Campi, Dell'Historia di Piacenza 1, 500 n. 69
source date: [1014] [Piacenza] [XVII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Henricus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Si erga dei servos nostrae pietatis devotionem exercemus, eos procul dubio ferventes ad sacra pro nobis orationum studia reddimus et tamen ad mansura gaudia feliciter promerenda id nobis multum credimus prodesse. Idcirco notum sit omnibus sanctae dei ecclesiae fidelibus nostrisque praesentibus scilicet et futuris, qualiter nos divino afflati instinctu et humillimis supplicationibus Henrici nostri dilecti cancellarii quendam abbatem nomine Aginulfum, qui praeest monasterio domini Salvatoris quod dicitur Tolla, cum fratribus sub regularis disciplinae institutis ibidem domino famulantibus pariter cum ipso monasterio et omnibus rebus mobilibus et immobilibus colonis et colonabus et utriusque sexus familiis ac massaritiis vel quicquid idem coenobium interius exteriusque moderno tempore quoque ad usus fratrum possidere videtur vel quae divina pietas illuc addere decreverit, cum commendatitiis hominibus, qui parte suarum rerum in eodem loco offerre videntur seu qui ex integro cum omnibus suis pro sua salvatione eidem se conferunt, per hanc nostrae auctoritatis paginam sub nostrae tuitionis mundburdum nostris futurisque temporibus suscepimus. De vassallis vero, qui praefato abbati ad utilitatem ipsius monasterii pro tempore deserviunt, praecipimus omnino, ut nemo quod iniustum videtur eis inferre praesumat nec eos legis occasione in aliquo damnare pertemptet; et si occasio eis gravis videtur, aut ante iam dicti loci abbatem qui pro tempore fuerit definiatur aut in nostra nostrorumque missorum presentia. Castellum etiam quoddam in Laurenasco constructum ob persecutionem et depredationem malorum hominum ad utilitatem denominati monasterii redificare atque firmare, ut nostra auctoritate servetur et tueatur, fraterne congregationi ad suorum plenissimam salutem atque tutelam concedimus et largimur, nec non etiam pro salute animae nostrae nostrique imperii prosperitate stabilimus atque firmamus eidem coenobio fratribusque inibi pro tempore deo servientibus cellam unam in honorem sanctae dei genitricis Mariae constructam in villa [quae Mistrianum nuncupatur cum massaritiis in villa] sancti Cassiani atque in Luganiano et Catiuello et Lucullo, casale Sarbadi, Rauanioli, Saliano, Burla atque Pulpano commanentibus cum omnibus rebus eisdem pertinentibus, ut libere pacificeque absque omnium inquietudine teneant atque possideant. Insuper etiam iubemus iubentesque praecipimus, ut, postquam inspirante pietate divina praelibatum monasterium in honorem domini Salvatoris constructum, quod dicitur sicut supra legitur Tolla, prout supra comprehensum est, cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus ac utriusque sexus familiis quoquo modo sibi pertinentibus a praedecessoribus nostris Ambrosianae ecclesiae penitus largitum et concessum fore perspeximus, volumus, ut eiusdem ecclesiae monasteriorum consuetudines et mores prosequatur in cunctis: id est, ut abbas praedicti monasterii qui pro tempore fuerit quicquid in domo coltili ubicumque suorum locorum laborare curaverit, sive ipsius monasterii domestici famuli de hoc, quod pro vestimento ubicumque proprio invenerint elaborantes sudore, nulla ex his decima neque ab episcopo Placentinae ecclesiae suisque successoribus neque a quibuslibet eiusdem episcopatus plebium archipraesbyteris vel praepositis per quodvis exigatur ingenium, sed hospitio eiusdem monasterii, uti iustum est, pro pauperibus offerre cogatur, quia sic praenominatae ecclesiae Ambrosianae coenobia peragere comperimus. Tum etiam praecipimus atque nostra auctoritate sancimus, ut nullus superioris vel inferioris ordinis rei publicae procurator vel quaelibet magna parvaque persona absque consensu et voluntate praedicti monasterii abbatis vel successorum eius in ipsum monasterium vel loca illuc iuste pertinentia ingredi aut ullam molestiam vel contrarietatem tam de omnibus eiusdem monasterii rebus quam de decimis, ut dictum est, ipsi abbati vel successoribus suis ullo unquam tempore inferre praesumat; sed liceat praenominato abbati cum omnibus suis per hoc nostrae defensionis ac tuitionis praeceptum quiete vivere et pacifico ordine divinum cum eiusdem monasterii fratribus semper implere obsequium pro nobis statuque imperii nostri et animabus parentum nostrorum orantes absque ullium personarum offendiculo. Si quis autem temerario ausu hoc protectionis ac tuitionis nostrae praeceptum corrumpere vel violare praesumpserit, viginti libras auri optimi componat, medietatem camerae nostrae et medietatem ipsis fratribus, si illata fuerit eis ulla molestia. Et ut hoc mundburdi nostri preceptum a nullo unquam violetur, sed semper stabile et incorruptum perseveret, manu propria roborantes annuli nostri impressione iussimus insigniri. Signum domni Henrici serenissimi [et] invictissimi imperatoris augusti. Signum domni Henrici serenissimi [et] invictissimi imperatoris augusti. Datum anno dominicae incarnationis MXIIII, indictione duodecima, anno vero domni Henrici regni eius XIII, imperii autem primo; actum Placentiae; feliciter amen.

MGH DD H II, pp. 365-367, n. 297

Campi, Historia è l'unica fonte. Il castello di Sperongia menzionato nel diploma di Berengario (DD B I, pp. 111-114, n. XXXVIII) è qui indicato come castellum quoddam in Laurenasco.