam iubemus, ita ut nisi ab abbate ipsius monasterii fuerit invitatus, nec missarum sollempnia ibidem celebrare presumat, simulque in omnibus monasteriis, vel cellis vestris liceat nobis significare, et annunciare horas operis Dei, tam in die quam in nocte, quandocumque volueritis, his ita concessis et conroboratis apostolica insuper censura, sub divini iudicii obtestacionibus et districti anathematis interdiccionibus. Promulgamus ne quisquam cuiuslibet dignitatis aut condicionis homo presumat prefato monasterio, vel sibi pertinentibus possessionibus, aut cellis violenter incumbere, aut quicquam inde alienare, aut molestiam inferre, sed sub tutela nostre Apostolice Sedis et dicione omni tempore permaneant quecumque eis concessa sunt sive a regibus, vel aliis principibus, seu quibuscumque christianis, et deinceps usque in finem seculi devocione et liberalitate fidelium concedentur quovismodo divinis vel humanis legibus cognito; liceatque eiusdem monasterii monachos de sua congregatione abbatem semper eligere, si idoneum habuerint, quod si non, ex alio monasterio, secundum timorem Dei patrem sibi expetant et absque venalitate consecrandum Apostolice Sedis pontifici exsibeant. Insuper liceat abbati ipsi et preposito eius iudicare non solum monachos sed eciam monachas in cunctis locis iuris prefati monasterii Beati Vincencii habitantes. Si quis autem, quod non optamus, temeritatis ausu presumpserit hec, que a nobis ad laudem Dei, pro stabilitate ipsius cenobii et quiete servorum Dei, sunt promulgata et confirmata transgredi vel infringere, eterno anathemate cum diabolo et angelis eius se dannandum noverit, nisi forte digne satisfecerit. Qui vero hec pie observaverit eterne benediccionis graciam, et vitam eternam consequatur pietate Sancte et individue Trinitatis, amen. Scriptum per manus Octaviani scriniarii Sancte Romane Ecclesie notarii, in mense marcio, et indiccione duodecima. Bene valete. [R] Datam Spoleti .VI. nonas marcii, anno Iesu Christi millesimo quinquagesimo nono, per manus Humberti Sancte Ecclesie Silve Candide episcopi, anno primo pontificatus domni pape Nicolay secundi, indiccione XIIa.

CV III, n. 204, pp. 91-97

Marazzi 2012: 92