Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene Lupi, Salone, cass. I, n. 9
source date: [Between February 901 and May 901]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Hludovicus divina favente clementia imperator augustus. Si hominis in Deum habenda dilectio nullo umquam debet fine concludi, ut exarata Omnipotentis digito scriptura testatur, quicquid utilitatis congrue pro ipsius amore suorumque electorum possumus, dignum in omnibus iustumque est, ut totis viribus puraque intentione mentis perficere satagamus. Quapropter cunctorum fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorum presentium scilicet ac futurorum noverit industria, quod Adelbertus reverentissimus sanctae Bergamensis ecclesiae presul nosterque fidelissimus per Garibaldum venerabilem episcopum et Sigefredum sacri palatii comitem nec non et Adelelmum illustrem comitem dilectos consiliarios nostros suppliciter nostram deprecatus est clemen[ti]am, quatenus ob omnipotentis Dei amorem animaeque nostrae remedium que olim ex pertinentiis iuris regni nostri beato martiri Alexandro, cuius corpus humatum quiescit iusta urbis Bergami muros, quaeque etiam universe sanctae Bergamensis ecclesiae a precessoribus nostris per preceptorum instrumenta pie fideliterque collata vel confirmata sunt, nec non omnia quae ab ipsius ecclesiae quibuslibet fidelibus oblata vel tradita existunt nostrae imperialis a Deo preceptae auctoritatis istitutione confirmare dignaremur. Quorum p[rec]es dignas atque laudabiles computantes, secundum id quod poposcerant eidem prelibatae sanctae Bergamensis ecclesiae confirmamus stabilisque decreti soliditate roboramus. Deprecati sunt nostri etiam predicti fideles nostram imperialem celsitudinem, ut eidem venerabili martyri Alexandro quandam curtem iuris nostri quae Morgula dicitur, constituta scilicet in comitatu Bergamensi secus fluvium simili modo nuncupatum, cum omnibus rebus, substantiis ac possessionibus suis in integrum concedere dignaremur, exceptis his quae pridem ex eadem nostra curte pertinentia eidem Adelberto venerabili episcopo ipsius sanctae Bergamatis ecclesiae nostri precepti inscriptione proprietario iure habenda ac possidenda contulimus. Quorum ratam estmantes petitionem, tam pro Dei omnipotentis amore quamque pro eiusdem beatissimi Alexandri cultu nec non et pro ipsius venerabilis presulis fidelitate quam erga nostram imperialem [impe]nsus est decentiam, iam dictam curtem iuris nostre Morgulam cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, mobilibus et immobilibus, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, silvis, salectis, sationibus, pascuis, aquis [aquaru]mque decuribus, molendinis, ripaticis, merc[ati]s, theloneis, districtionibus, forestis et forestariis, montibus, planitiebus, servis utriusque sexus progenitis vel in posterum procreandis, aldionibus et aldianis, exitibus et regressibus seu cum universis quae dici vel nominari possunt, divisis et indivisis ad eandem cortem iuris regni nostrae, respitientibus iam dicte ecclesiae per huius nostrae auctoritatis paginam perpetualiter habenda, tenenda ac possidenda concedimus ac perdonamus, et de nostro iure atque dominio, sicut nunc nostrae iuri parti pertinere videtur, in eius ius et dominium modis omnibus transfundimus atque largimur, absque contradictione, minoratione vel molestia cuiuscumque, exceptis his que quondam iam dicto Adelberto venerabili episcopo nostrae inscriptionis dono hereditario iure contulimus, eo videlicet ordine, ut pontifex iam dicte ecclesiae, qui pro tempore ipsi prefuerit, supradicta omnia ad ius ipsius ecclesiae teneat, possideat, disponat atque vindicet prout omnes alias res quae a pontificibus eiusdem ecclesiae priscis temporibus fuerunt possesse ac vindicate. Si quis igitur hoc nostrae confirmationis et concessionis atque largitionis preceptum aliquando infringere aut violare quesierit, ne quod temptat perficere possit, noverit se compositurum auri optimi libras centum, medietatem palatio nostro et medietatem prelibate ecclesiae. Quod ut verius credatur et diligentius observetur, manu propria roboratum nostri anuli impressione assignari precepimus...

DD Lu III, pp. 69-71, Falsificazioni n. II

Falsificazione in forma di originale. Il testo è compilato in parte sulla falsariga del diploma di Berengario I del 21 febbraio 904 (DD B I, pp. 124-127 n. XLIII)