Pavia, Biblioteca del Seminario, ms. Ottavio Ballada, Le glorie della pietà di Gondiberga regina dei Longobardi..., 1648, c. 83.
source date: [924 August 18] [Pavia] [1648]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei aeterni. Rodulfus divina [favente] clementia rex. Si sacris et venerabilibus locis temporalia et transitoria impendimus, eterna et sine fine mansura nos auxiliante Domino adipisci nequaquam difidimus. Quapropter sancte Dei Ecclesie et sanctorum Christi fidelium presentium scilicet et futurorum noverit industria, Berengarium et Anscharium illustres marchiones dilectos fideles nostros nostram suppliciter exorasse clementiam, quatenus ecclesie in honorem sancti Iohannis intra hanc Ticinensem civitatem fundate dignaremur concedere, confirmare et coroborare sub plenissima integritate omnes res et possessiones quas ipsa ecclesia Sancti Iohannis tam per donum sancte memorie Gondiperge regine, que ipsam ecclesiam edificavit, quam per precepta regum et imperatorum seu [et] firmitates aliorum religiosorum hominum habebat et detinebat quando tota Papiensis urbs repentino et valido igne combusta est. Quorum rationabilibus precibus acclinati, ita fieri annuimus, huius nostre concessionis et confirmationis preceptum sciribi iubentes, per quod prenominate ecclesie Sancti Iohannis concedimus, confirmamus et sub omni integritate coroboramus omnes res et possessiones suas quas eo die possidebat quo Papiensis civitas ab igne cremata est, eo iure et ordine, ut ipsa ecclesia omnes res et possessiones suas, quas sibi per donum prenominate regine et per precepta antecessorum nostrorum, regum videlicet et imperatorum, ac firmitates aliorum bonorum hominum ante huius urbis incendium tenuit, deinceps per hoc nostrum preceptum cui omni sua integritate pleniter teneat atque possideat, tam eas res et possessiones que ad partem publicam regni nostri pertinent, quam et illas quas nostri antecessores, reges videlicet et imperatores, per sua precepta ob amorem Dei et sancti Iohannis canonicis in ipsa ecclesia [Deo] militantibus ad victum et vestimentum specialiter tribuere et denominative concesserunt, videlicet infra menia huius civitatis capellam unam ante hoc incendium in honore sancti Victoris constructam cum solario ante se et solatiolam post tribunal prope curtem Palatiolam, mansiones duas prope curtem Genuensem, salatiolam unam ante portam eiusdem ecclesie, mansiones duas, hortulos duos prope basilicam Sancti Victoris, clausuram unam et campos tres, in campania istius civitatis braidam unam, in Nassaria pratellos quinque, in loco qui dicitur Terra Arsa pratum unum simul cum silvula, in Monteferrato videlicet in loco Rivassi mansos quinque cum insula infra Padum, in Altradin absentem unum, in Berterasi absentem unum, in Pulveria mansum unum, in Gebedi mansum unum, in Bucelade mansum unum, in loco qui nuncupatur Archidiaconi mansos septem, in Balbiano absentem unum, in civitate Placentina salatiolam unam cum parvo horto et campo uno, in loco qui dicitur Sancti Cipriani capellam unam cum domo coltili et mansos quatuor et cum omni sua pertinentia, in Segestri quandam absentem terram, similiter in Lavania et in Caruani et infra civitatem Genuensem et in comitatu Terdonensi similiter [in] loco ubi dicitur Regiana, Mariana, Verlasca, Freneto, Cassiano, nec non et Topiole, in comitatu Aquensi [in] loco qui dicitur Cuspiano cum omni sua integritate, in Revanasco mansos tres et absentem unum, in Frisosco absentem unum, in Bibiano absentem unum, in Miolaco absentem unum, in Gambaro mansos duos cum molendino, in Moliana manentem unum, in Corliasco absentem unum, in Merlade absentem unum, in Visedano absentem unum, in Carponio absentem unum, in Frontinassi absentem unum, in Grameneto absentem unum, in Torredano mansum unum, in Aurello petias de vitibus duas et campellum unum, curtem de Robationico cum omnibus pertinentiis suis et familiis utriusque sexus et districtionibus, in Carvina aldiones reddentes ceram ad luminaria prefate ecclesie, similiter et in Pino et in Canobio, hec solumodo usui et utilitati canonicorum prefate ecclesie Sancti Iohannis que nuncupatur Domnarum, sicut alii nostri antecessores reges et imperatores per sua precepta et alii religiosi [et] sancti viri per suas firmitates concesserunt, ita et nos per hoc nostrum preceptum concedimus, confirmamus et pleniter coroboramus, ea videlicet ratione, ut tam Agevertus ipsius ecclesie archipresbiter et prepositus sibique subditi canonici qua et eorum successores, qui ibi pro tempore fuerint, hec per huius nostre auctoritatis donativum teneant et possideant et exinde integram potestatem habeant faciendi quicquid voluerint more ceterorum canonicorum, quatenus in nostra mercede Deo et sancto Iohanni securi valeant deservire. Et si ipse archipresbiter et prepositus et successores eiusdem ecclesie ab hac luce migraverint, non aliunde sed ex sinu ipsius ecclesie sibi archipresbiterum et prepositum eligant. Reliqua omnia ad eandem ecclesiam pertinentia pars publica regni nostri per hoc nostrum pragmaticum pleniter teneat et cum omni integritate possideat, omnium hominum inquietudine et contradictione remota. Si quis igitur nostre concessionis et confirmationis preceptum infringere et violare presumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere palatii nostri et medietatem [parti] ipsius ecclesie Sancti Iohannis. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria roborantes annulo nostro [subter] iussimus insigniri. Sigum domni (M) Rodulfi serenissimi regis. Manno cancellarius ad vicem B[e]ati episcopi et archicancellarii recognovi [et subscripsi]. Data XV kal. s[epte]mbr., anno incarnationis dominice DCCCCXXIIII, indict. XII, regnante domno Rodulfo rege hic in Italia III. Actum Papie. In Christi nomine feliciter, amen.

DD R II, pp. 103-106, n. IV

Il testo dipende letteralmente da quello di Berengario I del 23 giugno 909 (DD B I, n. LXIX) ed è ripreso da Ugo e Lotario 24 aprile 947 (DD U L, n. LXXXIII).