Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 128)
source date: [971 February] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Vicesimo octavo anno principatus domni Pandolfi gloriosi principis, et tercio anno principatus domni Landolfi filio eius, mense februario, quartadecima indiccione. Memoratorium factum a me Paulus, humilis abbas monasterii Sancti Vincencii, quod edificatum est super fluvio Vulturno, et Madelfrid, clericus atque notarius et scriba advocatorem eiusdem nostri monasterii, de hoc quod in sacratissimo Beneventano palacio, ante idoneos homines qui subterscripti sunt, ordine conveniencie iuxta legem, dedimus et tradidimus Iohanni filius Maraldi clerici; et Michaheli clerici filius Saudi clerici; et Iohannes filius Iohannis iudicis, qui sunt commorantes ex civitate Lisine, ipsa ecclesia cum ipso castello ex ipso montecellu, pertinentem predicti nostri monasterii, de finibus ex eadem civitate Lisine, super ipso fluvio Caldole, et eum ipso molino quomodo edificatum est in eodem fluvio Caldole, et cum ipsa piscacione et pertinenciis suis ex eodem fluvio Caldole, et cum ipso fluvio Sagri, cum piscacione et pertinenciis, et ipsa foce de Sancto Focato cum piscacione et pertinenciis, et terris et vineis eiusdem nostri monasterii pertinentibus, de finibus ex ipsa civitate Lisine, et muricetis suis et cum aliis omnibus aquis et pascuis suis eiusdem nostri monasterii pertinentibus, de finibus eiusdem civitati, et casis et castris et casaline et fosse de intus eadem civitate, pertinentes ipsius nostri monasterii, quam et a foras eadem civitate Lisine, tali tenore illud eorum dedimus et tradidimus cum due mancipie eiusdem nostre ecclesie, nomina illarum Domeneca et Segarda cum duobus filiis suis, ut amodo et usque ad decem annos expletos in integrum illud prelegitur ipsum tenere, dominaremus et laboraremus, et ad laborandum daremus, et ipsum resideremus, et omnem suam utilitatem illud peragere, et amodo et usque in eodem constitutum quanta piscacione in ipse eorum Dominus dederit totum illud sue proprietatis haberemus, et quantum frugium ex ipso molino et de ipsis rebus illorum Dominus dederit totum illud sibi habeant; et pro censu ex ipse atque et molinum, et de rebus, et de ipse case et casaline, et fosse et pro ipse ancille et servis annualiter daretis ipsis et suis heredibus mihi vel ad successoribus meis aut mandaretis nobis omni anno in kalendas ianuarias quinquaginta solidi Constantini boni pesanti, de quibus guadiam nobis dederunt supradicti Iohannes et Michahele clerici, et Iohannes, et mediatores nobis posuerunt Aio diaconus et abbas et Iohannes germanis filii quondam Roffridi, tali tenore ut si ea que prelegitur ipsis et suis heredibus mihi vel ad successoribus meis seu ad partem iam dicti nostri monasterii non adimpleverint vel si hoc qualitercumque se retrahere aut removere quesierint, centum solidos Constantinos nobis componere obligaverunt, vel illius homini qui hunc brebem a parte eiusdem nostri monasterii eorum in causacionem ostenderint et omnia, ut dictum est, per innvitis nobis adimplerent, per eandem guadiam et predictos mediatores et obligata pena, et ante posuerunt ad pignerandum ad ipsi mediatori nostri sine calumnia, in omnia sua legitima et inlegitima, et ad completum eodem constitutum remitteremus in integrum illud ad partem iam dicti nostri monasterii, cum ipsum brebem, quod inde eorum emisimus atque firmavimus, per eandem guadiam et predictos mediatores et obligata pena. Actum Beneventi feliciter. Ego Sikelpoto clericus et notarius interfui. Ego Gaiderisi. Ego Ademari. Ego Adelfe. Ego Dauferi me subscripsi.

CV II, n. 128, pp. 178-180