Arezzo, Archivio Capitolare, (MGH DD O III, pp. 628-629, n. 217)
source date: [996 july 12] [Arezzo]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Quia imperialis magnificentia pia et larga erga dei cultores aecclesiarum dei recuperatrix et restauratrix esse debet, ut id agendo praemium mereatur consequi sempiternum: idcirco omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque praesentium ac futurorum devotio noverit, qualiter nos consultu ac interventu Helmprati venerabilis episcopi nostrique fidelis aliquantam terram quam bone memoriae Petrus episcopus ad utilitatem canonicorum in ecclesia sancti Donati confessoris et martiris Christi ibi pro tempore servientium deo distribuit ibi et antecessores nostri imperatores et reges postea confirmaverunt et suo proprio dono concesserunt, videlicet vineam unam ad Pinum cum campo ibi prope similiter ad Pinum nominante et campum alterum qui dicitur Protosale nec non corticellam unam que dicitur ad Clane cum sua pertinentia et alia corticella que vocatur Moiona sub integritate, sicut discernitur in scripto ad iam nominato Petro episcopo facto, ecclesiam quoque sancti Petri in castello quam dive memoriae Lotharius pro remedio anime suae canonicos ibi servientes habere concessit, nec non et villas tres quarum una nominatur Dorna, altera Pliga, tertia Spegia, quas praedictus Lotharius canonicis confirmavit, mercatum insuper unum quod celebratur in missa sancti Hilariani, curtem etiam qui vocatur Caminina et est in castro Felicitatis cum ecclesia in honore sancti Andree aedificata cum omni sua pertinentia quam praefatus imperator canonicis concessit, campum insuper unum qui vocatur Piscinule et consistit in pago Aritinense cum omnibus suis appenditiis, ut praetaxatus imperator eis concessit, curtem namque que vocatur Colonaria cum omni sua pertinentia, per hoc nostrum imperiale praeceptum canonicis qui nunc ibi serviunt, Vuillehelmo scilicet archidiacono et Berahardo presbitero et primicerio, Martino clerico et custodem sancti Donati, Sigizonem scole cantorem, Michahel presbitero, Ato presbitero, Uuinizoni presbitero, Iohanni presbitero, Girardo presbitero, Berto presbitero, Iudoni presbitero, Leoni presbitero et reliquis qui ibi in praesenti serviunt eorumque successoribus qui futuris temporibus qui ibi servierint, restituimus confirmamus pleniterque corroboramus etiam praedicti loci canonicis curticellam unam quam dive memoriae noster avus Otto imperator eis concessit, que coniacet in avocabulo Toppo una cum ipsa silva que dicitur Arbororo et una cum omni pertinentia sua et cum ipsa waldemannia que coniacet in Uico et in Polliciano et in Petiano et per illorum vocabula, et campum unum qui dicitur Longoria coniacentem prope Perulascio qui capere videtur modia viginti, ita videlicet ut nec rector huiusdem sedis nec cuiuslibet potestatis persona de praefatis rebus vel de eorum pertinentiis seu de his que divina pietas inibi agere voluerit illis aliquam inferre praesumet contrarietatem vel diminorationem ullam ingerere adtemptet. Confirmamus eis scilicet terram quam Ugo rex de sua proprietate eisdem concessit canonicis, id est campum unum de Piunta et campum de Gratigata, ut [i]llis abque aliqua minoratione aut cuiuslibet potestatis contrarietate perhennis perseveret temporibus. Statuimus quoque ut sit ipsa canonica cum canonicis ipsius loci sub magisterio et regimine Uuillehelmi archidiaconi et Berahardi archipresbiteri eorumque successorum, facientes pari voto communique consensu de frugibus et redditibus quod in ipsa canonica annualiter dominus dederit seu de helemosinis absolute et libere, quod canonici facere debent, abque ullius contradictione vel molestatione. Quia Tuscis consuetudo est ut, accepto ab ecclesia libello, in contumaciam convertantur contra ecclesiam, ita ut vix aut constitutum reddant censum, praecipimus quoque ut his que omnibus iubemus ut non episcopus vel canonicus libellum aut aliquod scriptum alicui homini faciant, nisi laboratoribus qui fructum terre ecclesiae et canonicis ipsius loci reddant sine molestia vel contradictione aliqua. Praecipimus quoque ut in ipsa canonica nulla deinceps adiciatur persona absque communi consensu, ne propter hoc aliqua inter illos oriatur discordia. Pro maiori quoque illorum securitate praecipimus illos cum omnibus illorum mobilibus et inmobilibus rebus illis iuste et legaliter pertinentibus sub nostrae tuitionis mundiburdio, quatenus securae vivere deoque servire et pro nobis statuque regni nostri remedioque anime nostrae orare illis iugiter delectet. Si quis igitur nostrae huius confirmationis praecepti et mundiburdii violator aut contradictor extiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostrae et medietate praefatis canonicis qui in ecclesia beati Donati pro tempore serviunt. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes nostro sigillo subter annotari iussimus.Signum domni Ottonis invictissimi (M.) imperatoris augusti. Heribertus cancellarius vice Petri episcopi et archicancellarii notavi. (SI. D.) Data IIII. id. iul. anno dominice incarnationis DCCCCXCVI, indictione VIIII, anno vero tertii Ottonis regnantis XIII, imperii autem primo; actum in ecclesia sancti Donati; feliciter amen.

MGH DD O III, pp. 628-629, n. 217

Conferma della donazione di Ugo e Lotario DD U L, pp. 101-105, n. XXXIII.