Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 152)
source date: [981 October 10] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Sancte et Individue Trinitatis. Otto, divina favente clemencia, imperator augustus. Si ea, que sanctis iniuste sunt ablata, restituerimus ad salutem nostre anime provenire non diffidimus. Quapropter omnium fidelium Sancte Dei Ecclesie nostrorumque presencium, ac futurorum comperiat universitas, qualiter monasterii Sancti Vincencii Iohannes venerabilis abbas nostram adiens clemenciam, lamentari ceperat, quod Landulfus, qui Grecus cognominatur, tria sue ecclesie invaserat castella, que condam idem Landulfus in legali iudicio, sub pena mille aureorum, eidem ecclesie refutaverat puplice, si in futuro aliquando aliquo conamine eidem moliretur ecclesie subtrahere, et ne qua in posterum definite litis oriretur intencio, propria scripcione cartarum idem Landulfus diiudicaverat corroboracione multorum, iam dicte ecclesie pertinere que quoniam castella ipsi Sancte iuste cognovimus pertinere Ecclesie, hac nostra preceptali auctoritate eidem monasterio, et Sancte Ecclesie restituimus et reddimus ipsa castella, et ecclesiam de eis cum omni eorum integritate investimus, simul et iam dictum abbatem: castellum videlicet de Colle Sancti Angeli; et castellum Vadum Porcinum; et castellum, quod Vantra nominatur, una cum omni eorum integritate, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, piscacionibus, aquis, rivis, molendinis, omnibusque rebus ad ipsa castella pertinentibus et respicientibus, quatenus per hoc nostre auctoritatis preceptum habeant ipsum monasterium eadem castella cum eorum omni integritate, habeantque potestatem prenominatus abbas, suique successores quicquid ad utilitatem ecclesie rectum visum fuerit faciendi, omnium hominum contradiccione remota. Si quis vero dux, princeps, marchio, comes, seu aliqua nostri regni inferior, aut superior persona deinceps prescripta castella aut pertinencias earum a prelibata Sancti Vincencii ecclesia tollere presumpserit, et hoc nostrum preceptum infregerit, cognoscat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem Camere nostre, et medietatem pretaxato abbati, suisque successoribus. Quod ut verius credatur, diligenciusque ab omnibus observetur, hanc paginam exinde conscribi, et propria manu roborantes subtus iussimus insigniri. Signum domni [...] Ottonis serenissimi imperatoris [M] et invictissimi augusti. Iohannes cancellarius, ad vicem [...] Petri [...] episcopi et archicancellarii, recognovi et subscripsi. Data .VI. idus octubris, anno Dominice incarnacionis .D.CCCC.LXXX.I., imperii vero domni secundi Ottonis .XIIII., indiccione .X. Actum Beneventi, in palacio, in Dei nomine feliciter, amen.

MGH DD O II, n. 261: 302-303; CV II, n. 152, pp. 276-277

Marazzi 2012: 17-19; 74; Martin 2020b: 98.