Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 22
source date: [969 December 18]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni, Paldolfus et Landolfus filio eius divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet, ac futurorum sagacitas, quia Aloara principissa dilecta uxore nostra obsecravit nostram excellenciam, quatenus ob amore omnipotentis Dei et salvacione animae nostrae concederemus et confirmaremus in monasterio puellarum Sanctae Dei genitricis et virginis Mariae situs foras hanc Capuana civitate iuxta porta Sancti Angeli apellatur, ubi domna Carda abbatissa et Iohannes sacerdos et prepositus eum cum monasterio ex quibus olim puellarum in loco Cingla regimine tenere videtur, omnem servitium et dationem vel imperationem, quae parti reipublice imponere voluerit ac potuerit ad omnes illos hominibus liberos qui in rebus praedicti monasterii habitare videtur, simulque et concederemus et confirmaremus in iamphato sancto monasterio ut nullus comes aut iudex, vel sculdhais, aut qualiscumque alius homo de sub nostra dicione videlicet de comitato Tiano, et comitato Calbense, et comitato Bulturnense, et comitato Calinola, et comitato Suessano, et comitato Benafrano, et comitato Alifano atque Telesino audeant et presument iudicare, aut qualibet violentiam facere de qualiscumque causationes, aut intentiones, aut alia qualibet causas ad omnibus qui in rebus predicti monasterii habitarent, vel habitatores fuerint, idest in has terris et curtibus iam dicti monasterii in curte et terris de Cingla, et in curte et terris de Ailane et de Prata, et in curte de Airanu et de Sancti Archangelu, et in curte et terris de Sancto Columbanu in finibus Alifanae, et in curte et terris de Brillanicu et Delectanicu, et in curte et terra de Sipiczanu, et in curte et terris de finibus […] quam et in finibus de comitato Benafrano et in Suessano et […] comitato Calinolo et Bulturnense, et in curte et terris de finibus […] de Calacie, set semper liceat in prephato sancto monasterio […] nec non et concederemus et confirmaremus in iam dicto monasterio […] dictis, et terris eius habitaberint, vel habitatores fuerint qualibet homo de predicto comitatus aliquando tollere plateaticum, vel portaticum, seu siliquticum, et semper ipsos dare deviant ad abbatissa et prepositus, qui in prephato monasterio ordinatus fuerit, de quibus petiiit a nostra excellentia, ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuberamus, cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices ibidem exinde fieri iussimus, per quos omnino sancimus, et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus et confirmamus in prephato sancto monasterio puellarum Sanctae Dei genitricis et virginis Mariae situs foras hanc Capuana civitate iuxta Sancti Angeli appellatur, ubi predicta domna Carda abbatissa et Iohannes sacerdos et praepositus eum cum monasterio, ex quibus olim puellarum in loco Cingla regimen tenere videtur, omnem servitium et dationem, censum, vel imperationem, porteaticum et plateaticum, seu seliquaticum, et aliam omnem dationem, quae parti reipublicae imponere volueit, aut potuerit ad omes illos hominibus, qui in rebus praedicti monasterii habitare videtur, quam et concedimus et confirmamus in prefato monasterio ut nullus comes, aut iudex, vel sculdhais, aut qualibet alius homo de sub nostra dicione videlicet supradictis comitatibus audeant aut praesument iudicare, aut qualibet violentiam facere de qualiscumque causationes aut intentiones, vel alia qualibet causas ad omnibus hominibus, qui in praedictis curtis et terris iam fati monasterii habitaverint, vel habitatore fuerint de omnes causationes et intetiones quas habuerint exinde iudicare set semper deveant eorum exinde iudicare ipsa abbatissa et prepositus, qui in praedicto monasterio ordinatus fuerit, quomodo melius illis scierti, ita ut nullis ex nostris comitibus, castaldeis, iudicibus, vel sculdhais, aut cuiuscumque persone aveant iam dicto monasterio exinde, et eiusque custodibus atque rectorivus qualecumque molestiam aut contrarietatem sed perpetuis temporibus securiter maneant de omnia supradicti iam fato monasterio, et eiusque abbatissa atque praepositus neminem exinde ibidem in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam homo hanc nostram concessionem in quomodocumque violare praesumserit, sciat se compositurus in praedicto monasterio, et ad eiusque custodes, atque rectores auti puri libras centum, et haec concessio de qualiter continet firma permaneat in perpetuum, ut autem haec nostra concessio verius observetur, manu propria scripsimus, et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. (M) Signum domni Paldolfi excellentissimi principis (SC). Datum quinto decimo kalendas ianuarias, anno vicensimo septimo principatus domni Paldolfi gloriosi principis, et anno primo principatus domni Landolfi eius filii indictione tertia decima.

Gattola 1734: 98-99; Leccisotti 1965: 66, n. 22; Voigt 1902: 68, n. 168.