Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, III, n. 184)
source date: [1012 February 26] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sergius episcopus servus servorum Dei. Ylario venerabili abbati ex monasterio Christi Martiris Vincencii, et per te in eodem venerabili monasterio, tuisque successoribus in perpetuum. Cum magna nobis sollicitudine cura insistit pro universis Dei ecclesiis ac piis locis vigilandum, ne aliquam necessitatis iacturam sustineat, set magis propria utilitate stipendia consequatur. Ideo convenit nos pastoralis tota mentis eorundem venerabilium locorum maxime stabilitatis integritate procurare, et sedule eorum militari subsidia illi conferre, et Deo nostro omnipotenti id quod pro eius sancti nominis honorem, eciam ad laudem, atque gloriam eius divine magestatis venerabilium nostrorum eciam contulere locis, sitque acceptabilem nobis, que ad eius locum plenissimam misericordiam dignum huiusmodi pii operis in sidereis arcibus conferatur remuneracionem. Igitur quia petistis a nobis, quatenus monasterium Beati Vincencii martiris, situm supra fluvium, quod dicitur Vulturnum, territorio Beneventano, partibus Samnie, una cum suis pertinenciis, et monasteriis: videlicet monasterium Beati Petri apostoli, positum iuxta fluvium Sabbati, territorio Beneventano; sed et monasterium Sancte Dei genitricis Marie in loco, qui dicitur Loco Sano; item monasterium Salvatoris domini nostri Iesu Christi , quod positum est in Alife; nec non et monasterium in honore Sancte Marie edificatum, videlicet in territorio Marsicano, loco Apinianici; porro et monasterium Sancti Mauri infra comitatum Atinensem; eciam aliud monasterium Sancte Dei genitricis Marie, positum in territorio Pinnese, in loco quod Musano dicitur; enimvero et monasterium aliud, consecratum in honore Sancte Dei genitricis Marie, in loco qui dicitur Duas Basilicas; item et alia cella Sancte Marie iuxta fluvium Trinio; quoniam quidem et cella Sancti Sossii in Liburia, locusque Pantano, cum integro ipso vualdo, pertinente ipso monasterio Sancti Vincencii, qui habet finis: de prima parte via antiqua, que venit ad Ducentam, que decernit inter hec terra, seu vualdo, et alia terra, et vualdo, qui fuit predicti monasterii; et qualiter demergit via antiqua, que vadit ad ipsa piscina iam dicti monasterii, et demergit via ipsa inter ipsas terras, et vualdo iam dicti monasterii, et terra alia ipsius monasterii, que dicitur de Tortora, et terra de hominibus, qui hibi affines sunt; et sicut incipit super ipsa piscina, et qualiter revolvit circa ipsa terra de eodem vualdo, et iam dicta terra de Tortora, et vadit ad ipsum Pantano predicti monasterii, et perexit per ipsum Pantanum, et silvam, et padule usque in ipso Frigido; de quarta vero parte fine iam dicto Frigido, et iam dicto Laneo; eciam una cum aliis monasteriis et cellis, cum casis, et casalibus, cum servis, et ancillis utriusque sexus, ibidem residentibus, vel cum omnia, et in omnibus suis pertinenciis tibi, tuisque successoribus abbatibus, qui ibidem in tempore fuerint concedimus, ut sub iurisdicione Sancte nostre, cui Deo auctore deservimus Ecclesie, vobis ad tinendum nullius alterius ecclesie iurisdicionibus submittantur. pro quare piis desideriis faventes, ac nostra auctoritate, quod exposcitur, mancipamus. et ideo concedimus vobis vestrisque successoribus abbatibus licenciam Apostolice Sedis nostre, ut quamlibet christianitatem indigentibus in prefato venerabili monasterio qualis episcopus vobis ad invitandum hire volueritis, abendi potestatem omnimodo concedimus ad ecclesias confirmandas, seu abbatem consecrandum. eciam similiter ordinacionem de subdiaconibus, et diaconibus, seu presbiteris per tempora faciendum, et de omnem gradum ecclesiasticum hibidem in tempore adimplendum. protestamus eciam, nullus episcopus exinde debeat subdiaconum, aut diaconum, seu presbiterum ad suum concilium provocare, nisi sua fuerit voluntas, aut abbatem vel monachum nullo modo iudicare vel excommunicare. volumus eciam,et apostolicam iniungimus auctoritatem vobis, vestrisque successoribus abbatibus, qui hibidem in tempore preordinata fuerit, de qualiscumque ecclesie sacerdos vel clerici si venerit ad abitandum, aut in conversacione fratrum, sive monachicum suscipiendi habitum se contulerit, statim recipiendi. Chrisma vero, et oleum sanctum a quali episcopo vobis voluntas fuerit inpetrandi, liceat semper, et secundum, ut diximus, sub apostolicam nostram potestatem, et omnem cuiuslibet ecclesie sacerdotem in prefato venerabili monasterio dicionem quamlibet habere hanc auctoritatem preter Sedem Apostolicam prohibemus. ita ut nisi ab abbate monasterii fuerit invitatus, nec missarum sollempnitatem quispiam celebrare presumat. statuentes apostolica insuper censura sub divini iudicii obtestacionibus, et validis atque atrocibus anathematis interdiccionibus, ut nullus umquam presumat quispiam alius cuiuscumque dignitates preditus potestate, vel eciam in eodem venerabili monasterio, vel eius causis incumbere, aut de rebus et possessionibus vel ecclesiis subiectis, vel quicquid de his exinde inesse videtur, quoquo modo aufferre aut alienare, pro nec quamlibet maliciam, aut iacture molestiam ibidem, sive pacis, sive barbarici temporis quoquo modo inferendum, dum prephatum perenniter, ut dictum est, tam pacis, quam barbarici temporis firma stabilitate decernimus sub iurisdicione Sancte Ecclesie nostre permanendum. promulgantes nempe et hac auctoritate beatorum apostolorum principis coram Deo, et terribili eius examine pro futuro per huius nostri apostolici privilegii, atque constituti [...] sancimus, atque decernimus, ut loca, que ab abbatibus cuiuslibet, que vobis in eodem prephato venerabili monasteri Sancti Vincencii martyris commutata, vel eciam concessa sunt, nec non et alias locorum possessiones, que a regibus, ac ducibus, vel castaldeis, universis christianis in eodem sancto loco largita, atque oblata sunt, aut in postmodum illic concessa fuerint, firma stabilitate iuri ipsius prephati venerabilis monasterii existenda, atque in perpetuum permanenda statuimus, nec licencia sit, ut dictum est, et eius vel omnibus eius monasterii pertinentibus, cuiquam magna parvaque persona aufferre aut prefato, iuxta id quod subiectum hisdem venerabilibus locis apostolicis constitutis, atque privilegiis consistat inconcussum permaneat et liceat eosdem monachos de sua congregacione abbatem semper eligere, et liceat ipsum abbatem, qui fuerint, suos iudicare monachos, non solum virile monasterium, sed eciam muliebrem monasterium sibi subiectum. Si quis autem, quod non optamus, nefario ausu presumpserit hec, que a nobis, ad laudem Dei, pro stabilitate venerabilis monasterii statuta sunt refragare aut in quoquam transilire voluerit, anathematis vinculo innodatus, et cum diabolo et eius atrocissimis pompis, atque cum Iuda traditore domini nostri Iesu Christi eterno incendio concremandus deputetur; at vero qui pio intuitu observaturum, et in omnibus extiterit custodiens huius nostri apostolici [...] constitutum ad cultum Dei respicientibus, benediccionis graciam vitamque eternam a misericordissimo domino Deo nostro multipliciter consequatur, et vite eterne particeps effici mereatur. Scriptum per manus Benedicti, notarii regionarii et scriniarii sancte Romane Ecclesie, in mense februario, indiccione decima. BENE VALETE. Data .V. kalendas marcii, per manus Petri, Domini gracia episcopi Sancte Prenestine Ecclesie et vibliothecario Sancte Apostolicae Sedis, anno Deo propicio pontificatus domini nostri Sergii sanctissimi quarti pape, sedente anno tercio, indiccione suprascripta decima.

CV III, n. 292b, pp. 5-10