Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 19
source date: [905 June 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hludovicus divina favente clementia imperator augustus. Si circa servos et ancillas Dei in venerabilibus locis famulantes aliquid nostrae munificentiae donum conferimus, et apud Deum eniam promereri et regni nostri statum divina ope fulciri non ambigimus. Omnium igitur fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit industria, qualiter Isahac sanctae Gratianopolitanensis ecclesiae venerabilis episcopus et Leo Grecus ac etiam Airradus strenuissimi viri nostrique dilectissimi nostram adeuntes maiestatem enixius postulaverunt, quatinus pro mercede et remedio animae nostrae parentumque nostrorum quandam insulam quae dicitur Horto, pertinentem de curte nostra Marinco, coherens ei ex una parte fluvio qui nuncupatur Burmia et ex alia parte Rivo Frigido et de uno capite pratum Regis, monasterio Sanctae Dei genitricis Mariae quod nuncupatur Theodote situm in urbe Ticinensi, ubi nunc preesse videtur Rixinda abbatissa, per preceptum munificentiae nostrae iure proprietario perpetualiter concederemus. Quorum precibus assensum prebentes, hoc serenitatis nostrae preceptum fieri decrevimus, per quod prefatum monasterium Sanctae Dei genitricis Mariae quod dicitur Theodote in urbe Ticinensi, ubi nunc preesse videtur Ricsinda abbatissa, eandem insulam in integrum futuris temporibus absque ullius contradictione aut diminoratione possideat atque perhenniter teneat, potestatemque habeat prelibatum monasterium Sanctae Dei genitricis Mariae tenendi, fruendi et, si oportuerit, commutandi, ac etiam sicut de aliis rebus propriis eiusdem monasterii faciendi, remota totius publice potestatis inquietudine. Si quis vero, quod non credimus, contra hoc nostrae concessionis ac donationis preceptum in aliquo violare aut inrumpere ac atiam diminuere temptaverit, noverit se compositurum auri optimi libras XXX, medietatem palatio nostro et medietatem prefato monasterio Sanctae Dei genitricis Mariae. Et ut verius credatur ac diligentius ab omnibus observetur, manu propria subter roborantes anuli nostri inpressione insigniri iussimus. Signum domni (MF) Hludovici serenissimi imperatoris augusti. (C) Arnulfus archicancellarius iubente domno Hludovico imperatore relegi et subscripsi. (SR) (SI D). Datum pridie non. Iun., anno incarnationis dominicae DCCCCV, indict. VIII, anno V, imperante domno Hludovico glo[ri]oso imperatore in Italia. Actum Ticinensis. In Dei nomine feliciter, amen.

DD L III, pp. 56-58, n. XX

Funse da modello per il diploma di Berengario del 7 settembre 920 (DD B I, n. CXXVIII) e sulla sua falsariga su redatto il falso n. VI (DD L III, pp. 83-85, Falsificazioni n. VI).