Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa V, n. 77
source date: [1181 March 23] [Roma, Tusculano]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Alexander episcopus, servus servorum Dei, dilectis filiiis P(etri) abbati et conventui Casinensi, salutem et apostolicam benedictionem. Cum monasterium Casinense, in quo divinis estis obsequiis dediti, specialis charitatis brachiis amplectamur, et ad eius commodum velimus, sicut debemus, semper attentius intendere, de ispius vobis profectimus non immerito congaudemus, et ad conservandum quod est pro eius bono rationabili consideratione statutum, sollicitam volumus peram adhibere. Inde est utique quod si quando postulatis a nobis, quae ad commodum universitatis vestrae pertineant, petitionibus vestris tanto facilius favorem apostolicum impertimur, quanto praescriptum monasterium specialius ad provisionem nostram respicit et tutelam. Sane cum claustrales fratres ipsius monasterii in vestimentis defectum aliquando sustinerent, bonae memoriae Gentilis de Palearia, qui apud idem monasterium sepulturam elegerat, pietatis intuitu, ex propriae salutis obtentu, vobis, sicut accepimus, ad investituram filtrorum et ad stricta pellicea biennio comparanda, sedecim milia tarenorum salubri consideratione donavit. Cum autem tu, fili abbas, pecuniam praetaxatam in aliam utilitatem monasterii convertisses, in recompensationem eius viginti uncias auri de Castellone et quinque de ecclesia de Cinglis in usus, quos praediximus, erogandas fratrivus, perpetuo concessisti. Unde quia nobis imminet ex iniuncto officio providendum, ne quod provide fit, temeritate quorumlibet dissolvatur, nos vestris postulationibus elementer inducti, praescriptas viginti uncias auri de Castellone, et quinque alias de ecclesia de Cinglis fratrum usibus, quibus a te, fili abbas, deputatae sunt, sicut in instrumento publico continetur, auctoritate apostolica confirmamus, et praesentis scripti patrocinio communimus. Statuentes, ut nulli omnino hominum liceat hanc paginam nostrae confirmationis infringere, vel ei ausu temerario contraire. Si quis autem hoc attentare praesumpserit, infignationem omnipotentis Dei et beatorum Petri et Pauli apostolorum eius se noverit incursurum. Datum Tusculani, X kalendas aprilis.

PL 200: 1303, n. 1510; Gattola 1733: 337; Leccisotti 1964: 145-146, n. 77.