Bergamo, Archivio della Curia vescovile, Liber Censualis episcopi Barotii, 1464-1470, c. 299 B, n. 4
source date: [901 March 25] [Pavia] [XV sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Hludovicus divina favente clementia imperator augustus. Omnibus sancte Dei Ecclesie fidelibus nostrisque tam presentibus quam et futuris notum fieri volumus, quia Adelbertus sancte Pergomensis ecclesie venerabilis episcopus nosterque fidelissimus nostram adiit celsitudinem per Adelelmum dilectum consiliarium nostrum postulans, ut sanctam Bergomatem ecclesiam suam nostra imperiali auctoritate roboraremus, scilicet confirmando eidem ecclesie precepta antecessorum nostrorum regum atque imperatorum iuste et legaliter collata, speciali tenore de ecclesia Sancti Alexandri sita in Fara, quam quondam Iohannes eiusdem ecclesie venerabilis episcopus ad Arriana heresi ad fidem catholicam convertit, et de monasterio infra eandem civitatem dedicato in honorem Domini Salvatoris, et de monasteriolo Sancti Michaelis scito Cereto iuxta Ollium fluvium, que iuris et proprietatis ipsius ecclesie noscuntur. Innotuit etiam, imminente Ungarorum hactenus persecutione pleraque sue ecclesie munimina seu instrumenta cartarum perdita fuisse, et ob hoc possessiones ecclesiasticas a quibusdam invasoribus impediri. quod nos dolentes, confirmamus eidem ecclesie omnia precepta seu instrumenta cartarum et quicquid tempore nephande persecutionis Ungarorum ipsa ecclesia iure quieto habuit et detinuit. Quod autem iudicum recordatione aut bonorum hominum circumquaque manentium inquisitione clarescere potuerit, ut iuris et possessionis ipsius ecclesie fuerit, habeat et detineat atque possideat, absque alicuius contradictione. Si quis autem temerarius, quod non credimus, contra hoc nostre insitutionis preceptum in aliquo violare aut irrumpere temptaverit, sciat se compositurum auri libras X, [medietatem palatio nostro et] medietatem rectoribus sancte Bergomatis ecclesie. Et ut verius credatur ac diligentius ab omnibus observetur, manu propria subter roborantes anuli nostri impressione insigniri iussimus. Signum (M) domni Hludovici gloriosissimi imperatoris augusti. Arnulfus notarius ad vicem Liutuardi episcopi et archicancellarii recognovi [et subscripsi]. Data VIII kal. april., anno incarnationis Domini DCCCCI, indictione IIII, anno primo imperante domno nostro Hludovico glorioso imperatore augusto. Actum Papia. In Dei nomine feliciter, amen.

DD Lu III, pp. 34-36, n. XI

Tale diploma conferma quanto disposto da Carlo III il 30 luglio 883 in un diploma (MGH DD Ka III, pp. 144-147 n. 89) che Schiaparelli sospetta essere frutto di una falsificazione (cfr. DD B I, pp. 134-139, n. XLVII).