Montecassino, Archivio Abbaziale, aula II, capsa XLVIII, n. 1
source date: [969 July 16] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus filius eius divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum, presentium scilicet hac futurorum sagacitas, quoniam Offa religiosa abbatissa monasterii Sancti Petri apostoli, quod constructum est extra, et propinquo hanc Beneventanam civitatem trans fluvia Sabbati per Dauferium comitem Kmum (sic) barbanum nostrum, nostram adiit a Deo protegendam principalem dignitatem, celsitudinis nostrae deprecans, ut pro amore Dei, et salvatione patriae nostre, seu pro augmento eiusdem sue ecclesie concederemus in prefato eius monasterio, in qua ipsa regimen tenere videtur integram ipsam turrem ex muro huius nobe Beneventana civitatis, que vocatur de Mascari ad faciendum ibidem valneum pro congruitate saepedicti sui monasterii. De quibus petiit in eodem suo monasterio a nostra excellentia munitionem fieri, et ne eiusdem religiositati eius inaudita fieret postulatio pro Dei amore nostreque patrie salvatione usquequoque assensum prebentes has nostre munitionis apices exinde in eodem monasterio fieri iussimus. Per quos omnino sancimus, et perpetualiter per hoc nostrum roboreum preceptum presens concedimus in prephato monasterio sancti Petri apostoli, quod constructum est extra, et propinquo hanc Beneventanam civitatem trans fluvio Sabbati integram subradictam turrim, que dicitur de Mascari, et que est in muro huius nobe Beventana civitatis ad valneum ibidem pro congruitate predicti monasterii faciendum, seu et aliam congruitatem partem eiusdem monasterii in ea faciendi tantum ut laborem et edificium talem in predicta turre partem ipsius monasterii facere debeat unde eadem turre non pereat aut cecidere debeat. Pariterque concedimus in eodem monasterio Sancti Petri apostoli ut potestatem haberet partem prefati monasterii rumpere in ipso muro ex eadem nobam Benventanam civitatem propinquo ipsa turre ibi illorum congruum fuerit rumpere, et ostiale ibidem talem facere unde tantum ibidem homo ingredere, et egredere possit, et regiam ibidem ponere et semper clausa atque serrata persistat tantummodo illam aperire debeat quando necesse fuerit pro congruitate ex eodem valneo, insimul in ipso muro potestatem haberet rumpere, et foramina ibidem facere, unde aquam a dicto valneo mittere valeat, atque aquadem de eodem valneo foras iactare possit et tam ipso ostiale quam et ipse foramen conciare debeat ad calce bonum. Ea etenim sanctione omnia que superius leguntur in eodem venerabili monasterio concedimus quatenus amodo et deinceps partem prefati monasterii eiusque rectoribus illa omnia habere, et possidere debeant sine ullius comitis, gastaldeis seu iudicibus, seu sculdahis nostris aut cuiuscunque persone contrarietatem facientes exinde partem predicti monasterii eiusque rectoribus omnia quod voluerint a nemine exinde aliquod contrarium in aliquo ingerente. Ut autem hec nostra concessio ab omnibus inviolabiliter observetur, et ut verius firmiusque credatur manu propria scribamus et anulis nostriis subter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi gloriosi principi (M). Madelfrid clericus et notarius atque scriba ex iussione supradicte potestati scripsit. Datum septimo decimo kaledas augusti in anno vicesimo sexto principatus domni Paldolfi gloriosi principis, et primo anno principatus domni Landolfi serenissimi principis filio eius duodecima indictione. Actus in sacratissimo Beneventano palatio.

Borgia 1769: 9-10; Leccisotti 1973: 176-177, n. 1.