Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 56)
source date: [833 February] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Sicardus, Dei providencia, Beneventane provincie princeps, per rogum Roffrid, referendarii nostri, concedimus in monasterio Beati Vincencii, situm in Samnie finibus, super fluvium Vulturnum, ubi venerabilis vir Epyphanius abbas, orator noster, preesse videtur, hoc est terram et vualdum, posite in partibus Liburie, ubi dicitur Pantanu, hos fines habentes: ab uno latere via antiqua, que venit de Ducenta, et vualdum eiusdem monasterii, quod ibi datum est a domno Gysulfo duce, et quomodo perexit usque in ipsum Pantanum, et silvam eiusdem monasterii; ex alio latere via puplica, que vadit inter ipsum Maciana et Scarafena, et terra de hominibus de Centora, et sic directe exit usque ad locum, qui dicitur Cree, unde aqua exit, et sic directe intrat in ipsum lacum Patriensem; et ab uno capite via puplica, que dicitur Vicana, et pergit ad Cumas; ab alio capite definit lacus Patriensis. Hec autem terra et vualdu ideo in iam dictum cenobium concedimus per iam dictos fines; seu concedimus atque firmamus, in eodem loco Liburie, cellam Sancti Sossii; cum inclito vualdo consistentes in iam dicto monasterio Sancti Vincencii, per ipsos fines, qualiter datum est in prefato cenobio per sigillatum preceptum a domno duce Gysulfo, ut a modo et deinceps, per hoc nostrum roboratum preceptum, una cum aquis, et paludibus, et pantanis, viis, et pascuis, campis, et silvis et omnia infra ipsos fines manencia subter vel super, et simul cum alveis et cursibus de ipso Laneo et ipso Frigido, iam dictus venerabilis Epyphanius abbas et successores eiusdem monasterii firmiter et securiter possideant in perpetuum, ita ut a nullis umquam potestatibus, vel exactoribus, vel a quibuscuinque hominibus, nullis temporibus corrumpantur aut removeantur, vel molestentur, sed perpetuis temporibus pars eiusdem monasterii possideat. Quod vero preceptum firmitatis, ex iussione et potestate, scripsi ego Radipertus notarius. Actum Benevento, in palacio, primo anno principatus eius, mense februario, undecima indiccione, feliciter.

CV II, n. 56, pp. 291-292

Del Treppo 1956: 37

This praeceptum was used as a source for the interpolation concerning the Pantano forest in the Louis the Pious's diploma (CV I, no. 29, p. 233, footnote 1). It was included in the Chronicon Vulturnense with some omissions and probably also some variants. Vincenzo Federici assumes that in the original praeceptum the donation of the Pantano forest was attributed to Ildebrandus, Duke of Spoleto, who would be replaced here by Duke Gisulfus of Benevento.