Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 10
source date: [968 October 7] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sollertia, quia Lando comes dilectus nepoti nostro filio quondam Atenolfi comitis nostram obsecravit excellentiam, quatenus concederemus in monasterio Beati Benedicti confessores Christi situs in monte Casino, ubi vir veneravilis Aligernus abbas regimen tenere videtur, omnibus territoriis qui fuerunt pertinentibus Arechisi filii quondam Ianniperti et Minutae uxori eius filii Radelgari, qui fuerunt habitatores civitati Tianense, tam terris et prese de intro civitate Tianense, quam et terras foras euadem civitate ubicumque de rebus territoriis eorumque Arechisi et iam dicte uxori eius inventum dederit in eodem sancto monasterio concederemus. Propter quod sine herede ex ac luce migraverunt et secundum institucionem legis nostrae langobardorum ad potestatem nostri sacri palatii debenerunt, de quibus petiit a nostra excellentia, ut firmitatis apices ibidem in eodem sancto monasterio fieri iuberemus cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto monasterio Beati Benedicti situs in monte Casino, ubi vir veneravilis prephatus Aligernus abbas regimen tenere videtur omnibus territoriis qui fuerunt pertinentibus supradicti Arechisi et predictae Minutae uxori eius, tam terris et prese intra ipsa civitate Tianense una cum ipsa ecclesia voabulo Sancti Silvestri, qui est ibi constructa cum omnibus rebus pertinentibus ipsius ecclesia, et cum aliis omnibus rebus eorum pertinentibus foras eadem civitate Tianense, ubicumque de territoriis eorum inventum dederit pertinentibus sacti nostri palatii in prephato sancto et veneravile loco concedimus ad possessionem praephati monasterii et de eiusque abbatibus et rectoribus cum viis, et aquis, et anditis suis, cum sepis, et limitivus, et cum perinenciis suis, et cum omnia inferiora, ac superiora sua cunctis, et integris omibus iam dictis terris, qui fuerunt pertinentibus praedicti Arechisi, et iam dicta uxori eius in simul cum omnibus rebus pertinentibus ipsius ecclesia Sancti Silbestri in prephato sancto monasterio concedimus habendi ac possidendi absque contrarietate comitis, castaldei, iudicis, aut suiuscumque persona contraditione vel inquietudine, set perpetuis temporibus pars prephati monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus habeant et possideant ea omnia, quae superius legitur faciendi exinde iuxta legem, qua voluenrint nemine ibidem exinde in aliquo contraria ingerente, quod si quispiam hanc nostram concessiionem in quomodocumque violare praesumpserit se compositurus auri libras decem in eodem sancto monasterio et ad eiusque abbatibus et rectoribus, et supradicta concessio in eodem sancto monasterio firma permaneant in perpetuum. Ut autem hac nostra concessio verius obserbetur manu propria scripsimus et ex anulo nostro supter iussimus sigillari (M). Signum domini Paldolfi excellentissimi principis. Petrus notarius ex iussione supradicta potestatis scripsi. Datum nonos octubris anno vigesimo sexto principatus domni Paldolfi et undecimo anno principatus domni Landolfi gloriosis principibus indictione duodecima. Actum in civitate Capuana (SI).

Gattola 1734: 65; Leccisotti 1965: 109, n. 10; Voigt 1902: 68, n. 166.