Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 116)
source date: [962 August 22] [Como]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Otto, divina favente clemencia, imperator augustus. Si fervore caritatis accensi de statu, ac restauracione ecclesiarum Dei diligenti cura et indagacione tractamus, regni nostri solium stabiliti ac feliciter regnare cum Christo nequaquam ambigimus. Quocirca omnium fidelium Sancte Dei Ecclesie, nostrorumque presenciam, ac futurarum devocio noverit, qualiter Paulus abbas cenobii Christi Martyris Vincencii, situm in finibus Beneventanis, nostram adiens celsitudinem detulit precepta precessorum nostrorum imperatorum, et regum, videlicet Desiderii, Karoli, Lodovici, atque Lotharii per que contulerunt ex suis rebus in prefatum monasterium, ac confirmaverunt res, et possessiones ibi a principibus, ducibus, reliquisque fidelibus collatas. Unde prefatus abbas nostram exoravit clemenciam, ut eadem precepta ac legales scripciones, nec non predia, per diversos fines regni Italici coniacencia, idem cenobio collata, per nostre confirmacionis preceptum, in prefatum venerabilem locum confirmaremus. Cuius peticionibus faventes pro Dei amore animarumque nostrarum remedio, per hoc nostre confirmacionis preceptum, prout iuste, ac legaliter possumus, confirmamus, ac penitus corroboramus in predicto cenobio Christi Martyris Vincencii omnium precepta precessorum nostrorum imperatorum, et regum, videlicet Desiderii, Karoli, Lodovici, atque Lotharii verum eciam omnes res, et possessiones, per diversos fines regni Italici positas,per eadem precepta, vel quolibet legali titulo scripcionis a principibus, ducibus, reliquisque fidelibus ibidem collatas, nec non monasteria et cellas inferius nominatas: monasterium siquidem in honore Beati Petri apostoli constructum, positum in loco Trite, territorio Balbense; et in Penne cellam unam, que nunccupatur Sancta Maria in Musano; in Abrucio cellam unam in loco, qui vocatur Arole; item Sancta Maria in Duas Basilicas; item monasterium Beati Petri apostoli, positum iuxta fluvium Sabbati, territorio Beneventano; set et cella Sancii Sossii in Liburie cum toto ipso vualdo, loco Pantano; monasterium quoque Domini et Salvatoris nostri Iesu Christi, quod positum est in Alife; nec non et monasterium Sancti Georgii, quod positum est in Salerno; seu et monasterium Sancte Marie in territorio Marsicano, quod situm est in loco Apinianici, una cum castris, cappellis, titulis, casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, piscariis, molendinis, aquis, aquarumque decursibus, servis, et ancillis ad prelibatum monasterium pertinentibus, vel respicientibus in integrum Christi videlicet Martyris Vincencii, quod positum est in finibus Beneventanis. Statuimus insuper, ac nostra preceptali auctoritate decrevimus, ut si aliqua intencio orta fuerit de rebus, et familiis eiusdem monasterii, liceat advocatorem suum per inquisicionem circamanencium liberorum hominum, sicut lex habet, hoc definire; et cum definitum fuerit, tunc demum ipsas res, ac familias pars predicti cenobii nostram preceptali auctoritate habeat, atque possideat iure quieto, recepimus preterea pretaxatum monasterium cum omnibus pretaxatis monasteriis, ac cellis, rebus quoque, ac familiis ibidem aspicientibus, una cum fratribus, ac monachis ibidem Deo famulantibus sub nostre tuicionis munburdum. Statuentes, ut abbates, et prepositi eiusdem loci, iuxta priscam consuetudinem, ad communem utilitatem fratrum sua disponant absque alicuius contradiccione. Precipientes itaque iubemus, ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldio, seu quelibet regni nostri magna, parvaque persona, res predicti monasterii invadere, seu homines liberos, et servos distringere, pignorare, seu molestare audeat, absque legali iudicio, neque pensionem ab eis iniuste exigere presumit. Si quis igitur huius nostri precepti confirmacionem seu munburdi tuicionem aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem Camere nostre et medietatem parti predicti monasterii. Quod ut verius credatur, diligenciusque ab omnibus observetur, [...] manu propria roborantes, anulo nostro insigniri iussimus. Signum gloriosissimi Ottonis imperatoris [M] augusti. Arnolfus presbiter, advicem Vuidonis episcopi et archicancellarii, recognovi, et subscripsi. Data .XI. kalendas septembrium, anno Dominice incarnacionis .DCCCCLXIII., imperii vero domni Ottonis piissimi imperatoris .I., indiccione .V. Actum civitate Cumis, in Christi nomine feliciter, amen.

CV II, n. 116, pp. 133-136; MGH DD O I., n. 245, pp. 348-351