Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 44
source date: [810 August] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos vir gloriosissimus Grimoald Dei previdentia Beneventanae provinciae princeps, motus omnipotentis Dei misericordia et pro redemptionae anime nostrae, suggerente gloriose potestate Dauferi gastaldo fideli nostro, concedimus in monasterio Beate Dei genitricis Mariae quae vocatur Cengla, ubi Anfilenda abbatissa preest, omnes curtes et territoria, servos et ancillas, scriptiones seu precepta cum omnibus suis continentiis ut securiter, amodo et in perpetuum ea omnia possideat et nullum censum vel dationem, quocumque adveniente tempore, parti reipublice vel cuicumque persone solbat, et nullus princeps, dux, marchio, comes, castaldus, iudex, sculdhais, magna seu parba persona aliquid exinde invaderae aut minuere presumat, et nulla iudicalia nec fiscalia quispiam audeat habere in eraeditates ac serbos seu liberos homines qui in rebus praedicti cenobii habitat per diversis suis locis, ut non dent nec censum nec dationem nec escaticum nec siliquaticum nec portaticum cuicumque persone pro parte reipublice et nec ad vigilas civitatis nec ad iudicium, invitiis seu sponte, ante cuiuscumque persona badant nisi ante abbatissam seu prepositos vel qui hab eis sunt ordinati eidem sancti cenobii, ut semper iam phatus cenobius, abbatissa vel prepositi, seu sanctimoniales eius omnesque sibi subiectis absque omni datione publica permaneat in perpetuum. Si quis autem, quod abbsit, hanc nostram concessionem in quabis parte dirrumpere teptaberit, centum libras auri purissimi predicti cenobii se compositurum sciat. Quod vero praeceptum concessionis, ex iussione suprascriptae potestatis, scripsi ego Leo notarius. (SI D) Actu in curte palatii Venebentani, quinto anno, mense augusto, tertia indictione, feliciter.

ChLA 53, n. 2: 23-27; Gattola 1734: 97-98 (incorrect dating: 795 August); Leccisotti 1965, n. 44: 52; Voigt 1902, n. 34.

Di Muro 2007: 14-15.