Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 34
source date: [952 May 6] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Landolfus et Paldolfus filius eiusdem divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum praesencium scilicet ac futurorum sagacitas quia vir venerabilis Alagernus, abbas monasterii Sancti Benedicti situs in monte Casino, obsecravit nostram excellentiam quatenus concederemus et confirmaremus in eodem sancto monasterio omnia quae inferius declaramus, de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices illi exinde fieri iuveremus, cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus pro mercede et remptione animae meae concedimus et confirmamus in supradicto monasterio beati Benedicti situs in monte Casino omnia, quae ab imperatoribus seu a regibus et a singulis principibus antecessoribus nostris datas seu concessa habunt in praefato monasterio. Simulque et concedimus et confirmamus in iamphato sancto monasterio ut nullo adveniente tempore per nullum modum tollant aut querant tollere bobes aut carrum da parte ispius monasterii per qualiscumque servicium publicum faciendum vel in oste eos minandum, set semper pars ipsius monasterii securus exinde maneant. Nec non et concedimus et confirmamus in eodem sancto monasterio ecclesiam vocabulo Sancti Benedicti, qui edificata esse videtur infra muro et muricino de civitate Larino, quam edificavit Leo presbyter et monachus, qui postea factus est pseudo episcopus cum omnis rebus et substantiis pertinentibus de eadem ecclesia ipsa omnia datum et offertum habuit eodem Leo presbyter et monachus quam et confirmamus in eadem ecclesia Sancti Benedicti, qui edificata est infra predicto muro et muricino de eadem cibitate Larino omnem hereditatem, quam ibi offeruit Chrispolus monachus, simulque et pro animae nostre salvatione concedimus et confirmamus in supra nominato monasterio Sancti Benedicti situs in monte Casino omnibus rebus et substantiis, que de ante et usque modo tenuit et possedit pars eiusdem monasterii Sancti Benedicti in tota pertinentia et dominatione de Larino. Ita ut a nunc et deinceps quieto nomine habeant et possedeant pars supranominati monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus, ea omnia que superius legitur ut a nullis ex nostris comitibus, gastaldeis, iudicibus habeatis de omnia supradicta qualemcumque molestiam aut contrarietatem, set perpetuis temporibus habeat et possideat pars praedicti monasterii ea omnia, quae superius legitur, nemine ibi exinde in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumpserint sciat se composituri auri libras centum et eadem concessio firma permaneat omni tempore. Ut autem haec nostra concessio pleniorem in Dei nomine optineat vigorem, manu propria scripsimus, et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. Signum domni Landolfi excellentissimi principis. (M) Petrus notarius ex iussione supradictae potestatis scripsi. Datum pridie nonas magias, anno tertiodecimo principatus domni Landolfi gloriosi principis, et anno nono principatus domni Paldolfi eius filii, indicione decima. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1734: 55-56; Leccisotti 1965: 71, n. 34; Voigt 1902: 67, n. 144.