Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa X, n. 45
source date: [978 December 18] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Paldolfus et Landolfus filio eius divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet. Igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet, ac futurorum sagacitas, quia Grimoaldus comes dilectus noster obsecravit nostram excellentiam, ut pro hamore omnipotentis Dei et salbacione hanima nostra concederemus in ecclesia Sanctae Dei Genitricis et Virginis Mariae monasterio puellarum qui vocatur ad Cingla, ubi Iohannes sacerdos et prepositus regimen tenere videtur, ut nullus homo vel comes seu castaldeus aut iudices sive sculdhais aut qualiscumque ministeriales aut alter qualibet homo, qui sub nostra dominacione havitans, audent per virtutem introire in curte ipsius monasterii, quae esse videtur in finibus Alife, hoc est curte ubi dicitur at Cingla, in qua predicto monasterio hedificato esse videntur, et alia curte ubi nominatur Airanu, et Sanctu Archangelu, quam et ipsa curte del Goprata, et alia curte in loco Ailane, simulque et ipsa curte ubi dicitur vel Lanicu, et at Sanctu Columbanu, quam et alia curte de Sepezanu, et at famulos ipsius monasterii vel at liberis hominibus, qui suam hereditatem non habunt, et iam dictis curtis predicti monasterii modo commotare videtur, et amodo in antea ibidem ad havitandum venerint, et partem ipsius monasterii ibidem ordinaverit at faciendum eorum qualiscumque malum, aut tollendum causa eorum per forcia, quam et concederemus in prephato sancto monasterio, ut nullum servicium faciant parti nostra publici illos liberos homines, qui hereditatem suam non habunt, et in qualibet curtis iamdicti monasterii havitant, de quibus petiit a nostra excellencia, ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuberemus, cuius peticionem exaudientes hos firmitatis apices ibidem fieri iussimus, per quos omnino sancimus, et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus in prephato dancto monasterio, ut nullos homo vel comes seu castaldeus aut iudices sive sculdhais aut qualiscumque ministeriales, aut alter qualibet homo, qui sub nostra dominacione habitans audeant per virtutem introire in predictis curtis iamdicti monasterii ad faciendum qualiscumque malum, aut tollendum ad omines liberos qui hereditatem suam non habunt, seu et at famulos iamdicti monasterii, qui in predictis curtis supradicti monasterii modo habitant vel resedunt, aut amodo in antea pro pars predicti monasterii ibidem ad habitandum venerint ad tollendum causa eorum aut qualibet malum faciendum, quam et concedimus in iamdicto monasterio, ut nullum servicium faciant parti nostre publici illos liberos homines, qui hereditatem suam non habunt, et in qualibet curtis predicti monasterii habitant vel resedunt ita ut a nullis ex nostris comitibus, castaldeis, iudicibus, vel sculdais habeatis de predicta concessione qualecumque molestiam, aut contrarietatem set perpetuis temporibus habeant et possideant securo nomine absque contrarietate cuiuscumque persona hominis prephato sancto monasterio, nemine ibidem exinde in aliquo contraria faciente. Signum domni Paldolfi excellentissimi principis. Adelchisi scriba ex iussione supradictae potestatis scripsi. Datum quinto decimo kalendas ianuarias anno tricesimo sexto principatus domni Paldolfi gloriosi principis, et anno undecimo principatus domni Landolfi eius filii indictione septima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 29; Leccisotti 1965: 52, n. 45; Voigt 1902: 68, n. 163