Torino, Archivio di Stato, Libro Verde di Asti c. LXXXXVII
source date: [926 November 12] [Asti] [1353 July 1]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Hugo gracia Dei rex. Si sacris et venerabilibus locis commoda libenter impartimur et congrua morem sequimur predecessorum nostrorum, et id nobis ad eterne salutis premium proficere non ambigimus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostorumque presencium scilicet ac futurorum comperiat industria, Giselbertum sacri palacii comitem et dilectum nostrum fidelem nostram exorasse clemenciam suppliciter petens, quatenus pro Dei omnipotentis amore et remedio anime nostre omnia precepta que ab antecessoribus nostris seu universa instrumenta cartarum que a fidelibus viris sancte Astensi eccleise nuper collata sunt nostre auctoritatis confirmatione eidem ecclesie, cui Audax in presenti tempore presul esse videtur, corroborare dignaremur. Cuius precibus tam pro omnipotentis Dei amore quam pro eiusdem ecclesie veneratione libenter assensum prebentes, omnia que per precepta aliorum regum vel imperatorum nec non que per cartarum instrumenta eidem ecclesie dudum a fidelibus viris oblata sunt per hanc nostram auctoritatem prefate sancte ecclesie Astensi confirmamus. Et quia presenti tempore prava atque perversa consuetudo inolere et crescere videtur, hac nostra regali institucione decernimus atque sancimus, ut nullus dux, comes, vicecomes, sculdasio, decanus, saltarius, vicarius, vel quilibet publice partis minister in rebus et possessionibus prelibate ecclesie, tam infra civitatem quam extra civitatem, aliquam audeat inferre molestiam. Nullus eciam hominibus residentibus in possessionibus Beate virginis Marie et Sancti Secundi aliquam inferat molestiam, aut ab eis aliquas exibitiones vel iniustas redibitiones exigere presumat. Nemo eciam eos distringere aut pignorare aut per aliorum placita ventilare audeat nisi inpresencia episcopi qui pro tempore ipsi ecclesie prefuerit. Nulla denique magna parvaque publice actonis persona eos hostacium facere compellat aut iam dictam ecclesiam vel suos homines teloneum, ripaticum, aquaticum vel aliquid quod pertinere publice parti debet aliqua occasione dare compellat. Regali eciam censura sancimus, ut nulla publica persona nulliusque officii de mercatis vel castellis super quascumque res et possessiones iam dicte Atensis ecclesie, que constructa esse videntur aut in antea construentur, teloneum aut aliquam functionem publicam exigat, sed liceat eidem ecclesie cum omnibus suis pertinenciis et castellis atque mercatis ac reliquis possessionibus suis mobilibus et inmobilibus ac familiis utriusque sexus libellariis vel cartulatis seu commendaticiis nec non ad eamdem ecclesiam confugientibus sive cum omnibus ad se pertinentibus securo ac pacifico ordine permanere per hoc nostre concessionis et confirmationis preceptum, absque calumpnia, minoratione vel contradictione cuiusquam. Contra quod nostre donationis et corroborationis preceptum si quis quomodocumque insurgere tentaverit, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem prelibate Astensi ecclesie. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roboratum anuli nostri impressione subter iussimus insigniri. Signum (M) domni Hugonis gloriosissimi regis. Sigefredus cancellarius episcopus iussu regio recognovi et subscripsi. Data anno dominice incarnationis DCCCCXXVI, pridie idus novembr., indicione XV, anno vero domni Hugonis serenissimi regis primo. Actum Aste. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 14-17, n. IV

Nel margine superiore della copia, si trova scritto da mano del XV secolo «Habemus adhuc originale». Il testo riproduce quello del diploma di Berengario I del 15 luglio 904 (DD B I, pp. 146-149, n. LI), del quale è conferma.