Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 4
source date: [835 February 21] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotarius divina ordinante providentia imperator augustus. Oportet imperiali magnitudini prelatis Deo famulantium preces obaudire et quod petierint, amore sanctorum, quorum veneratione loca dicata sunt, ubi greges Dei divina militatione exsequi procurant, libenter optemperare suaque munera erga eadem loca ob percipiendam divinam retributionem conferre, quia quanto studiosus hoc quis procurare contendit, tanto eius misericordia fultus et presentia facilius transibit et aeternam beatitudinem felicius capessere promerebitur. Igitur cunctorum fidelium sanctae Dei ecclesiae nostrorumque congnoscat sollertia quia vir venerabilis Autpertus abba rector cenubii Sancti Benedicti in castro Cassino, ubi ipse corporis sepulture locum veneratione dicavit, missa ad nos legatione, petiit piam celsitudinem nostram ut, ob Dei reverentiam et anime nostrȩ mercedem ad aucmentum utilitatis eiusdem sancti loci et supplementum necessitatum ibidem Deo famulantium, quasdam res congruentia ibidem necessaras conferremus, quas quidam homines Godelpertus et Godelprandus et Dagari fratres seu Lupus et Ursus similiter fratres nec non Camponi, Antari et Alipertus a nostris finibus fuga labentes Benevento nostrorum predecessorum infidelitate petentes nostro fisco iure dimiserunt, verum etiam quendam pratum vocatum Cervarium cum terra, quae fuit cuidam servo nostro Leonino nomine, cum quodam servo nostro Lispulo nomine et uxore sua seu filio et nurus vel nepotes cum substantiola sua, super quam residere videtur, vel quicquid ispsi habent; quod pratum et servi vel terre pertinet iure fisci nostri de sala civitatis Marsi. Cuius petitionem nos anime nostrae mercedis proficuam recolentes libenter annuimus effectosaque deliberatione perenniter mansuram ac nostra auctoritate perfecimus. Sed ut per futura tempora nullam refragationem inde quis inferre valeat et rerum conlaterationem et servorum nomina in hac nostra auctoritate inserere decrevimus. Terminia vero earundem rerum haec sunt: de primo capite in via publica, altere vero erga terram Sancti Benedicti et revertente per viam supra Sanctum Zenonem in descensu, et inde revertente a via plaia usque ad terram Aliperti et Lupi, et inde revertente usque ad puteum, quod in ipsa terre esse videtur, et usque ad pratum Aliperti et Lupi supra iam dictis, et inde usque ad stafulum, quod est erga munumentum de Cervario, et inde revertente ad stafulo in descenso usque ad terram Aliperti et exinde usque ad pratum Hilderici et Ursi, et de uno latere usque clausuram Sancti Benedicti; aliut vero capud tenente in clausura Sanctae Mariae de Apinianici; capud vero aliut tenente in terra quae fuit Aidulfi, aliut vero tenente in prato de cella Sancti Petri monasterii Sancti Vincentii, et de alio latere usque in flumen de casa Carini et fine viam quae perfit in descensu ad portum, et revertente per flumen desuper casa Vualderamni et fine casa Vuilleradi et Vuillemundi usque terram eiusdem Sancti Benedicti cum oratorio parvo Sancti Zenonis, cum omnibus casis, vineis, silvis, pratis, aquis, aquarumve decursibus, molendinis, pascuis vel omnibus adiecentiis infra eadem terminia, cum mancipiis ibidem pertinentibus, Arefuso scilicet cum uxore et filiis suis et substantiola sua, quam a foris habet, Martino cum uxore et substantiola sua similiter a foris, Maurum cum duobus fratribus suis Lupo et Formosiano cum uxoribus et filiis ac substantiolis eorum, quas a foris habent, in Passiniano Lupo de Anio cum uxore et filiis et nurus ac nepotibus cum substantia sua, quae a foris eiusdem terminii habent, qui cum omnibus substantiis nobis devenerunt ex pertinentia prescritpti Camponis; seu Acebrandum de Molisiano cum uxore et filiis suis et substantiola sua, qui nostrae pertinentiae devenerunt de suprascritptis Godelperto et Godelprando et Sagari clerici; nec non Gisepertum cum uxore et filiis suis, Audepertum cum nepote sua Petronia et Urso cum substantiolis suis, qui nobis devenerunt de parte Ursi er Lupi. Haec superius conprehensa eiusdem sancti loci potestati perenniter possidendum conferimus, sicuti nostro iure ex suprascriptis hominibus parte devenerunt, qui pro prefata nulla eam amittentes fugam nostrorum priorum potestati se subtraxerunt. Precipientes ergo iubemus sicuti et perenniter mansurum volumus ut nemo fidelium nostrorum parti prescripti monasterii de his omnibus rebus quolibet in tempore nullam inferre praesumat molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate, sicuti ibidem a nobis concesse sunt et ac nostra auctoritate condonate, perenniter ibi in utilitate eiusdem maneant monasterii absque ciuiuslibet refragationem aut quamlibet inquietudinem. Ut quoque haec nostra auctoritas pleniorem obtineat vigorem et a fidelibus nostris diligentius observetus veriusque credatur, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum (MF) Hlotharii gloriosissimi augusti (C) Dructemirus subdiaconus atque notarius ad vicem Egilmari recognovi et subscripsi (SI) + Data VIIII. Kalendas martias, anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris .XVII., indictione XIII. Actum Papia civitate, palatio regio; in Dei nomine, feliciter, amen.

ChLA 53, n. 5: 38-43; MGH DD Lo I, n. 24: 96-98; Gattola 1734: 34-35; Leccisotti 1965, n. 4: 106.