Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XII, n. 50
source date: [981 October 13] [Benevento]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina favente clemencia imperator augustus. Si sanctorum ecclesiis stabiliendis insistimus, ad stabiliementum nostri imperii provenire confidimus. Quapropter omnium sanctae dei ecclesiae fidelium comperiat universitas pressentium scilicet ac futurorum, qualiter Iohannes venerabilis sacerdos et prepositus monasterii sanctae Mariae quod ipse Iohannes proprio sumptu iusta Capuanam portam quae sancti Angeli apellatur, extra urbem construxerant et a gentibus idem monasterium in loco qui dicitur Cingla desolatum idem ipse Iohannes in nova urbe in iam dicto loco reedifficaverat, nostram adiens clemenciam rogare ceperat ut nostra auctoritate res omnes et familias eiusdem monasterii confirmaremus, quatenus abbatissa cum sanctimonialibus perpetua pace dentes ibidem deo servirent et pro statu imperii nostri finetenus orarent. Cuius dignis peticionibus annuentes interventu ac peticione Deoderici pontificis nostrique dilecti fidelis et consanguinei, prout iuste et legaliter possumus, per hanc nostri precepti paginam confirmamus et corroboramur iam dictae ecclesiae omnes res et proprietates suas quas antiquitius ipsum vetus monasteriu quod in loco qui Cingla vocatur constructum fuerat sive per preceptaria seu per quascumque scripciones et monimina cartarum possederat, una cum omnibus terris, vineis, casalibus, pratis, pascuis, silvis, aquis, rivis, piscacionibus, molendinis, servis et ancillis omnibusque rebus ad ipsum monasterium pertinentibus et respicientibus, ut sicut antiquum monasterium in iam dicto loco constructum possederat, ita et prenominatum omnia integrum possideat novum; precipientes siquidem et omnino iubentes ac nostra imperiali auctoritate statuentes ut nullus dux, princeps, marchio, comes, vicecomes, kastaldio, nullaque nostri regni mangna aut parva persona deinceps ipsum monasterium seu abbatissam aut eius sanctaemoniales inquietare molestari aut de eorum propriis et ecclesiae sine legali iudicio disvestire aut ab aliquibus tam servis quam liberis per res ipsius ecclesiae residentibus vel eas laborantibus aliqua tributa, dationes, pensiones, vectigalia, quaelibet aut quodliber publicum obsequiu exigat, sed liceat abbatissam quae nunc preest Aldegrimam suasque subsenquentes sub nostra tuicione pacifice vivere rebusque ecclesiasticis ad utilitatem ecclesiae ordinandis preesse, ut habeant postestatem subiectis super fluvios eiusdem ecclesiae ex utraque parte molendina edifficare et quae eis libitum fuerit edificia construere, omnium hominum contradictione remota. Si quid vero nostris aut profuturis temporibus hoc nostrum preceptum infringere temptaverit aut superscripta non observaverit, cognoscat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamerae nostrae et medietatem predictae abbatissae sibi succedentibus. Quod ut verius credatur diligenciusque ab omnibus observatur, propria manu subtus roborantes hanc paginam nostri nominis signo sigillare precepimus. Signum domni Ottonis serenissimi imperatoris (MF) et invictissimi augusti. Iohannes cancellarius advicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SI.D). Data III. idus octobis anno domicae incarnacionis DCCCCLXXXI, imperii vero domni secundi Ottonis [XIIII, indictione X]; actum in palacio Beneventi; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD O II: 304-306, n. 263; Gattola 1734: 99-100; Leccisotti 1965: 102-103, n. 50.