Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 12
source date: [966 August 11] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi dei eterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langovardorum gentis principes. Cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas Iohannes episcopus dilecto fratri nostro obsecravit nostram excellentiam quatenus ob amore omnipotenti Dei et salbatione animae nostrae concederemus in monasterio Beati Benedicti confessoris Christi situs in monte Casino, ubi domnus Aligernus abbas praeest, ut pars praedicti monasterii semper quando voluerint potestatem et licentiam haberent mitttere ad piscandum duas lontras cum duas paraturias de ipsi lontres et cum quattuor homines in ipsum lacum de Patria, ut fratres monachi iamphati monasterii habeant unde pro nobis cotidie Dei misericordiam exorent. Quam et concederemus in iamphato monasterio omnem censum seu dationes quem publici pars tollere vel exigere debuerunt de ipsu gualdu et curte et terris iamphati monasterii, quae dicitur casa Gentiana, de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuveremus cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iussimus per quos omnino sancimus e perpetualiter abendum nosttris et futuris temporibus concedimus in supradicto monasterio Sanctissimi Benedicti, ut amodo et semper potestatem et licentiam habeant pars praedicti monasterii quando voluenrint mittere ad piscandum in predicto lacu Patriense duas londras cum duas paraturias de ipsis lontres et cum quattuor homines, qui in eadem lacu piscare debeant quando voluerint et quandiu voluerint, quam et concedimus in eodem sancto monasterio omnem censum et dationes quicquid pars nostra publica tollere vel exigere debuerint de iam dicto gualdu et predicta curte et terris iam phati monasterii, quae dicitur casa Gentiana in eadem videlicet ratione omnia supradicta in iam dicto sancto monasterio concedimus, ut amodo et nullo adveniente tempore non habeat licentiam aut potestatem abbas aut quicumque rector eidem monasterii ipsos de potestate eiusdem monasterii per qualiscumque modis, aut ingenium tollere, aut subtrahere, vel in alia quacumque parte dare aut alienare, nisi semper ipsos pars eidem monasterii habere et fruere debeant suae potestatis, et si ipsos abbas aut quiscumque rector iam phati monasterii de potestate praedicti monasterii per qualiscumque modis vel ingenium tulerit, aut subtraxerit, vel in alia quacumque parte dederint aut alienaberint, statim quod ipsos de potestate iam dicti monasterii tuleri aut alienaberint per qualiscumque modis, vel ingenio reveniant ad potestatem sancti palatii ad faciendum exinde omnia quae voluerint, quia in tali ratione omnia supradicta in iam phato monasterio concessimus ea videlicet ratione ea omnia quae superius regitur in iam phato sancto monasterio concedimus habendi hac possidendi in omni ratione sicut superius legitur, absque contrarietate comitis, castaldeis, iudicis, aut cuiuscumque personae contradictione vel inquietudine set perpetuis temporibus habeas et possideas pars predicti monasterii omnia supradicta in eo ordine sicut superius legitur absque omni contrarietate cuiuscumque personae hominis ibi facientes. Ut autem haec nostra concessio verius observentur […] nostra supter iussimus sigillare. Signum domni excellentissimi Paldolfi principis (M). Petrus notarius ex iussione suprascriptae potestatis scripsi. Data III idus augusti anno vicesimo tercio principatus domni Paldolfi et anno octabo principatus domni Landolfi gloriosi principibus indictione […]. Actum civitate Capuana.

Gattola 1734: 62-63; Leccisotti 1965: 109-111, n. 12; Voigt 1902: 67, n. 161.