Torino, Biblioteca Nazionale, Cod. F. IV, 10, f. 66, Statuta civitatis et districtus Bobii.
source date: [972 July 30] [Milano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine patris et filii et spiritus sancti. Otto divina favente clementia imperator augustus. Si coniugis nostre piis supplicationibus faventes [ecclesiarum hono]res ob utilitatem servorum dei ordinamus ac coroboramus, absque dubio imperii nostri stabilimentum [et coelestis] regni nobis conciliamus emolumentum. Ideoque omnium fidelium sancte dei ecclesie ac nostrorum presentium videlicet ac futurorum noverit universitas, quia dilectissima coniux nostra Adelayda et consors nostri imperii humiliter nostram adiit clemenciam, quatenus Guberto preposito et congregationi Bobiensis coenobii quod est constructum in honore beati Petri principis apostolorum, ubi beatissimus confessor Christi Columbanus corpore quiescit, quemadmodum imperatores sive reges nostri regni antecessores illorum temporum presulibus preceptiones ac suarum firmitatum manuum coroborationes contulerunt, ita et nos pro remedio anime nostre et amore prefate amantissime nostre coniugis, ob stabilitatem et prefati loci firmitatem Ebobiensis nostre auctoritatis pragmaticum concederemus. Nos itaque considerantes retributionis mercedisque future gratiam ob reverenciam sanctorum confessorum Columbani, Atalle atque Bertulfi qui ibidem humati conquiescunt, propter interventum quoque predicte nostre coniugis Adelayde libenter asensum prebuimus et huius nostre auctoritatis preceptum perenniter et immutabiliter conservandum fieri iussimus, et ea que congruere atque expedire necessitatibus eorum videntur, hac nostra largitione inviolabiliter persistenda sancimus, per quod omnia que inferius anotantur absque cuiusquam inquietudine seu immutatione concedimus habenda et ordinanda per abbatem qui pro tempore fuerit nostra largitione et eorum electione ipsi sancto loco constitutum secundum dei voluntatem eorumque in omnibus competentem utilitatem. Id est monasterium cum cellulis infra vallem per fines de Pretalia et de alpe Pinino cum confinibus suis, descendentem in petra Groam per viam publicam desubter petra Pedara, venientem in costam Transdignam, per summam costam descendentem in fluvio Treuia, inde ultra fines de Barbarino exeuntem de fluvio Treuia ad Membrata cum ipsa insula, ascendente per Clapetum et summam serram maiorem de Cassiollo in fossa Lupparia, deinde ambulantem per summam Combreuiam usque in petram Ursicinam et in monte Caluo atque inde per designata loca in Tres petrellas, inde in Ganeualia, descendente usque in Telechio trans Granarola ad finem de Metellia usque ad casale Rodolino que per circuitum per designata loca et teclaturas percurrunt. Concedimus etiam cellas et oracula sanctorum que hedificata sunt per universa loca sub ditione nostra, id est fines de Bocullo, Ture vel ultra Taro ecclesiam sancti Georgii cum confinibus suis, Saloniano montana ac maritima cum cellulis Carice et Turio, Gomorga, Canpenticem et Castelione, Ranci et Caniano atque Brioni, Barbada et Uiridini cum ecclesia sancti Pauli in Niza et sancti Albani in Candubrio, Montem longum cum Memoriola et omnibus appendiciis suis, Touaciam quoque cum ecclesia sancti Pauli in Sartoriano, ecclesiam sancti Antonini et sancti Seueri sanctique Sinphoriani, Peccoraria cum Pallantas et propria Guntelini et Paderno ac Cassiano, Trauano, Uariano et Anchariano, ecclesiam domini Salvatoris in Clauzano, Rouaclas etiam et ecclesiam sancte Resurectionis cum his que ad eam pertinent, Aulianum, Sorlascum et senodochium in casale Lupani, senodochium etiam sancti Vrci et Clementis, Luliatica, Gardam cum Arbaxio, Frasanetum et portum Mantuanum, propriumque quod Sabatinus Ueneticus in Comaclo sancto Columbano tradidit, senodochium in Rega cum apendiciis suis atque Genuam, senodochium in Papia cum omnibus ad eum pertinentibus. Concedimus etiam ob utilitatem et honorem ipsius sancti loci ut naves eiusdem potestatis per Paudum et Ticinum publicum transitum habeant, seu et molendinum quod Berengarius imperator quondam eidem monasterio concessit. Similiter conferimus terram quam Benedictus pater ipsius Guberti prepositi in loco Frafricio eidem monasterio concessit, nec non et eam quam Azo et Aripertus germani in viculo Gozo quoque et Bernardus de Spinelle prefato sancto loco dederunt; atque omnia que postea in ipso venerando loco colata sunt et nunc presenti tempore possidere videntur, nec non quicquid intus et foris habent in finibus circumnexis Mediolanensibus, Placentinis, Parmensibus, Terdonensibus, Aquensibus, Astensibus, Uercelensibus, Taurinensibus, Eporiensibus, Fabriensibus, Comensibus, Laudensibus, Bergomensibus, Brisianis, Mantuanis, Ueronensibus, Cremonensibus, Trientinensibus vel Gradensibus, quicquid in Tuscia vel in Luchanensibus finibus, Pisanensibus vel Pistoriensibus, id est in massa Boscholi, in Pantimano, in Veriana vel ubiubi: omnia que ad eundem sanctum locum delegata et tradita esse noscuntur, ita cum omni integritate et cum omnibus ad se pertinentibus, cum massariciis vel liberis aldionibus seu silvis alpibus olivetis vel colonias cellis seu cunctis adiacenciis sub omni integritate absque ulla diminutione integre, sive queque deinceps ipsi sana industria vel quorumlibet Christianorum legitima collatione adquirere potuerunt, inconvulsa et perpetua stabilitate concedimus haberi possideri ad votum ipsorum religiose ac rationabiliter ordinari. Insuper etiam decrevimus ut iusta privilegia a Romanis pontificibus collata prefatum cenobium suum ius ac vigorem teneat, ita ut nulli episcopo subiaceat neque aliquod obsequium prebeat, set cum necesse fuerit, quem episcoporum voluerit predictus Gubertus prepositus eademque congregatio adeat propter consecracionem vel chrismatis dacionem. Recepimus autem eundem venerabilem Gubertum prepositum cunctamque congregationem omnesque res predia et familias eiusdem cenobii sub nostra defensione ac tuicione atque precipientes iubemus ut nullus dux marchio comes vicecomes vel aliqua regni nostri magna parvaque persona predia res familias predicti cenobii distrahere potestative tenere seu invadere audeat, set liceat prefato coenobio cuncta que sibi videntur pertinere, virtuoseque perpetuo possidere, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur huius confirmationis pragmaticum infringere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras quingentas, medietatem camere nostre et medietatem parti coenobii predicti. Itaque ut hec nostra assertio inconvulsa deinceps maneat ac diligencius ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anuli nostri impressione insigniri precepimus. [Signum domni Ottonis (M.) imperatoris serenissimi augusti. Petrus cancellarius advicem Huberti episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. Data tertio kal. augusti anno dominice incarnationis DCCCCLXXII, imperii vero domni Ottonis XI, indictione XV; actum Mediolani in monasterio sancti Ambrosii.]

MGH DD O I, pp. 560-563, n. 412

Cfr. DD B I, pp. 3-8, n. I, DD G L, pp. 49-54, n. XX, MGH DD Lu II, pp. 127-132, n. 31, DD G L, pp. 80-85, n. V. Secondo Schiaparelli (DD U L, n. LI), questo diploma farebbe parte di una serie di diplomi falsificati in favore del monastero di Bobbio.