Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 91)
source date: [930 September] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Stephanus episcopus servus servorum Dei. Rambaldo viro venerabili abbati monasterii Christi Martyris Vincencii, quod situm est in partibus Sapmnie, territorio Beneventano, super fontem Vulturni fluminis, et per te cunctis successoribus tuis in eodem venerabili monasterio regulariter promovendis in perpetuum. Pia sollicitudine curam agentes sacrarum Dei ecclesiarum, utpote pro salute ovium a Deo nobis commissarum, et maxime Deo famulancium monachorum, satagimus ut divine contemplacioni insistentibus opem ferre possimus, ut cum eis eciam divine remuneracionis graciam consequamur. Petentibus igitur vobis, ut monasterium Beati Vincencii martyris Christi cum omnibus sibi pertinentibus, cellis, cappellis, castellis, et terris, sub iurisdicione Sancte Romane Ecclesie nostri privilegii auctoritate muniremus, concedimus illud vobis vestrisque legitimis successoribus abbatibus detinendum, ut nullius alterius ecclesie dicionibus submittatur, sed cum omnibus sibi pertinentibus cellis, sive monasteriis, monasterium videlicet Beati Petri iuxta fluvium Sabbati, territorio Beneventano, monasterium domini Salvatoris in Alife; cellam Sancte Marie in duas Basilicas; cellam Sancte Marie iuxta fluvium Trinium; cellam Sancte Marie in Castanieto; cellam Sancte Marie in Palene; cellam Sancte Marie in Apinianici; cellam Sancti Petri in Vipera; cellam Sancti Vincencii in Toccu, cum omnibus monasteriis, et cellis, sub apostolice Sedis proteccione permaneant. Preterea quecumque a regibus, ducibus, principibus, vel reliquis fidelibus, ad idem monasterium collata sunt, vel in posterum conferri contigerit, et que predecessorum nostrorum privilegiis confirmata vestris predecessoribus constat, firma vobis, vestrisque successoribus, et illibata permaneant. Decernimus quoque, ut nulli omnino hominum liceat predictum monasterium temere perturbare, aut eius possessiones auferre, vel ablatas retinere, minuere, vel temerariis vexacionibus fatigare; sed omnia integra conserventur, eorum, pro quorum substentacione et gubernacione concessa sunt, usibus omnimodis profutura, obeunte te nunc eius loci abbate, vel tuorum successorum, nullus ibi qualibet astucia, seu violencia preponatur, nisi quem fratres communi consensu vel saniori consilio elegerim secundum timorem Dei, et beati Benedicti regulam a Romano pontifice consecrandum. chrisma, oleum sanctum, consecraciones altarium, sive basilicarum, ordinaciones monachorum, sive clericorum monasterio pertinencium, a quo malueritis, accipietis catholico episcopo, interdicimus eciam, ne quis episcoporum ex eodem monasterio abbatem, vel monachum ad suam synodum audeat provocare, vel excommunicare; nec ibi cuiuslibet ecclesie sacerdotem, preter Sedem apostolicam, dicionem aliquam habere permittimus, adeo ut nisi ab abbate fuerit invitatus, nec missarum sollepmnia ibidem celebrare presumat. Sacerdotes et clerici de quacumque ecclesia, si venerint ad habitandum in congregacione fratrum, aut monachicum suscipiendi habitum, statim recipiantur, nec a quolibet prohibeantur; nec presumat quispiam eidem monasterio, et cellis, vel possessionibus, vel rebus eius violenter incumbere, vel quamlibet malicie iacturam inferre; sed omni tempore idem locus cum pertinenciis libere et quiete sub apostolice Sedis proteccione servetur. Si quis autem huius nostri apostolici privilegii constitucionem temerare presumpserit, nisi digne emendaverit, honoris sui dignitatem ammittat, et alienus a corpore, et sanguine domini nostri Iesu Christi fiat, et cum diabolo, et eius ministris eterno incendio dampnetur. Qui autem hec iuste et pie observaverit, benediccionis graciam plenissime a Domino consequatur, et eterne vite particeps esse mereatur. Bene valete. Scriptum per manum Andree, scriniarii Sancte Romane Ecclesie, mense septembris, indiccione quarta. Data per manum Stephani primicerii, anno pontificatus domni Stephani summi pontificis septimi. .IIIo.

CV II, n. 91, pp. 57-60.