Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 98)
source date: [927 April 2]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Romano et Constantinus, Christoforus et Stephanus et Constantinus Christo amicissimi, et fidelissimi in Deo benigni imperatores disposuimus istud presentem nostrum benignum sigillum. Nostra imperialis magnifica providencia non solum secularibus actibus decenter concedet iuvamen, sed et his, qui monasticam vitam eligunt, oportunum illorum iuvamen amplificat, ut in omnibus rectitudo provide nostre virtutis ostendatur. Ergo et in ipsa venerabile mansione beati Vincencii, que est et adiacet in ipsa amica Christi nostra themate Langobardie cum his, que sub ea sunt reliqua monasteria, et omnibus rebus eorum sigillum excusacionis, illud ex Deo nostro imperium nostrum concedere precepit, ut excusetur ipsa, et predicta monasteria, et hereditates ab omni tepmtacione, et angaria puplica, et ab ipsis patriciis, et stratigi grecorum, et ab imperiales, qui in tassidiis diriguntur ab imperio nostro, et a turmarchis, drongariis, et comites thematum, et a iudicibus, et usque a minimo nomine, cui creditur servicium puplicum imperii nostri. Insuper et ab ipsis longobardis, patriciis, et castaldeis, et ab omni homine greco, et longobardo, cui creditur servicium puplicum, et tantum attendere ministerio, et servicio ipsius mansionis Beati Vincencii, et his que sub ea sunt monasteria, et rebus eorum, et orent pro imperio nostro. Omnem vero licerem, et potestatem tribuimus ipsius mansionis [...] per presentem nostrum benignum chrisobolum, et sigillum, ut ea, que auferta sunt loca eius, et monasteriorum, que sub ea sunt, et rebus a diversis faciebus potentissimis ista exquirere, cum iusta racione eripere, et habere sub sua potestate, et a nemine contrarietur, neque a greco, neque a longobardo iudice, sed, ut dictum est, perquirere ista, et cum iusta racione recolligere, et habere sub sua dominacione. Precipiemus vero et istud, ut haberent te licenciam, et ut non contretur a quolibet, ut ascenderes te, aut transmitteres hominem tuum ad imperium nostrum, secundum tuam peticionem sustinens. Qui presupmserit contrarium in ea, que a nobis precepta sunt, aliquid operare ea que, ex nostra increpacione advenerit ei periculum, sufficiens omnibus ostensionem tantummodo istius presentis nostri benigni sigilli. Facto secundum aprelio mense, quintadecima indiccione, in quo et illud a Deo coronatum imperium nostrum per cinnabarim consueta imperiali magnifice subscripcionem propria manu composuit, et aurea bulla subsignare precepit. Conservetur vero istud et in reliquis abbatibus et rectoribus *** ipsius mansionis Beati Vincencii.

CV II, n. 98, pp. 77-79