Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 148)
source date: [981 October 10] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Otto, divina favente clemencia, imperator augustus. Si ea, que sanctis iniuste sunt ablata restituerimus, ad salutem nostre anime provenire non diffidimus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie, nostrorumque presencium, ac futurorum comperiat universitas [...] monasterium Sancti Vincencii Iohannes venerabilis abbas, nostram adiens clemenciam, conqueri et reclamare ceperat, quod monasterium Sancti Vincencii destructum a nefanda gente Agarenorum, pene omnibus destitutum rebus, et ab inimicis Dei ecclesiarum Dei contrarii iniuste retineri nostris temporibus videtur. Scilicet cellam Sancti Donati; et monasterium Sancte Columbe et Sancto Marciano: ab una parte fine Acerno; ab alia parte fine Fossato; alio capite fine Sancta Iusta; et ab alio capite coniunctum est cum ipso monasterio de Sancta Columba; simulque cella Sancti Iuliani de Vico Albo: ab una parte rivus, qui pergit per vallem de Castagnetum; ab alia parte rivus, qui dicitur de Mala Fide; ab alia parte via puplica, que venit ad Sanctam Mariam; et ab alio capite rivus, qui venit ad fontem Vetula, curtem Sancti Casti et Sancte Marie, que sunt ad Sanctum Georgium fine fonte Karoli et fine valle de Vicu, quomodo in Rosanisco vadit et Sanctum Maurum de Anglone cum pertinenciis suis; simulque campum Borrani qui dicitur, qui habet finis: ab una parte terra Richardi; ad alia parte via puplica; a tercia parte fine terra Adelberti, qui Sabinianus vocatur; quarta pars fine terra Sancti Angeli de Barregio; in valle, que dicitur Sorana ecclesiam Sancti Stephani cum omnibus suis pertinenciis; preterea in actu Balvense, in loco qui nuncupatur Quinque Milia ecclesiam Sancte Marie, que cella eiusdem monasterii dinoscitur, per fines hic subscriptas: qualiter vadit fluvius Sangro versum qua parte Rasinus fluit, et exinde decurrit rivus, qui exit de Quinque Milia usque in Petra, ubi fuit antiquitus castellum, et quomodo tota ipsa vallis vadit in rivo de Camarda , et ipse rivus decurrit in fluvius Sangro; atque ecclesiam Sancti Marcelli, propinqua Pectorano cum omnibus rebus ibidem subiacentibus: que quoniam ecclesias, et cellas , et curtes ipsi Sancte iuste cognovimus pertinere Ecclesie, hac nostra preceptali auctoritate eidem monasterio et Sancte Ecclesie restituimus et reddimus ipsas ecclesias, et cellas, et curtes una cum omni eorum integritate, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, piscacionibus , aquis, rivis, molendinis, omnibusque rebus ad ipsas ecclesias, et cellas, et curtes pertinentibus, quatenus per hoc nostre auctoritatis preceptum habeat ipsum monasterium easdem ecclesias, et cellas, et curtes cum eorum omni integritate, habeantque potestatem prenominatus abbas, suique successores quicquid ad utilitatem ecclesie eis rectum visum fuerit faciendi, omnium hominum contradiccione remota. Si quis vero dux, princeps, marchio, comes, seu aliqua nostri regni inferior aud superior persona deinceps perscriptas ecclesias, et cellas, et curtes, aut pertinencias eorum ad prelibata Sancti Vincencii ecclesia tollere presumpserit, et hoc nostrum preceptum infregerit, cognoscat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem Camere nostre, et medietatem pretextato abbati, suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligencius ab omnibus observetur, hanc paginam exinde conscribi et propria manu roborantes, subtus insigniri iussimus. Signum domni Ottonis serenissimi imperatoris et invictissimi augusti. Iohannes cancellarius, ad vicem [...] Petri [...] episcopi et archicancellarii, recognovi et subscripsi. Data .VI. idus octubris, anno Dominice incarnacionis .DCCCCLXXXI., imperii vero domni secundi Ottonis .XIIII., indiccione .X. Actum Beneventi, in palacio, in Dei nomine, feliciter, amen.

CV II, n. 148, pp. 263-266; MGH DD O II., n. 263, pp. 304-305

Marazzi 2012: 74