Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 80)
source date: [892 August] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Ego Georgius patricius, imperialis protospatharius et stratigos Cephalonie atque Longobardie, dum residerem in Dei nomine intus palacio Beneventi, entilma facio tibi Maioni, venerabili abbati monasterii Sancti Vincencii, insuper et tibi Adelperto, preposito Beati Petri apostoli, quod edificatum est foras Beneventani erga fluvio Sabbati, quam et rector monasterii Sancte Dei genitricis Marie, quod edificatum est in Loco Sano, que supradicta monasteria subiecta sunt monasterio Sancti Vincencii, ut non quiscumque homo sit, qui audeat aut presumat facere aliquam contrarietatem, aut lesionem in causam de predictis tribus monasteriis, ubicumque habuerint pertinencia, in quacumque terra et loca ubi fuerit dominacio sanctorum imperatorum, ut nullam forciam, aut applicacionem ibidem faciant servi sanctorum imperatorum, nec in predictis monasteriis, seu cellis, sive curtis , et omnibus eorum pertinenciis, neque de omnibus servis, aut de omnibus eorum subiectis, qui in eorum pertinenciis sunt residentes. Et nullam dicionem, aut tributum, sive portaticum, aut portunaticum, vel ripaticum a vobis predictis Maione abbate, et Adelperto preposito, qui estis rectores ex predictis venerabilibus locis, nec a nullo monacho vestro, vel a servis, et omnibus subditis vobis umquam exigant. et nullus homo presumat vel audeat exinde quodcumque tollere, vel contraire, res, domos, servos, vel ancillas, omnia et in omnibus, que in predictis monasteriis concessa sunt a regibus Francorum, sive a principibus Longobardorum per precepta, vel omnia, que per chartas, vel offerciones, sive per empcionem, vel quocumque nomine concessum, aut paratum habuistis, vel amodo in antea quolibet modo fuerit ibidem concessum aut paratum, ut amodo et semper, pro statu sanctorum imperatorum, et illorum mercede, vos et vestri successores omnia, que superius leguntur, firmiter et securiter possideatis. Et nullus homo presumat de sua civitate qualemcumque monachum, a maiore usque ad minimum, de predictis monasteriis de suis habitacionibus foras eicere, aut quamlibet novam consuetudinem super eosdem monachos, et eorum monasteria, et in omnibus eorum pertinenciis inducere, aut facere, pro eo quod vos monachos de predictis venerabilibus locis die noctuque pro sanitate, et prosperitate invictissimorum imperatorum, et pro omni illorum exercitu dominum Deum exoratis. Pro quo hanc entilma in illorum mercede vobis firmamus predictorum abbatis et eius prepositi in parte, ex vestra monasteria, et ad vestris successoribus. Et innotescimus ac protestamur vos christianos omnes, qui fideles estis, et oratis pro sanctissimis imperatoribus, tam episcopos omnes Domino servientes, quam et protospatharios, et spatarios, candidatos, cartularios, et protonotarios, tomarcos, armenos, grecos, seu longobardos gastaldeos, et omnibus hominibus precipimus, qui fideles sunt Dei, et sanctorum imperatorum, videntes et cognoscentes istam nostram entilma, ut sic ipsa pleniter observetis, et firmiter ea adimpleatis, sicut supra omnia continet, et quomodo pro statu sanctorum imperatorum ad hec tria prescripta monasteria firmavimus. Et qui istam entilma non observaverit, aut firmiter eam non adimpleverit, sciat se esse dapmnatum, contepmtor et offensor Dei, et sanctorum imperatorum, et statim omnes res illius in palacio sanctorum imperatorum deveniant, insuper et Dei iram, et nostram superinductam, et magnum patibulum sciat se sustinere. Quam vero entilmam nostram vullavimus cum vulla nostra plumbea mense augusto decima indiccione.

CV II, n. 80, pp. 21-23