Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, I, 124, pp. 395-396)
source date: [981 October 1] [Lucera (Foggia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctȩ et individue trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Si ecclesiarum dei subvenimus oppressionibus, ad nostri imperii culmen proficuum fore non ambigimus. Quapropter omnium fidelium sanctȩ dei ecclesiȩ nostrorumque presentium ac futurorum comperiat industria qualiter pro dei amore nostreque animȩ remedio sub nostro mundburdio in terram omnem sancti Benedicti, quȩ in pertinentiis civitatis Lexene coniacet, recepimus, videlicet cellas et terras seu presas intus in ipsa civitate et foce et aquam quȩ dicitur fluvio Laure et ripas ipsius fluvii ex utraque parte seu etiam et piscarias omnemque terram de qua inter ecclesiam eiusdem beati Benedicti atque inter Landenulfum Lucerine civitatis episcopum intentio fuerat et sancti Benedicti parti lex faverat, sicuti in eorum continetur scriptionibus. Ideo precipientes omnino iubemus ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, episcopus, castaldius nullaque nostri regni magna aut parva persona seu iam dictus Landenulfus episcopus de ipsa iam dicta terra deinceps intrimittere se audeat neque aliquam contrarietatem de ea ecclesia aut monachis faciat, sed liceat eandem ecclesiam beati Benedicti ipsam terram pacifice tenere secundum scriptionem inter se definitam, cellas etiam et presas aquas foces et piscarias et supradicti fluvii ripas quiete possidere, omnium hominum contradictione remota; habeantque potestatem monachi eiusdem ecclesiȩ molendina super iam dictum fluvium edificare. Si quis vero hoc contradixerit et hoc nostrum mundburdium infregerit, cognoscat se compositurum auri optimi libras quinquaginta, medietatem camere nostrȩ et medietatem pretaxate ecclesiȩ sancti Benedicti monachisque ibi deservientibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, hanc paginam nostro signo subter sigillare iussimus. Iohannes cancellarius advicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Sata kalendam octobris anno dominice incarnationis DCCCCLXXXI, indictione decima, imperii vero domni Ottonis quarto decimo; actum Lucere.

MGH DD O II: 301-302, n. 260, RPD 124: 395-396