Torino, Archivio di Stato (MGH DD O III, pp. 762-764, n. 335)
source date: [999 November 3] [Roma] [1313]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Tercius Otto divina favente clemencia Romanorum imperator augustus. Si nostris temporibus facta et precepta secundum dei voluntatem preordinata nostrorum precessorum imperatorum intemerata manere permiserimus, merito nostre imperialis celsitudinis statuta poterunt imposterum inconvulsa persistere, eo quod, sicuti nobis permitentibus stabilia illa noscuntur que a nostris precessoribus sunt decreta, sic quocunque modo voluerimus pro remedio anime nostre in diebus successorum nostrorum illibata melius servabuntur. Ideoque omnium [sancte dei ecc]lesie fidelium nostrorumque presencium scilicet ac futurorum comperiat universitas, quod summus pontifex spiritalisque pater noster domnus Siluester papa nostram adhiit maiestatem, quatinus Petroaldo abbati venerabilis monasterii sancti Columbani in Ebobio constituti confirmationis privilegium more predecessorum nostrorum augustorum concedere dignaremur de comitatu Bobiensi et eius iuribus universis. Quapropter presentem paginam conscribere iussimus per quam pro dei amore remedioque anime nostre atque interventu et petitione predicti domni nostri Siluestri Romane sedis apostolici concedimus et confirmamus ipsi Petroaldo abbati et comiti eiusque successoribus simperpetuum iure honorabilis feudi et investiture comitatum Bobiensem cum omni suo honore iure et iurisdictione cum castris villis terris et locis omnibus infra vallem in qua idem monasterium situm est, cosistentibus, prout comitatus ipse protenditur per fines et coherentias, in privilegiis predecessorum nostrorum augustorum apertissime designatas, que omnia cum suis pertinenciis et apendiciis pleniter concedimus et corroboramus. Confirmamus etiam dicto abbati et comiti nostro fideli eiusque successoribus eodem modo merum et mistum imperium super iam dicto comitatu et eius adiacenciis vel apendiciis ad ipsum quomodolibet aspicientibus vel pertinentibus. Omnia igitur que ad eundem comitatum aspicere videntur et que nostri iuris fuerunt ibidem, plenissima voluntate a die presenti indulximus et firmamus per abbatem vel prepositum seu ministros eiusdem cenobii totaliter disponenda sine nostra nostrorumque successorum vel aliquarum personarum contradictione vel inquietudine. Decrevimus itaque et imperiali auctoritate volentes sancimus, ut idem Petroaldus abbas et comes vel qui ei pro tempore fuerit successurus, possit et valeat a nostra curia ubicunque fuerit in victu et vestitu et nutrimento alimonias pro se suisque servitoribus et equis quocienscunque sibi placuerit condignas et sufficientes accipere et sexaginta marchas boni et puri argenti omni anno pro augmento seu adiuncta feudi suprascripti. Insuper etiam paternum morem sequentes ac peticione dicti summi pontificis nec non pro reverentia ipsius cenobii Ebobiensis per hoc nostre auctoritatis privilegium prenominatum abbatem et comitem successoresque eius perhennis futuris temporibus absolvimus a prestatione fidelitatis et ipsam omni modo eis remitimus, ita prorsus ut ad prestationem dicte fidelitatis pro predictis nullatenus teneantur. Confirmamus denique omnia privilegia a nostris predecessoribus eidem monasterio iam dudum indulta, statuentes et firmiter precipientes ne aliqua omnino persona eclesiastica vel secularis cuiuscunque condicionis aut status nullum quoque commune hanc nostre concessionis et confirmationis paginam infringere vel ei ausu temerario debeat contraire; quod qui facere attemptaverit aut contravenire presumpserit, mille libras auri optimi componat, medietatem palatio nostro et medietatem camere abbatis. Et si ullo unquam in tempore quis ex successoribus nostris aut princeps aut aliquis homo huic nostro statuto seu confirmationi contraire aut hoc testamentum disrumpere conatus fuerit, anathematis ultione multatus partem cum Iuda traditore in fine extremi examinis habeat. Et ut hoc nostre confirmationis privilegium per curicula annorum inviolabilem et inconvulsam obtineat firmitatem, manu propria subter firmavimus et aurea bulla nostre maiestatis comuniri precepimus. Signum domni Ottonis (M.) invictissimi imperatoris augusti. Heribertus canzellarius advicem Petri Cumani episcopi recognovit. Datum tercio non. novembr. anno dominice incarnationis DCCCCLXXXXVIIII, indictione XIII, anno tercii Ottonis regnantis XVI, imperii IIII; actum Rome; feliciter amen.

Copia del 1313 di un estratto del 1172. Cfr. DD B I, pp. 3-8, n. I. Secondo Schiaparelli (DD U L, n. LI), questo diploma farebbe parte di una serie di diplomi falsificati in favore del monastero di Bobbio.