Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 147)
source date: [981 July 7] [Tecchiena (Alatri; Frosinone)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Otto, divina miserante clemencia, imperator augustus. Si fervore caritatis accensi de statu et restauracione ecclesiarum Dei diligenti cura et indagacione tractamus, imperii nostri solium stabiliri, et feliciter regnare cum Christo nequaquam ambigimus. quocirca omnium fidelium sancte Dei Ecclesie, nostrorumque presencium ac futurorum devocio noverit, quatinus Iohannes, venerabilis abbas cenobii Christi martiris Vincencii, situm in finibus Beneventanis et Capuanis, nostram adiens celsitudinem detulit precepta precessorum nostrorum imperatorum et regum, videlicet Desiderii, Karoli, Lodovici, atque Lotharii, per que contulerunt ex suis rebus in prefatum monasterium, ac confirmaverunt res et possessiones ibi a principibus, ducibus, reliquisque fidelibus conlatas. Unde prefatus abbas nostram exoravit clemenciam, ut eadem precepta, ac legales scripciones, nec non predia per diversos fines regni Italici coniacencia eidem cenobio collata per nostre confirmacionis preceptum in prefatum venerabilem locum confirmaremus. Cuius peticionibus faventes, pro Dei amore, animeque nostre remedio, per hoc nostre confirmacionis preceptum, prout iuste et legaliter possumus, confirmamus, ac penitus corroboramus in predicto cenobio Christi martiris Vincencii omnia precepta precessorum nostrorum imperatorum, et regum, videlicet Desiderii, Karoli, Lodoici, atque Lotharii, verum etiam omnes res et possessiones per diversos fines regni Italici positas, per eadem precepta, vel quolibet legali titulo scripcionis a principibus, ducibus, reliquisque fidelibus ibidem conlatas, nec non monasteria, et cellas inferius nominatas: monasterium siquidem in honore beati Petri apostoli constructum, positum in loco Trite, territorio Balvense; et in Penne cellam unam, que nuncupatur Sancta Maria in Musano; et cellam Sancti Ruphini similiter in Balba; in Abrucio cellam unam in loco, qui vocatur Arole; item Sancta Maria in Duas Basilicas; item monasterium Beati Petri apostoli, positum iusta fluvium Sabbati, territorio Beneventano; sed et monasterium Sancte Dei genitricis Marie in Loco Sano; monasterium quoque domini et salvatoris nostri Iesu Christi, quod positum est in Alife nec non et monasterium Sancti Georgii, quod positum est in Salerno; seu et monasterium Sancte Marie in territorio Marsicano quod situm est in loco Apinianici; cellam eciam Sancti Sossii in Liburio, in loco qui dicitur Pantano cum integro vualdo ibidem pertinente, una cum castris, cappellis, titulis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, piscariis, molendinis, aquis, aquarumque decursibus, servis, ancillis ad prelibatum monasterium pertinentibus, vel respicientibus in integrum Christi videlicet martiris Vincencii, quod positum est in finibus Capuanis et Beneventanis. Statuimus insuper ac nostra preceptali auctoritate decrevimus ut, si aliqua intencio orta fuerit de rebus et familiis eiusdem cenobii, liceat advocatum ipsius per inquisicionem circamanencium liberorum hominum, sicut lex habet hoc definire; et cum definitum fuerit, tunc demum ipsas res et familias pars predicti monasterii nostra preceptali auctoritate habeat et possideat iure quieto, recepimus preterea pretextatum monasterium cum omnibus prenominatis monasteriis, ac cellis, rebus quoque ac familiis ibidem aspicientibus una cum fratribus, ac monachis ibidem Deo famulantibus sub nostre tuicionis munburdio. Statuentes, ut abbates et prepositi eiusdem loci, iusta priscam consuetudinem, ad communem utilitatem fratrum sua disponant, absque alicuius contradiccione. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldeus, seu quelibet imperio sub nostro degens magna parvaque persona res predicti monasterii invadere, seu homines liberos vel servos distringere [...], seu molestare audeat, absque legali iudicio, neque pensionem ab eis iniuste exigat. Si quis igitur huius nostri precepti confirmacionem, seu munburdi tuicionem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem Camere nostre, et medietatem abbati predicti monasterii. Quod ut verius credatur, diligenciusque ab omnibus observetur, presentem paginam, manu propria roborantes, anuli nostri impressione inferius insigniri iussimus. Signum domni secundi Ottonis serenissimi imperatoris [M] et invictissimi augusti. Iohannes cancellarius, ad vicem domni Petri [...] episcopi et archicancellarii, recognovi. Data nonas iulii, anno Dominice incarnacionis .DCCCCLXXXI., indiccione .VIIII., regni domni secundi Ottonis .XX., imperii vero .XIII. Actum in villa Ticliniano, feliciter.

CV II, n. 147, pp. 260-263; MGH DD O II, n. 251, pp. 285-286

Marazzi 2012: 74