Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 7
source date: [1023 June 2] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Iohannes filius eiusdem gloriosi principis divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitioni dilecti sui petenti clementer favet, nunc et semper illud quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Ademarius dux et marchio, et Landolfus filius quondam Guaymarii, et Lando filii quondam Indolfi, et Auloaldus filius quondam Ausencii, et Radelchisius filius quondam Radoaldi, et Auloaldus et Laydolfus fratres filii quondam Unerici, et Unericus filius quondam Unerici, et Lando et Landenolfus germani comitibus filii quondam Landolfi comiti Calbensis, et Atenolfus et Paldolfus et Landenolfus et Guido et Adenolfus germani comitibus filii videlicet Atenolfi comitis Calbensis tamen germani isti una cum licere ipsius Atenolfi comiti sui genitoris nostras deprecaverunt clemencias, ut per nostros preceptali paginam concedi iuveremus pro Christi pietatem et animabus nostri mercedem domno Theobaldo reverentissimo abbati monasterii Sancti Benedicti situs in monte castro Casino pro ipso sancto suo monasterio vel ad cunctos eius successores, ut amodo et semper omni tempore quando voluerit pars ipsius sancti monasterii ut potestatem, et licerem haberet mittere in lacu Patriensem pro piscandum duas lontres, una cum quatuor homines et cum suis retiis, et reliqua omnia conciatura suorum, que ad unam paraturiam causa piscandi pertineret, ut piscarent illi in eodem lacu Patriensem ut voluissent et quandiu voluissent absque omni contrarietate cuiuscumque personae hominis, vel adsque omnem dationem nostri palacii, et parti nostrae publicae dandum per ipsam piscacionem eiusdem paraturiae. Seu et de altere unius paraturiae quod concessum est per antiquitus eiusdem sancti monasterii in ratione et ordine cum reliquia omnia, ut hic subter di..turierimus. De quibus pecierunt a nostris excellentiis, ut nostrae munitionis apices inde eis fieri iuveremus, quarum precatum benignissime exaudientibus hos nostra firmitatis apices inde eis fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter abendum nostris et futuris temporibus per hoc nostrum roboreum preceptum concedimus tibi qui super domno Theobaldo reverendissimo abbati monasterii Sancti Benedicti situs in monte castro Casino pro ipso sancto tuo monasterio, vel ad cunctos tui successores, ut amodo et semper omni tempore, quando voluerit pars ipsius sancti tui monasterii, quatenus potestatem et licentiam habeat mittere in lacu Patriensem pro piscandum eodem lacu dios lontres, una cum quatuori homines, cum suis retiis et cum reliqua omnia conciaturia, et ordinem quae ad unam paraturiam pertinet pro piscandum, ut piscari deveant illi in eodem lacu Patriensem, ut voluerit et quandiu voluerit, absque omni contrarietate cuiuscumque personae hominis. Insimul et confirmamus vobis per hoc nostrum praeceptum et una alia vestra paraturia cum suos lontres et cum hominibus, et cum retiis, et reliqua omnia eius pertinentia, et illam piscari liceat in eodem lacu Patriensem omni temporeque et qualiter voluerit et quantum voluerit, ut quemadmodum ipsius sancto tuo monasterio concessum est a principibus nostris antecessoribus et omnem dationem quod ex predictis ambobus paraturiis per ipsam piscationem evenire debuerint in partem reipublica nostra et nostro palatio quatenus sint tibi qui supra domno abbati et ispius sancti tui monasterii, et ad cunctors tui successores per hoc nostrum praeceptum concessum ad faciendum inde omnia quod vobis placuerit. Nec non et concedimus tibi qui super domini abbati et ipsius sancti tui monasterii et ad cunctos tuos successores. Ut licentiam et potestatem habeat pars ipsius sancti tui monasterii ponere furcas, et canales, et aurire aquas in fluvio Vulturno in portum et via publica illa, quae est coniuncta cum muro quae est castellone del monasterio puellarum Sancte Dei genitricis et virginis Mariae, quae est de foris hanc nostram Capuanam cibitatem, et liceat vos et pars ipsius tui monasterii in eodem fluvio et in eadem via publica qui mergit ad ipsu portum et ad ipsam aquam ubicumque vobis aptum fuerit, et circa muro ipso de ipso castellone, vel circa turrem quam ibidem inchoata est facere pilas seu volvere arcoras, facere ibidem omnem aedificium sive ex parietibus constructum, sive ex lignis, sive super terra, sive subtus terram, ut volueritis, veli in aliam viam publicam ibique coniunctam deducendi per ipse aedificio, vel laborem vestrum aquam ad vestro valneo, quem in curte vestri monasterii construire fecisti, absque contrarietate cuiuslibet personae hominis. Insimul et omnibus sigillatis preceptis pertinentia de ipso sancto vestro monasterio, quae ab imperatoribus, seu et a principibus ei concessum ad rem publicam pertinentia, ut omnia sint vobis confirmata secundum eorum continentiis ad faciendum inde omnia quod vobis placuerit absque contrarietate comitis, castaldei, iudicis, vel de alia persona hominis vobis contrariam ingerenti. Quod si quispiam hanc nostram concessionem violari presumpserit sciat se esse compositurus tibi, qui super domini abbatis et ad partem ipsius sancti tui monasterii, et ad cunctos tuos successores auti purissimi libras centum, et haec nostra concessio de quibus continet sit vobis firma semper. Ut antem haec nostra concessio verius observetur manu nostra scribimus, et ex annulo nostro subter iussimus sigillari. (M) Signum domni Paldolfi excellentissimi principis. Petrus clericus et scriba ex iussione praedicte serenissimae potestatis scribsi. Data quarto nonas iunias, anno secundo principatus domni Paldolfi, quam et secundo principatus domni Paldolfi, quam et secudo anno principatus domni Iohannis eius filii floriosis princibus, indictione sexta. Actum in cibitate Capuana.

Gattola 1734: 129-130. Leccisotti 1965: 107-108, n. 7.