Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, III, n. 206)
source date: [1066 July 6]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[.....S]exta die stantis mense iulio, quarta indiccione. Nos tales homines, idest Aczoalde, et Iohannes filios quondam Toti, et Iohannes Fasane notarius, et Iohannes Yngue, et Iohannes filius Riccardi, et Pipo filius Piponi, et Iohannes filius Amiconi, nos toti habitatores de loco Sancte Marie, que dicitur Olivetum, qualiter presencia Ralchisi iudicis, et Iohanne iudice de supradicta Sancta Maria, et alios testes, sicut convenit inter nobis, et Beccius presbiter et monachus atque prepositus monasterii Christi Martyris Vincencii, siti in Sancti Vincencii, situs super Vulturnis fluminis fontem, ubi domnus Iohannes venerabilis abbas preest, ille erga secum habendo Domnellu abbocatorem cenovii Sancti Vincencii, et tunc per eadem conveniencia voluntarie nostre guadiam dedimus, nos ad Raymundus, et Lando Yngue, et fidemiussores nos ei posuimus per ipsam conveniencia nos ipsi supradicti, quatinus qui super Aczo, et Iohannes Toti, et Iohannes Fasane, et Iohannes Yngue, et Iohannes Riccardi, et Pipo, et Iohannes Amiconi, vel nostris heredibus, debeamus tenere, et laborare, et fruere terris, que sunt pertinentes predicto monasterio Sancti Vincencii, que sunt infra comitatu Benafro, propinque supradicta ecclesia Sancte Marie, et propinqua ecclesia Sancte Cristine, et Sancti Quirici, que sunt ipse ecclesie intus ipsis terris, et sunt pertinentes supradicti monasterii; et victualium, et vinum, seu alia qualibet fruges ibidem Dominus dederit annualiter, nostre habeamus potestate, unde decimam partem debeamus dare ad abbates, vel successores, atque rectores supradicti monasterii de fruges illas, qualiter hic legitur, idest de grano, de ordeo, de milium, vel de farros, aut cannaba, et sicina; et de vinum, quod inde exierit similiter decimam porcionem, tractum totum nos istum adsignatum salvum intus aera, que est intus ipsis terris edificatam, et in nativitas Domini debeamus nos dare spallam bone porcine, ad partem eodem monasterio, et yscaticum demus eis nos de omnes porcos maiores decimam. Et si hec taliter, qualiter unde super legitur non fecerimus, et non compleverimus ad partes ipsius monasterii omnia, qualiter preelegitur, ducentos bizanteos solidos aureos bonos pena nos componere obligamus ad partem eodem monasterio, et omnia, qualiter prelegitur, percompleamus. Unde si necesse fuerit ad pignorandum obligamus nos qui super supradictus Aczo, Iohannes Toti, Iohannes Fasane, Iohannes Yngue, Iohannes Riccardi, et Pipo, Iohannes Amiconi, per nos ipsis fidemiussores ad abbates, vel successores, iam prephati monasterii, aut cui hoc scriptum, pro parte supradicti monasterii, per nominative boui, bacce, iumente, et caballi, et porci, et de aliis rebus nostris usque ad legem.

CV III, n. 206, pp. 101-103