Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, II, n. 145)
source date: [982 October 2] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Benedictus episcopus, servus servorum Dei. Iohanni venerabili abbati ex monasterio Christi martyris Vincencii, et per te in eodem venerabili monasterio tuisque successoribus in perpetuum. Cum magna nobis sollicitudine cura insistit pro universis Dei ecclesiis, ac piis locis vigilandum, ne aliquam necessitatis iacturam sustineant, sed magis propria utilitate stipendia consequantur. Ideo convenit nos pastoralis tota mentis integritate eorumdem venerabilium locorum maxime stabilitatis integritatem procurare, et sedule eorum utilitati subsidia illi conferre, ut Deo nostro omnipotenti id quod pro eius sanctimoniis honorem eciam ad laudem, atque gloriam eius divine maiestatis venerabilium nos certum eciam contulisse locis sitque acceptabile, nobisque ad eius locum plenissima misericordia dignum huiusmodi pii operis nostri in sidereis conferatur arcibus remuneracionem. Igitur, quia petistis a nobis, quatenus monasterium Beati Vincencii martiris, situm supra fluvium Vulturnum, territorio Beneventano, partibus Samnie, una cum suis pertinenciis, et monasteriis, videlicet venerabile monasterium Beati Petri apostuli, positum iusta fluvium Sabbati, territorio Beneventano; sed et monasterium Sancte Dei genitricis Marie in Loco Sano; item monasterium Salvatoris domini nostri Iesu Christi, quod positum est in Alife; nec non et monasterium in honore Sancte Marie, edificatum videlicet in territorio Marsicano, loco Apinianici; porro monasterium Sancti Mauri infra comitato Atinense; eciam aliud monasterium Sancte Dei genitricis Marie, positum in territorio Pinnense, loco qui Musano dicitur; nec non et monasterium aliud constructum in honore Sancte Dei genitricis in loco, qui dicitur Duas Basilicas; item et alia cella Sancte Marie iusta fluvium Trinium; eciam et cella Sancti Sossii in Liburie, loco Pantano cum integro ipso vualdo, pertinente monasterio Sancti Vincencii, qui habet fines: de prima parte via antiqua, que venit de Ducenta, que decernit inter hec terra seu vualdo, et alia terra et vualdo, qui fuit predicti monasterii, et qualiter demergit via ipsa, et intrat in ipso Pantano, et per via et palude predicti monasterii, que est coniuncta cum ipso Laneo; de secunda parte via, que dicitur Vicana; de tercia parte iterum fine via, que fuit antiqua, que vadit ad ipsam piscinam iam dicti monasterii, et demergit terra ipsa inter ipsas terras et vualdo iam dicti monasterii, et terra alia ipsius monasterii, que dicitur de Tortora, et terra de aliis hominibus, qui ibi affines sunt, et sicut incipit super ipsam piscinam, et qualiter revolvit circa ipsam terram de eodem vualdo, et iam dicta terra, que dicitur de Tortora, et vadit ad ipsum Pantanum predicti monasterii, et perexit per ipsum Pantanum, et silva, et palude usque in ipso Frigido; de quarta vero parte fine iam dicto Frigido, et iam dicto Laneo, et iam una cum aliis monasteriis, et cellis, cum casis, et casalibus, cum servis, et ancillis utriusque sexus ibidem residentibus, vel cum omnia, et in omnibus suis pertinenciis tibi, tuisque successoribus abbatibus, qui ibidem in tempore fuerint concedimus ut sub iurisdicione Sancte nostre, cui Deo auctore deservimus Ecclesie, vobis detinendum, ut nullus alterius ecclesie iurisdicionibus submittantur. pro qua re piis desideriis faventes hac nostra auctoritate, quod exposcitur, mancipamus, et ideo concedimus vobis vestrisque successoribus abbatibus licenciam Apostolice Sedis nostre, ut quamlibet christianitatem indigentibus in predicto venerabili monasterio, qualis episcopus vobis ad invitandum ire volueritis habendi potestatem omnimodo concedimus ad ecclesias confirmandas, eciam similiter ordinacionem de subdiaconibus, et diaconibus, seu presbiteris per tempora faciendum, et de omne gradum ecclesiasticum ibidem in tempore adimplendum. protestamus eciam, ut nullus episcopus debeat exinde subdiaconem, aut diaconem, seu presbiterum ad suum concilium provocare, nisi sua fuerit voluntas, aut abbatem, vel monachum nullo modo iudicare vel excommunicare. volumus eciam et apostolicam iniungimus auctoritatem vobis,vestrorumque successorum abbatibus, qui ibidem in tempore preordinati furerint, ut de qualicumque ecclesia sacerdos, vel clerici venerint ad habitandum, aut in conversione fratrum, sive monachicum suscipiendi habitum se contulerit statim recipiendi. chrisma vero et firmatam a quali episcopo vobis voluntas fuerit impetrandi liceat semper, et secundum, ut diximus, sub apostolicam nostram potestatem, et omne cuiuslibet ecclesie sacerdotem in prefato venerabili monasterio dicionem quamlibet ac auctoritatem preter sedem apostolicam prohibemus, ita ut nisi ab abbate monasterii fuerit invitatus, nec missarum sollempnia ibidem quispiam celebrare presumat. Statuentes apostolicam insuper censuram sub divini iudicii detestacionibus sed et validis atque atrocioribus anathematis interdiccionibus, ut nullus umquam presumat quispiam cuiuscumque dignitatis preditus potestate in eodem venerabili monasterio, vel eius causis incumbere, aut de rebus et possessionibus, vel ecclesiis subiectis vel quicquid eis exinde inesse videtur quoquomodo auferre, aut alienare, sed nec quamlibet maliciam aut iacture molestiam inferre, dum prefatum monasterium perenniter tam pacis, quam barbaricis temporibus firma stabilitate decernimus sub iurisdicione Sancte Ecclesie permanendum. Promulgantes nempe et hoc auctoritate beatorum apostolorum principis coram Deo et terribili eius examine futuro per huius nostri apostolici privilegii atque constituti sancimus, atque decernimus, ut loca que ab abbatibus cuiuslibet, qui vobis in prefato venerabili monasterio Sancti Vincencii martiris commutata vel concessa sunt, nec non et alias locorum possessiones, que a regibus ac ducibus, vel castaldeis, universisque christianis in eodem sancto loco largita atque oblata sunt, aut in postmodum illic concessa fuerint firma stabilitale prefati venerabilis monasterii existendum atque in perpetuum permanenda statuimus, nec licencia sit, ut dictum est, ex eius omnibus pertinentibus cuiquam magna parvaque auferre, et liceat eosdem monachos de sua congregacione abbatem semper eligere. et liceat ipsum abbatem suos, qui fuerint iudicare monachos non solum virile monasterium, sed et muliebre sibi subiectum. Si quis autem, quod non optamus, nefario ausu presumpserit hec, que a nobis, ad laudem Dei, pro stabilitale venerabilis monasterii, statuta sunt refragare vel infringere, anathematis vinculo innodatus, et cum diabolo et eius atrocibus, [...] atque Iuda traditore Domini eterni incendii concremandus deputetur; at vero qui pio intuitu observaturum et in omnibus extiterit custodiens nostri apostolici constitutum, benediccionis gracia a misericordissimo domino Deo nostro multipliciter consequatur, et vite eterne particeps effici mereatur. Scriptum per manus Iohannis, scriniarii Sancte Romane Ecclesie, in mense octubrio die secunda, indiccione .XI.a BENE VALETE. Data .VI. nonas octubris, per manus Stephani episcopi et bliviothecarii summe Sedis Apostolice, anno Deo propicio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontificis et universalis septimi pape in sacratissima sede beati Petri apostoli octabo, per indiccione prefata undecima.

CV II, n. 145, pp. 252-256

Marazzi 2012: 75