Verona, Archivio di Stato, Orfanotrofio femminile, diplomi, n. 13
source date: [924 november 12] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei aeterni. Rodulfus divina ordinante clementia rex. Si sac[ri]s et venerabilibus locis sublevamen nostrae auctoritatis impendimus et ad ministerium divinum exequendum opem ferimus, pro cuius amore id agimus aeternae remunerationis nobis premia largiri non ambigimus. Idcirco omnium fidelium sanctae Dei Aecclesiae nostrorumque present[iu]m scilicet ac futurorum comperiat sollertia, Vuidonem venerabilem episcopum dilectumque fidelem et consiliarium nostrum suppliciter nostrae pietatis exorasse clementiam, quatenus monasterium Beati Zenonis, ubi eius corpus humatum quiescit, sub nostrum mundburdum recipere dignaremur. Ad cuius preces aures nostras inclinantes, idem monasterium cum omnibus suis undeunde acquisitis et in futuro acquirendis sub nostro mundburdo recepimus, videlicet cum omnibus rebus mobilibus et inmobilibus seseque moventibus, familiis et servis utriusque sexus, mancipiis, colonis, libellariis, cartulatis eiusque commenditis; precipientes ut nullus dux, comes, vicecomes, nullaque magna parvaque persona in posessiones predicti monasterii commenditorumque eius se deinceps intromittere audeat, aut aliquo ingenio de eisdem usurpando vel invadendo subtrahere, absque imperiali et nostrorum iudicum palatinorum iudicio. Insuper etiam et nostro bando bandimus, ut si quis fortasse aliquid de supradictis rebus hactenus iniuste detinuit, et in suos usus sua potestate et temerario ausu possedit, continuo se a tali violentia subtrahat, et se funditus suosque homines removeat. Omnia quoque precepta et privilegia eiusdem monasterii quae concessa sunt, confirmata et funditus delegata priscis temporibus a regibus et imperatoribus, Langobardorum sive Francorum, seu omnes inscriptiones universasque res unde ipsum monasterium iuste et legaliter investitum permansit, et quicquid ei legibus pertinere dinoscitur tam per commutationes et precarias quam per offersiones et oblationes bonorum hominum, sive aliquas traditiones et quascumque donationes quae dici et nominari possunt, per hanc presentem nostrae munificentiae auctoritatem perpetuo confirmamus et modis omnibus corroboramus, quatenus, sicut inferius scriptum est, predictum monasterium in integrum aeternaliter possideat, teneat et iure proprietario vindicet, sine contradictione, molestatione vel minoratione omnium hominum. Concedimus etiam et donamus ut, sicut a divae memoriae Berengario imperatore et aliis antecessoribus nostris per precepti paginam concessum est, liceat abbatibus prefati coenobii, qui per tempora fuerint, duas naves in Pado et in flumine Athesis et per cetera flumina habere ad navigandum et eundem ubicumque necesse fuerit, absque ulla publica exactione et datione. Si quis igitur contra hoc nostrae concessionis et corroborationis preceptum infringere aut contraire temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras mille, medietatem camerae nostrae et medietatem ad partem pretaxati coenobii cui violentia fuerit illata. Quod ut verius credatur et diligentius im perpetuum observetur, manu propria roborantes de anuli nostri inpressione subter insigniri precepimus. Signum domni (MF) Rodulfi gloriosissimi regis. Manno cancellarius ad vicem Beati venerabilis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR) (SI D) Data prid. id. novembr., anno dominicae incarnationis DCCCCXXIII[I], regni vero domni Rodulfi serenissimi [re]gis in Italia III, indic. XIII. Actum Veronae. In Christi nomine feliciter, amen.

DD R II, pp. 113-116, n. VII

Questo diploma funse da modello per DD U, pp. 3-6, n. I. Il diploma di Berengario (DD BI, pp. 39-41, n. XI) citato nel testo fu utilizzato quasi soltanto per il passo relativo al diritto delle navi.