Milano, Biblioteca Ambrosiana, D I, n. 2
source date: [891 july 28] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue Trinitatis. Vuido divina favente clementia imperator augustus. Si circa servos et ancillas Dei munificentia nostrae benignitatis intulerimus, credimus hoc ad anime nostrae salutem efficaciter pertinere. Igitur omnium fidelium sanctae Dei Aeclesiae nostrorumque cognoscat industria, qualiter quaedam Dei ancilla Asia quondam abbatissam monasterii sanctae Dei genetricis Mariae, quod nuncupatur Theodote, situm urbe Ticinensi, pro diversis utilitatibus eiusdem monasterii expetiit precepta ad antecessore nostro Hlothario imperatore de quadam terra muroque iuxta monasterium ipsum, que urbis ipsius terminum includebat, ut ipse tam monasterii septum muniret quam urbis fines usque ad publicam viam includeret. Concessit etiam ut res omnes quascumque monasteirum idem longo tempore possedit aut postea iste ac legaliter tam emptione, donatione quam fidelium oblatione adquisivit ac deinceps similiter iuste et legaliter adquirere potuerit, tranquillo iure possideat, et ut nullus rei publice minister aut aliquis ex iudicaria potestate presumeret homines eiusdem monasterii liberos aut servos inquietare vel loca ad causas audiendas, vel freda exigenda vel tributa, aut mansiones vel paratas faciendas, nec fideiussores tollendos, aut homines eiusdem aecclesiae tam ingenuos quam servos super terram ipsius commanentes distringendos, nec ullas redibitiones aut inlicitas occasiones requirendas, et quicquid exinde fisco nostro sperare poterat, in eodem sancto monasterio sollemni et perpetua securitate concessit. Dedit etiam licentiam de silva Carbonaria materiamen ad reparationem ipsius monasterii suscipere ac ligna ad usum ignis habere secundum temporis oportunitatem. Et quando necessitas imminet, navem illius per Ticinensem portum discurrere liceat absque alicuius controversia. Et commutationes rerum omnes, quas predicta Asia fecit, manenant inconvulse. Et liceat ut eidem coenobio secundum regulam sancti Benedicti de propria congregatione abbatissam eligere, et sint res eius sub imperiali immunitate defense. Et si necessitas evenerit, de rebus et familiis ipsius per inquisitionem imperialem rei veritas adprobetur. Nos vero precibus Helbunci archicancellarii nostri et Risinda ipsius monasterii religiose abbatisse atque congregationis eius stimulati ob anime nostrae mercedem pie considerantes, hec omnia, sicut ad antecessore nostro concessa sunt, inconvulse concedimus hac firmamus e[ide]m venerabili loco perfruendum, sollemni iure statuimus possidenda, et sub nostra tuitione secure ac sinceriter perseverent. Insuper concedimus in prefato monasterio pro mercede anime nostrae vadum unum in Pado ad piscandum ubi nominatur Caput Lacti, habentem terminum superiorem in Cocuzo Gepidasco, inde percurrit ad eum locum ubi Agonia influit in Padum. Concedimus etiam in predicto venerabili monasterio insulas iuxta predictam piscationem ex utraque parte Padi, quicquid antiquo tempore eidem monasterium seu moderno optinuit vel Paduus invasit aut in futurum inruperit de propriis ipsius monasterii rebus fine Nebiasco usque in fluvium Agonia, deinde ipse finis descendit in Padum, et a termino qui vocatur Grindolato percurrit in melum isitum, deinde ad portum Caput Lacti quantum eidem monasterium preterito tempore optinuit suo iure et nunc obtinere videtur seu quod Chunipert rex inibi per suum contulit preceptum. Precipientes ergo iubemus, ut nemo fidelium nostrorum parti predicti monasterii de his omnibus, que supra a nobis concessa sunt, quolibet tempore ullam presumat inferre molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate, sicut a nobis concessa sunt et hac auctoritate nostra condonata sunt, perenniter ibidem ad utilitatem monasterii sine diminutione permaneant. Si quis autem contra huius nostri precepti securitatem violentiam eidem monasterio temptaverit inferre, componat auri optimi libras XX, medietatem palatio nostro, reliquam medietatem parti eiusdem monasterii. Et ut hec nostra auctoritas pleniorem optineat vigorem et a fidelibus nostris diligentius obseretur, manu propria subter firmavimus, et bulla nostra sigillari iussimus. Signum (MF) domni Vuidonis serenissimi augusti. Helbuncus archicancellarius iubente domno Vuidone imperator recognovi et subscripsi. (SR) Data V kal. Aug., anno incarnationis Domini DCCCXCII, regnante domno Vuidone in Italia anno regni eius IIII, imperii primo, indictione VIIII. Actum Papia. In Dei nomine feliciter, amen.

DD G, pp. 24-27, n. X

Il testo ripete quello di Ludovico II del 14 aprile 871 (MGH DD Lu II, pp. 170-171, n. 53).