Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XIII, n. 24
source date: [988 June 22] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Aloara et Landenolfus filio eius divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum praesentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Grimoaldus comes dilectus noster nostram obsecravit excellentiam quatenus hob hamore omnipotentis Dei et salvatione anima nostrae concederemus et confirmaremus in monasterio Sancti Benedicti situs in monte Casino, ubi Manso abbas esse videtur, terra et presa pertinente sancti nostri palatii et parti nostra publici, quae esse videtur intro hanc Capuana civitate proprinquu porta qui dicitur Sancti Angeli, habentes finis hab uno latere fine muro uius civitati, ex alio latere fine platea iterum uius cibitati, uno caput tenet in terra et presa pertinente sancti nostri palatii sic directe quomodo pergit trasonna pertinente ipsius monasterii ac casa fabrita ipsius monasterii, qui fuit de Stephano magister, aliu caput tenet in terra et presa similiter pertinente sacto nostro palatio, quae modo tenet Maraldello filius quondam Guidoni, habet per singula latera in longum pedes centum nonaginta et tres et per singula capita per trabersum habet pedes tredecim ac mensura de pede de manu Landoni Senior terrae et presa ipsa mensurata, quam et concederemus et confirmaremus in praefato sancto monasterio, de alia parte iam dicta platea circa muru de case ipsius monasterii in latitudine de ipsa platea pedes duos, et a supradicto pede et in longitudine directe quantum vadit iam dicta indicata et mensurata terra, ita ut licentiam et potestatem haveret parte iam dicti monasterii in supradicta terra in trabersu, quae sunt pedes duos fodere, et fundamenta mittere et pilas fabrire, et arcora super eadem platea volbere, et casa fabrita, et super eadem arcora haedificare, et licentiam havere mura de ipsa casa coniungere cum supradicto muru uius civitati, et licentiam haveret pars ipsius monasterii supra eodem muru facere, et ponere canali coniuncta cum case illae quae ibidem edificare deveret, ubi discurrant aquas de grondales de case ipsae, et praedictas aquas pergant per ipsos canales foras iam dictas terras, quam haedificare pars ipsius monasterii duabus mura super anditum de eodem muru uius civitati deveant, sic directe quomodo finietur praedictum indicata et mensurata terra, a parte de iam dicta terra et presa, quae modo retinet iam dictus Maraldello, et tantum deveant esse mura ips fabrita insursum, ut nullus homo petransire posset de una parte in alia, et iam dicta arcora tantum deveant essere in altitudine, ut de suprus possant ingredere et egredere carras cum fenu et cum alias causas cum quo necesse fuerint, et super arcora ipsos ponere deveant srabes et plantas sternere et astrecas facere de quibus petiit a nostra excellentia, ut firmitatis apices illi exinde fieri iuberemus, cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices ibidem exinde fieri iussimus per quos omnino sanctimus et perpetualiter havendum nostris et futuris temporibus concedimus et confirmamus in praefato sancto monasterio supradictas indicatas et mensuratas terras, una cum omnia inferius et superius haventibus, et cum via ibidem intrandi et exiendi, ac possessionem iam dicti monasterii et ac eiusque custodibus atque abbatibus, sic tamen ut potestatem et licentiam haverent pars ipsius monasterii ibidem et supra eadem paltea iam dicta arcora volbere, et praedicta hadificia seu casa fabrita haedificare et coniungere mura ipsu cum supradicto muru uius cibitati, et praedicto canali super eodem mura facere, et ordinare, ut diximus ubi discurrant aquas de praedictas grondales et per eodem canales discurrant foras praedictas indicatas et mensuratas terras, ea videlicet ratione ea omnia supradicta in iam dicta ratione, ut supradiximus in praefato sancto monasterio ipso concedimus et confirmamus ac possessionem praedicti monasterii et de eiusque custodibus atque rectoribus havendi ac possidenti adsque contrarietate ciuscumque persona hominis, neminem vobis exinde inaliquo contraria faciente. Quod si quispiam homo hanc concessionem in quomodocumque violare paesumpserit, sciat se compositurus in praefato sancto monasterio et ad eiusque custodes atque rectores auri puri libras decem, et ac concessio de qualiter continet fima permaneat in perpetuum. Ut autem haec nostra concessio verius observetur, manu propria subscripsimus et ex anulis nostris supter iussimus sigillari. (M). Signum domni Landenolfi excellentissimi principis. Adelchisi scriba ex iussione supradicta potestatis scripsi. Datum decimo kalendas iulii anno sexto principatus domni Landenolfi gloriosi principis, indictione prima. Actum civitate Capuana.

Gattola 1734: 86-87; Leccisotti 1965: 114, n. 24; Voigt 1902: 70, n. 204.