Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Archivio Barberini (DD U L, pp. 123-126, n. XL)
source date: [935 december 25] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius divina providentia reges. Si venerabilia loca nostrae tuitionis auxilio beneficio potiori ditentur, remunerationes aeternas nobis profuturas non dubitamus. Ideoque noverit omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostorrum presentium scilicet ac futurorum universitas, Aribertum venerabilem abbatem karissimumque nostrum fidelem et medicum nostram humiliter exorasse celsitudinem, quatenus illum et abbatiam sibi commissam, in honorem domini Salvatoris et in loco Tolla aedificatam, cum omnibus rebus ad eandem abbatiam pertinentibus, cum servis et ancillis utriusque sexus, cum aldiis et aldiabus, cum liberis hominibus super terram ipsius abbatiae residentibus vel confugium facientibus, sub nostrae tuitionis mundburdum recipere dignaremur. Cuius petitionibus annuentes et ipsius locis necessitatem considerantes, recepimus eundem abbatem cum eadem abbatia et cum omnibus rebus ad eam pertinentibus, cum servis et ancillis utriusque sexus, cum aldiis et aldiabus, cum liberis hominibus, commenditis, libellariis seu super ipsam terram residentibus vel confugium facientibus. Preterea, ubi idem monasterium a predecessoribus nostris Ambrosianae aecclesiae largitum penitusque concessum fore perspeximus, volumus censentes, ut, cui subditum adeo esse monstratur, eiusdem aecclesiae monasteriorum privilegia imitetur in cunctis, id est [u]t abbas predicti monasterii, qui pro tempore fuerit, quicquid in domo coltili ubicumque suorum locorum laborare studuerit, sive ipsius monasterii familiares vernuli hoc quod proprio pro vestimento adquirentes elaboraverint sudore, nulla ex his decima neque ab episcopo Placentinae ecclesie suisque successoribus neque a quibuspiam eiusdem episcopatus plebium archipresbiteris exigatur, sed hospitio eiusdem monasterii offerre conetur, quia sic prenominate Ambrosianae ecclesiae coenobia peragere comperimus. Precipientes itaque iubemus, ut nullus pontifex nullusque marchio, comes, vicecomes, sculdascio, locopositus, vicarius, decanus, saltarius seu quislibet publicae vel private ecclesiasticaeve rei exactor vel aliqua regni nostri magna parvuaque persona eundem abbatem successoresque suos de decimis superius prelibatis vel de rebus eorum seu de ipsis que ad ipsam abbatiam pertinent vel de liberis hominibus seu servis, aldiis et aldiabus, de libellariis quoque commenditis, quin etiam de illis super terram iam dicte abbatie residentibus aut confugium facientibus inquietare vel molestare aut aliquam diminorationem vel invasionem facere presumat. Pro ampliori denique liberalitatis tuitione damus eidem abbati suisque successoribus licentiam ubicumque locorum suum fugitivum servum invenerint, comprehendendi absque calumnia, remota contradicitone publici ministerialis. Statuimus etiam, ut nullus libellarium predicti abbatis suorumque successorum vel predictae abbatiae in sua terra recipiat, [quo]usque eidem abbati suisque successoribus, qui pro tempore fuerint, ipse libellarius, qui inde exire voluerit, penam sui libelli exsolvat. Insuper precipimus atque nostra r[egali su]ctoritate iubemus, ut nullus pontifex, nullus marchio, nullus comes, nullus augustaldio, nullus sculdascio, n[ull]us rei publice minister nullaque maior vel minor persona infra regnum nostrum prelibatum venerabilem abbatem eiusque successores [seu] abbatiam sibi comissam, in honorem domini Salvatoris in loco Tolla aedificatam, de omnibus rebus mobilibus et immobilibus vel de iam dictis decimis seu de liberis hominibus, servis et ancillis, aldiis et aldiabus sine regali diffinitione disvestire vel aliquam violentiam contra eiusdem abbatiae prepositos facere presummat, quatenus hac nostra tuitione muniti pro nostra incolumitate statuque regni nostri altissimum Deum valeant, exorare, omni contrariae partis inquietatione vel molestatione aut exactione supplosa. Si quis igitur huius nostae munificentiae vel mundburdi violator extiterit, noverit se compositurum auri optimi libras L, medietatem kamere nostre et medietatem parti predicte abbatie et iam dicto abbati suisque successoribus qui ipsam abbatiam pro tempore habuerint. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus im perpetuum observetur, manu propria corroborantes de anulo nostro subter iussimus adsignari. Signa dominorum Hugonis et Lotharii (MF) (MF) piissimorum regum. Petrus cancellarius ad vicem Gerlandi abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI). Data VIII kal. Ian., anno dominicae incarnationis DCCCC°XXX°VI°. Dominorum autem piissimorum regum Hugonis videliet X°, Lothari autem V°, indic. VIIII. Actum Papiae. Feliciter, amen.

DD U L, pp. 123-126, n. XL

Lo scrittore di questo diploma è anche colui che ha eseguito la copia, in forma di originale, del diploma di Berengario I del 19 gennaio 903 (DD B I, n. XXXVIII) per il medesimo monastero, dal quale dipende in parte questo diploma. Questo diploma è citato in quello di Federico I del 28 gannio 1167.