Padova, Archivio Capitolare, Privilegi, I, n. 3
source date: [5 maggio 897] [Pordenone]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C)In nomine Domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente cl[e]mentia rex. Sedula animi intentione volventes et iugi meditacione tractantes qua gratia quibusque meritis ad regale simus culmen perducti, cum nulla invenissemus quae suffragarent merita, sed divini fuisset quod impensum est muneris, ad salutem et remedium animae nobis perspeximus si ecclesiae Dei et loca sacra nostris fuissent adiuta et aucta subsidiis. Quapropter noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Petrum revereritissimum episcopum dilectumque fidelem et archicancellarium nostrum suppliciter nostrae serenitatis exorasse clementiam, quatenus quandam cortem iuris regni nostri quae nuncupatur Sacco iuxta maritimos fines, adiacentem scilicet in comitatu Tarvisianense, pertinentem siquidem de camera palatii nostri, episcopio sanctaePatavensis ecclesiae in honore sanctae Dei genitricis virginis Mariae sanctaeque Iustinae martyris constructo, in quo ipse Petrus venerabilis pontifex preesse dinoscitur, pro Dei omnipotentis amore nostraeque animae remedio statuque regni nostri a Deo nobis collati per nostri precepti paginam iure proprietario perhenniter concedere dignaremur. Cuius dignis et iustis postulationibus adquie[scen]tes iam diccim cortem quae nuncupatur Sacco iuxta maritimos fines, adiacentem scilicet in comitatu Tarvisianense, pertinentem siquidem de camera palatii nostri, cum universis rebus et possessionibus mobilibus et inmobilibus quae dici et nominari potest ad eandem cortem iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus una cum casis, curtis, ortis, areis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationibus, aquis aquarumque discursibus, molendinis, piscationibus, placitis, districtionibus, censibus, redditibus universisque causis et rebus ad eandem cortem iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus per hanc nostri precepti paginam episcopio sanctae Patavensis ecclesiae in honore sanctae Mariae virginis et beatae Iustinae martyris constructo devota mente et subnixa devotione offerimus et iure proprietario concedimus, a[c d]onamus, ac de nostro iure et dominio in eiusdem ecclesiae ius et dominium omnino transfundimus et bona voluntate largimur ad habendum, tenendum, possidendum, vel quicquid pontifex (ipsius) ad utilitatem predictarum ecclesiarum Dei melius previderit faciendum, totius rei publicae ac alicuius ordinis potestatis inquietudine et minoratione remota. Si quis igitur hoc nostrae donationis et offersionis preceptum infringere aut minorare vel contradicere aliquando quaesierit, sciat se compositurum auri opiimi libras centum, medietatem camerae palatii nostri et medietatem sanctae Patavensi ecclesiae suisque pontificibus. Ut autem ab omnibus verius credatur et diligentius im perpetuum observetur, manu propria subter roboravimus et anuli nostri inpressione insigniri iussimus. Signum domni (MF) Berengarii gl[orio]sissimi regis. Vitalis cancellarius ad vicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data .III. non. mai(i), anno dominicae [i]ncarnationis .DCCCXCVII., regni vero domni Berengarii serenissimi regis .X., indictione .XV. Actum Naones corte regia. in Christi nomine feliciter, amen.

Schiaparelli, DD B. I, n. 18 (897), pp. 56-58.

CASTAGNETTI 1997.