Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Cassettone C, n. 21
source date: [926 november 28] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi aeterni Dei. Hugo divina ordinante providentia rex. Si petitionibus fidelium nostrorum libenter anuimus, devotiores eos ad nostrae fidelitatis obsequia reddimus. Quocirca noverit omnium fidelium Sanctae Dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum industria, Adalbertum egregium presulem atque Giselbertum sacri palatii gloriosum comitem dilectosque fideles nostros suppliciter nostram postulasse clementiam, quatenus abbatiolam unam iuris regni nostri attinentem ad honorem beatae Cristinae virginis consecratam, infra scilicet Ticinensem urbem positam, ob Dei amorem ac pro nostrae parentumque nostrorum animae salute sanctissimo Antonino martiri Christi ac sacratissimae Iustinae virgini hoc nostrae auctoritatis precepto cum omni eiusdem abbatiolae integritate iure proprietario concedere dignaremur. Quorum petitionibus acclinati karissimique fidelis nostri Vuidonis venerabilis episcopi fidelitatem cognoscentes continuam, qui iam nominati Beati Antonini Christi martiris ac Sanctae Iustinae virginis ecclesiae pontifex fore cernitur, prescriptam abbatiolam ad honorem beatae Cristinae virginis, infra scilicet Ticinensem civitatem dedicatam et positam, pro Dei amore nostraeque animae salute seu parentum vel predecessorum [nostrorum animae re]medio iam sepae dicto Christi martiri Antonino et Beatae virgini Iustinae in integrum proprietario iure per hoc nostrum regale preceptum perpetuo concedimus ac largimur, et de nostro iure ac potestate in eorum ius et potestatem omnino transfundius ac delegamus una cum casis, terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, montibus, vallibus, planitiebus, coltis et incoltis, divisis et indivisis, ripis, rupinis omnibusque quae dici aut nominari possunt ad eandem abbatiolam pertinentibus vel aspicientibus; quatenus pretaxatus Vuido reverendus antistes dilectusque fidelis noster suique successores predictam abbatiolam cum omni sua integritate perpetualiter habeant, teneant, possideant faciantque ex omnibus quae sibi iuste et legaliter pertinuerint et quicquid illorum decreverit voluntas, absque contradictione vel molestia seu minoratione cuiusque. Si quis igitur hoc nostrae regalis concessionis preceptum infringere vel inrumpere quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri obtimi libras ducentas, medietatem camerae nostrae et medietatem cui ex his omnibus iniusta fuerit iniecta molestia. Quod ut verius credatur diligentiusque futuris temporibus ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus. Signum domni (MF) Hugonis piissimi regis. Sigefredus vocatus episcopus et cancellarius recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data anno dominicae incarnationis DCCCCXXVI, IIII kal. Decembris, indictione XV, anno vero domni Hugonis primo. Actum Papia. In Christi nomine feliciter, amen.

DD U, pp. 17-20, n. V