Firenze, Biblioteca Mediceo-Laurenziana, ms. Ashb. 162, 94, Privilegia monasterii S. Zenonis Veronae, c. 2 e cf. c. 57.
source date: [926 August 7] [Verona] [XVI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Hugo divina favente clementia rex. Quia regalis potestas supra omnia et prae omibus divino debet cultui esse semper intenta et ecclesiarum Dei sarcinam libenter portare ac sublevare, quatenus id agendo eternae remunerationis premia percipere mereatur; idcirco noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Adelbertum et Notkerium reverentissimos episcopos dilectos fideles et consiliarios nostros humiliter nostrae serenitatis exorasse clementiam, quatenus ob amorem Dei omnipotentis beatique Zenonis confessoris Christi reverentiam omnes proprietates et possessiones monasterii predicti beatissimi Zenonis, ubi corpus eius sacrum quiescit humatum, quae ab antecessoribus nostris, imperatoribus scilicet et regibus, episcopis, comitibus bonisque homnibus delegatae sunt et concessae, per nostrae munificentiae preceptum corroboraremus modisque omnibus nostra regia auctoritate confirmaremus, et idem monasterium sub nostrae tuitionis mundburdum recipere dignaremur. Quorum ratas petitiones estimantes, misericordiam omnipotentis Dei et eiusdem beatissimi confessoris Christi Zenonis merita et intercessiones nos adiuvari considerantes, omnia privilegia et precepta ipsius monasterii quae concessa sunt, confirmata et fundibus delegata priscis temporibus ab antecessoribus nostris, imperatoribus scilicet et regibus, seu omnes scriptiones universasque res cum familiis et servis utriusque sexus unde ipsum monasterium iuste et legaliter hactenus investitum permansit, et quicquid inibi legibus pertinere dinoscitur tam per commutationes et precarias quam per offersiones et oblationes bonorum hominum sive aliquas traditiones et quascumque donationes que dici et nominari possunt, per hanc presentem nostre munificentiae auctoritatem perpetuo confirmamus modisque omnibus corroboramus, quatenus, sicut inferius scriptum est, idem monasterium in integrum aeternaliter possideat, teneat, iureque proprietario vindicet, sine contradictione, molestatione vel minoratione aliquorum hominum, insuper etiam ad nostrae mercedis augmentum idem sacrum monasterium cum omnibus rebus et facultatibus suis, mobilibus et immobilibus, familiis et servis utriusque sexus, mancipiis, colonis, libellariis, cartulatis, commenditiis, omnibusque hominubus in castellis et prediis eiusdem monasterii habitantibus sub nostrae tuitionis et perpetuae defensionis mundburdum recipimus; praecipientes quoque ut nullus dux, marchio, comes, vicecomes, sculdassio aut aliqua magna parvaque persona seu publicae partis exactor eiusdem monasterii homines distringere vel pignorare nec toloneum presumat, aut ad publicam partem eos aliquid persolvere aliquando compellat, sive de omnibus rebus et possessionibus iuste et legaliter ad idem monasterium pertinentibus minorare aut contradicere aliquando contendat, sed liceat eis sub nostrae defensionis mundburdo quieto et pacifico ordine vivere, ipsiusque sacri loci sacerdotes pro nobis collati iugiter orare, omnium hominum contrarietate et molestatione remota. Ceterum nostro bando bandimus, ut si quis fortasse aliquid de supradictis rebus hactenus iniuste detinuit, et in suos usus sua potestate et temerario ausu possedit, nisi ammodo se a tali violentia subtrahat, se suosque homines removeat; vel si quis hoc nostrae munificentiae et defensionis preceptum infringere, contradicere aut violare aliquando temptaverit, centum libras auri obrizi componat atque persolvat, medietatem camerae nostrae et medietatem monasterio beatissimi Zenonis, ubi eius corpus venerandum et humatum in pace quiescit. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus in perpetuum observetur, manu propria roborantes de annuli nostri impressione subter assignari iussimus. Signum domni (M) Hugonis piissimi regis. Sigefredus cancellarius ad vicem Beati episcopi et archicancellarii relegi et subscripsi. Data VII idus augusti, anno dominicae incarnationis DCCCCXXVI, domni vero Hugonis piissimi regis I, indictione XIIII. Actum Veronae. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 3-6, n. I

Questo diploma ripete in gran parte il testo di DD R II, pp. 113-116, n. VII.