Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 27
source date: [977 March 12] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Longobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia dilectis sui petitione petentis clementer favet. Igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum solertia quai Burrellum […] Petra Abundantis fidelis noster una cum uxore sua Ruta et cum filiis suis scilicet Iohanne Burrello et Oderisio, obsecravit nostram excelletiam, ut pro amore omnipotentis Dei et salvatione animae nostae concederemus in monasterio Beati Benedicti confessoris Christi situs in monte Casino, ubi nunc Deo auxiliante domno Aligerno venerabilis abbas praesse videtur ad possessionem prephati monasterii et de eius abbatibus et rectoribus in perpetuum ecclesiam Sancti Eustasii de Arcu in comitatu Molisie situm prope castrum Petra Habundantis , quam obtulerunt ipsi beato Benedicto de monte Casino, cum terris, vineis, silvis, montibus, planis, aquis, aquarumque decursibus, qualiter inferius declaramus; de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuberemus, cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices ibidem exide fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter habedum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto loco ecclesiam Sancti Eustasii supradictam, cum omnibus suis possessionibus, quomodo incipit da ipsa fonte Coperclata, et ascendit per viam baldensem ad petre posite iusta fontem Gualderii, et inde descendit per ballonem de Macclaroteca, ad rivum Falascosum, et inde ascendit in biam Isernia, et rebolvente vadit per ipsam biam ad fontem de Turricella et in rivum vivum, et per ipsum rivum descendit in vadum de Castanea, et ascendit per rivum unde verni temporis aqua decurrit, usque in rivum siccum et inde descendit in fluvio Berrino, et per ipsum flumen ascendit in rivum vivum, et per ipsum rivum vivum ascendit in rivum Francoli, et per ipsum rivum Francoli in iunturam vallonis devenit a femonis, et ascendit in rivum Rubeum et per ipsum rivum Rubeum in via que vadit ad dictum casrum Petra Abunnantis a fonte Coperdato, et per ipsam viam redit ad primum finem. Ea videlicet ratione quod supradicta ecclesia Sancti Eustasii cum supradictis possessionibus in prephato sancto monasterio beati Benedicti concedimus, et confirmamus abendi ac possidendi cum viis et aquis et cum omnibus suis pertinentiis inferius et superius in perpetuum. Et si infradictis possessionibus homines habitaverint et fuerint ibi villas seu casalia, ipsi homines semper sint sub dicione beati Benedicti, et nullus homo aliud eis precipiat aut aliquid tollat de bonis eorum, nisi per abbatem dicti monasterii, quod si magna vel altra persona contra hoc venire presumserit nostro palatio libras auri centum componat, et hoc praesens privilegium in sua firmitate semper permaneat, ut autem haec nostra concessio verius credatur, manu propria scripsimus, et ex anulo nostro subpter fecimus sigillari. (M) Signum domni Paldolfi excellentissimi principis Petrus notarius ex iussione supradicta potestatis me subscripsi. Datum duodecima martii anno tricesimo quarto principatus domni Paldolfi, et anno vicesimo sebtimo principatus domni Landolfi gloriosis principibus indictione quinta. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 81-82; Leccisotti 1965: 68, n. 27; Voigt 1902: 68, n. 171.