Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, tra nn. 61-62)
source date: [758-788]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[…] princeps [Arichis] vero, iisdem cum multis affis donariis, contulit ad eundem locum preceptum firmitatis ex omnibus, que possederat, vel possidere videbatur, adiciens et alia plura, que infra fluvium, qui dicitur Carnellus, et sicut decurrit rivus Saonis, qui de Saxo procedit, designata sunt; servos quoque et ancillas, quotquot in his manere videbantur, cum suis cespitibus, ut habeat et possideat, perpetuis tradidit temporibus.

CV I, tra nn. 61-62, p. 304; CV III, doc. perduti, n. 16, pp. 133-134