Arezzo, Archivio Capitolare (MGH DD O I, pp. 361-362, n. 253)
source date: [963 May 10] [San Leo (Rimini)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi regis aeterni. Otto divina favente imperator augustus. Quia imperialis magnificentia pia et larga erga dei cultores et ecclesiarum dei recuperatrix et restauratrix esse debet, ut id agendo premium mereatur consequi sempiternum: idcirco omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum devotio noverit, qualiter nos consultu ac interventu venerabilis episcopi Huberti karissimi fidelis nostri adquiescentes aliquantam terram quam bone memorie Petrus episcopus ad utilitatem canonicorum in ecclesia sancti Donati confessoris et martiris Christi ibi pro tempore deo servientium distribuit et antecessores nostri i[mperat]ores et reges postea confirmaverunt et suo proprio dono concesserunt, videlicet vineam unam ad Pinum cum campo ibi prope similiter ad Pinum nominante et campum alterum qui dicitur pratum Sale nec non corticellam unam que dicitur ad Clane cum sua pertinentia et aliam corticellam que vocatur Moionam sub integritate, sicut discernitur in scripto a iam nominato Petro episcopo facto, ecclesiam quoque sancti Petri in castello quam dive memorie Lotharius pro remedio anime sue canonicos ibi servientes habere concessit, nec non et villas tres quarum una nominatur Durna, altera Plica, tertia Spegia, quas predictus Lotharius canonicis confirmavit, mercatum insuper unum quod celebratur in missa sancti Ilariani, cortem etiam que nominatur Camenina et est in castro Felicitatis cum ecclesia in honore sancti Andreae edificata cum omni [sua pertine]ntia quam prefatus imperator canonicis concessit, campum insuper unum qui vocatur Pisinule et consistit in pago Aritiense cum omnibus suis appenditiis, ut pretaxatus imperator eis concessit, cortem namque qui vocatur Colonaria cum omni sua pertinentia, per hoc nostrum imperiale preceptum canonicis qui nunc ibi serviunt, scilicet Grasulfo archidiacono, Suauerico archipresbytero et primicerio, Sapienti gramatico, Erolfo presbytero, Stratario maiori scole, Iohannes clericus et custos, Iohannes presbytero, Altiperto presbytero, Michael et [Iohannes] et Agimo diaconibus et reliquis qui ibi in presenti serviunt eorumque successoribus qui futuris temporibus ibi servierint, restituimus confirmamus pleniterque corrobor[a]mus. De iure insuper regni nostri donamus predicti loci canonicis [corti]cellam unam qui coniacet in avocabulo Toppo una cum ipsa silva qui dicitur Arbororum et una cum omni pertinentia et adiacentia sua et cum ipsa gualdemania qui coniacet in Uico et in Policiano et in Peciano et per illorum vocabulas, et campum unum qui dicitur Longoria coniacente prope Perilasium qui capere videtur modia viginti, ita videlicet ut nec rector eiusdem sedis nec cuiuslibet potestatis persona de prefatis rebus vel de eorum pertinentiis seu de his que divina pietas inibi ageri voluerit illis aliquam inferre presumat contrarietatem vel deminorationem ullam ingerere adtemptet. Confirmamus eis scilicet terram quam Hugo rex de sua proprietate eisdem canonicis concessit, id est campum de Piunta et campum de Graticiata, ut illis absque aliqua minoratione aut cuiuslibet potestatis contrarietate perhennis perseveret temporibus. Statuimus quoque ut sit ipsa canonica cum canonicis ipsius loci sub magisterio et regimine Grasulfi archidiaconi et Suauerici archipresbyteri eorumque successorum, facientes pari voto communique consensu de frugibus et reditibus quod in ipsa canonica annualiter dominus dederit seu de elemosinis absolute et libere, ut canonici facere debent, absque ullius contradictione vel molestatione. Quia Tuscis consuetudo est ut, accepto ab ecclesia libello, in contumatiam convertantur contra ecclesiam, ita ut vix aut numquam constitutum reddant censum, precipimus modisque omnibus iubemus, ut non episcopus vel canonicus libellum aut aliquod scriptum alicui homini faciant, nisi laboratoribus qui fructum terre ecclesiae et ca[nonicis ipsius loc]i reddant sine molestia vel contradiction[e aliq]ua. Precipimus quoque ut in ipsa canonica nulla [deinceps ad]iciatur persona absque communi consensu, ne propter hoc aliqua inter illos oriatur discordia. Pro maiori quoque illorum securitate recipimus illos cum omnibus illorum mobilibus et inmobilibus rebus illis iuste et legaliter pertinentibus sub nostre tuitionis munburdo, quatenus secure vivere deoque servire et pro nobis statuque regni nostri remedioque anime nostre orare illis iugiter delectet. Si quis igitur huius nostre confirmationis precepti et munburdi violator aut contradictor extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamere nostre et medietatem prefatis canonicis qui in ecclesia beati Donati pro tempore servierint. Quod ut verius credatur dilige[nti]usque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter anotari iussimus. Signum domni Ottonis magni imperatoris (M.) augusti. Liutgerius cancellarius advicem Uuidonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SI. D.) Data VI. idus mai. anno dominicae incarnationis DCCCCLXIII, indictione VI, anno imperii magni Ottonis imperatoris augusti II; actum monte Feretrano ad sanctum Leonem.

MGH DD O I, pp. 361-362, n. 253

Conferma della donazione di Ugo e Lotario (DD U L, pp. 101-105, n. XXXIII). I possedimenti di Piunta e Graticiata sono donati alla Chiesa di Arezzo già da Berengario I il 2 gennaio 916 (DD B I, pp. 279-281 n. CIX). Cfr. anche DD A, pp. 342-345, n. II.